Uradi sam

Prolećno održavanje prozora i vrata

Proleće je uvek bilo vreme za velika spremanja i čišćenja kuća i stanova posle zimskih meseci. Jedna od nezaobilaznh stavki su i prozori. U nastavku je nekoliko saveta kako da očistite, podmažete i podesite prozore tako da dugo ostanu potpuno funkcionalni i vizualno kao novi

Do sada smo više puta pisali na temu održavanja prozora. U ovom tekstu ćemo pažnju posvetiti njihovom prolećnom čišćenju, koje može da se iskoristi i da se prozorski mehanizmi podmažu i našteluju. Čišćenje prozora nije neka velika filozofija, ali ipak ima nekoliko trikova kako da se taj posao obavi efikasnije i kvalitetnije. Prvo treba napomenuti da s proleća nije svim prozorima potrebno identično održavanje. Prozori na kućama i stanovima koji se nalaze udaljeni od prometnih ulica se mnogo lakše čiste jer je koncentracija smoga i nečistoća mnogo manja. U tom slučaju je uglavnom dovoljna krpa i topla voda. Prozori koji su okrenuti ka prometnim ulicama su druga priča. Oni moraju mnogo češće da se čiste.

Osnovno je da izbegavate brisanje stakala dok su izložena direktnom suncu, jer se voda suši pre brisanja, pa ostaju fleke. Isto kao i kod pranja automobila. Veoma važno je da se prilikom pranja prozora ne koriste nikakva abrazivna, hemijska sredstva, vimovi… Nije dobro ni zbog samih profila, a ni zbog mehanizma, odnosno prozorskih okova. Ovo naročito važi za aluminijumsku stolariju zato što su svi njeni delovi metalni i u sadejstvu su sa gotovo svim sredstvima za čišćenje ili odmašćivanje, često dolazi do raznih hemijskih reakcija, koje za posledicu mogu imati promenu boje. Vlažna krpa je skoro uvek sasvim dovoljna. Postoje i sredstva za čišćenje stakala i prozora. Njih je dobro koristiti, jer se bolje uklone nečistoće, a ova sredstva i neguju profil, jer se kasnije nečistoće na staklu i profilima manje zadržavaju i lakše uklanjaju. Ova sredstva možete da nabavite u bolje opremljenim marketima, ili prodavnicama poput DM-a i Lilija. Ako su prozori spolja baš zaprljani, prvi sloj nečistoće uklonite vlažnom krpom, pa tek na kraju sredstvom za čišćenje. Za PVC prozore potražite sredstvo za čišćenje plastike. Posle čišćenja stakala i ramova možete da prebrišete i gumene zaptivke, a ako vas ne mrzi, nije ih loše premazati glicerinom. Njega takođe možete da nabavite u drogerijama ili apotekama.

Ako samo osvežavate drvene prozore, odaberite svetliju nijansu premaza, kako ne bi previše potamneli boju prozora. Naravno, obavezna je ili zaštitna traka ili vešta ruka

Posebnu negu zahtevaju drveni prozori. Mnogo toga zavisi od toga koja zaštita je upotrebljena. Ukoliko je spoljašnja strana zaštićena nekim lazurnim premazom poput Sadolina, posle brisanja kada se drvo osuši, proverite da li je površina drveta ispošćena. Ako jeste, možete je premazati bezbojnim sadolinom i odjednom će da sine. Ako je boja izbledela možete da upotrebite neku blagu nijansu premaza. Pazite, sa nanošenjem neke od jačih nijansi, kao što je popularna “četvorka”, odnosno “orah” nijansa, na površinu koja je već tretirna, možete da dobijete preterano tamnu boju prozora. Izbegavajte da spoljašnju stranu prozora zaštićujete lakom, jer se on vremenom ljušti, pa je potrebno šmirglanje, što je na već ugrađenom prozoru mukotrpan posao.

Posebnu pažnju posvetite podmazivanju prozora koji se koriste svakodnevno

Prolećno čišćenje takođe iskoristite i da proverite da li su prozori podešeni na zimski ili letnji položaj, što je važno za ispravno funkcionisanje mehanizma i kvalitetno dihtovanje. Pored toga, u ulicama sa mnogo zelenila može da se desi da dođe do zapušenja otvora za odvod vode. To su male rupe na profilu u donjem delu prozora koje služe da voda koja se slije niz prozor ima gde da otekne. Bitno je samo da se u njima ne nakupi nečistoća. Prolećno čišćenje iskoristite i za podmazivanje. U tu svrhu može da posluži WD sprej ili mašinsko ulje. Naprskajte ili nakapajte mazivo u rupice gde je označeno da se vrši podmazivanje, ili na mestima gde postoje otvori u klizačima. Po podmazivanju nekoliko puta razradite mehanizam pomeranjem kroz sve položaje, kako bi se mazivo rasporedilo. Posle podmazivanja proverite da negde nije došlo do curenja maziva, ili još jednostavnije – podmazivanje obavite pre čišćenja.

Pročitajte još:

Upoznajte se sa prednostima aluminijumske stolarije

Ko kaže da PVC prozor mora da bude bele boje

Zbog čega je PVC stolarija dobar izbor

Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja

Kvalitetni PVC prozori zahtevaju redovno provetravanje