Silka Light – Lakša konstrukcija, odlična zvučna izolacija
Život u urbanim sredinama donosi brojne prednosti i zato ne iznenađuje sve veća koncentracija stanovništva u gradskim područjima. Međutim, uz sve pogodnosti, gradovi nose i određene izazove. Urbane sredine po pravilu karakteriše i veća zagađenost. Uzročnici zagađenja mogu biti različiti, a jedan od manje poznatih zagađivača u rastućim gradovima jeste upravo buka.
Buka predstavlja neželjen zvuk, čiji visoki nivoi mogu imati negativan uticaj na zdravlje i opštu dobrobit ljudi. Dolazi iz različitih izvora, poput saobraćaja, industrijskih postrojenja, gradilišta, ugostiteljskih objekata, ali i drugih aktivnosti koji su neizostavni deo života u gradu. Visoki nivoi buke mogu izazvati stres, negativno uticati na odmor, koncentraciju, produktivnost i svakodnevno funkcionisanje ljudi i zato se sve više govori o zvučnoj izolaciji kao o veoma važnom aspektu komfornog stanovanja.
Kako postići zvučni komfor i ublažiti uticaj buke u urbanim sredinama?
Zvučni komfor predstavlja uslove u kojima je nivo buke u prostoru takav, da ne izaziva osećaj neprijatnosti, bilo da je reč o poslovnim zgradama ili stambenim objektima. Cilj zvučnog komfora je stvaranje ambijenta u kome neželjeni zvukovi nisu primetni, što osigurava privatnost pojedinca.
PROČITAJTE JOŠ:
Klimatske promene? Ne u Ytong kući!
Istraživanje potvrdilo: Zgrade od Ytong-a bezbedne u slučaju zemljotresa
Postizanje zvučnog komfora zahteva pažljivo projektovanje i primenu odgovarajućih građevinskih materijala i primera dobre prakse kako bi se ostvarila adekvatna zvučna izolacija. To uključuje izolaciju od vazdušnog i strukturnog zvuka unutar zgrade, kao i izolaciju fasade kako bi se smanjio nivo ambijentalne buke iz spoljašnje sredine.
Koje su to pozicije važne sa stnovišta zvučne izolacije?
Sa stanovišta zvučne izolacije, na objektu možemo identifikovati 4 važne pozicije:
• Pozicija stan – stan (52dB)
• Pozicija stan – hodnik (52dB)
• Fasadni zidovi
• Pozicije unutar stambene jedinice
Kako bi se obezbedio adekvatan zvučni komfor, na navedenim pozicijama preporučuje se upotreba materijala velike gustine, koji po pravilu pružaju adekvatnu zvučnu zaštitu. Međutim, kako prevazići visoku gustinu materijala, koja opterećuje konstrukciju, a istovremeno ostvariti izuzetna zvučna svojstva? Lako, uz Silka Light. U pitanju je inovativno sistemsko rešenje u borbi protiv buke koje dolazi iz kompanije Xella.
Vrhunska zvučna i termo izolacija, manja zapreminska masa proizvoda, protivpožarnost (A1 klase reakcije na požar), stabilnost, trajnost i brža gradnja, samo su neke od karakteristika Silka Light sistema. Ekonomičan i efikasan, Silka Light fasadni sistem se izdvaja kao jedinstveno rešenje na domaćem tržištu, za zaštitu od buke na spoljašnjim zidovima.
Savremeno rešenje za održivu gradnju
Potpuno prirodan sastav izdvaja Silka Light sistem kao ekološko rešenje pogodno za izgradnju savremenih objekata prema svim standardima moderne i održive gradnje.
Fasadni zidovi
Primarna uloga fasadnih zidova jeste da štite objekat od spoljašnjih uticaja, da budu postojani i trajni, ali i istovremeno pruže zaštitu od zvučnih i temperaturnih promena. Oni takođe pružaju izolaciju od buke i fluktuacija temperature. Primenjen za izgradnju spoljašnjih zidova, Silka Light fasadni sistem sa svega 10 cm EPS ili mineralne vune zadovoljava traženu U vrednost zida (U≤0,3 W/m²K) u skladu sa Pravilnikom o energetskoj efikasnosti.
Zidovi prema grejanom prostoru/zidovi između stambenih jedinica
Kada su u pitanju zidovi između stambenih jedinica, odnosno zidovi unutar prostora koji se obostrano zagreva, pravilnik propisuje U vrednost U≤0,9 W/m²K. Upotrebom Silka Light blokova u kombinaciji sa svega 5 cm Multipora, EPS-a ili mineralne vune, ostvaruju se propisi po pitanju termike i zvučne izolacije od 52dB predviđenih aktuelnom zakonskom regulativom.
Zidovi prema negrejanom prostoru
Zahtev za zidove prema negrejanom prostoru propisuje koeficijent toplotne provodljivosti U≤0,4 W/m²K, koji se ostvaruje dodavanjem 8 cm Multipora, EPS-a ili mineralne vune na Silka Light blok. Istovremeno, postiže se predviđena zvučna izolaciona moć za ovu poziciju od 52dB.
Zvučna izolacija – Neizostavan aspektu modernom građevinarstvu
U kontekstu modernog stanovanja i poslovnih prostora, zvučni komfor postaje sve važniji aspekt arhitekture i gradnje, jer direktno utiče na kvalitet života i radne produktivnosti. Sa porastom urbanizacije i buke u okruženju, akustički dizajn i zvučna izolacija postaju ključni za stvaranje prijatnih i funkcionalnih prostora. Zvučni komfor nije samo pitanje luksuza, već i potrebe u savremenom društvu, gde se sve više pažnje posvećuje dobrobiti i udobnosti ljudi.
Zahvaljujući savremenim materijalima i sistemima gradnje, poput Silka Light blokova, može se ostvariti idealna zvučna izolacija. Projektantima i investitorima su na raspolaganju kompletna rešenja, koja sa malim debljinama zida obezbeđuje optimalnu zvučnu izolaciju i pružajući neophodan komfor krajnjim korisnicima.