Tema

Plemenita korozija – Šta je to korten čelik?

Slično bakru ili mesigu, na površini korten čelika se formira film korozije koji metal štiti od daljeg propadanja. To ovom materijalu daje specifičan izgled, ali i pojednostavljuje procedure antikorozivne zaštite i kasnijeg održavanja

Kada su građevinski materijali i materijali za završne radove u građevinsrstvu u pitanju, manje više su sve piče ispričane. Ipak, poslednjih par godina jedna od tema je takozvani korten čelik, koji postaje sve popularniji u arhitekturi, građevinardtvu, ali i dekoru, dizajnu i umetnosti.

PROČITAJTE JOŠ:

Aluminijumske ograde – Decenijski vek bez održavanja

Metalni krovni pokrivači – Sve prednosti i mane

U pitnju je spcijalna vrsta čelika na čijoj se površini vremenom formira korozija prepoznatljive crvenkaste boje, ali u pitanju je korozija slična onoj koja se javlja na površini bakra, srebra ili mesinga. Dakle, u pitanju je korizija koja na površini čelik formira film koji ne propušta vodu i kiseonik, zahvaljujući čemu se zaustavlja dalji tok degradacije metala.

Ime korten potiče od zaštićenog imena Cor.Ten američke kopanije U.S. Steel, koja je jedan od proizvođača ovog materijala. Ovakva svojstva čelika, koji je inače podložan trajnoj kotoziji, postižu se dodavanjem legirajućih elemnata poput fosfora, bakra, nikla, silicijuma i hroma. Dakle, nije u pitanju klasičan nerđajući čelik koji zadržava srebrnu metalnu površinu, već čelik koji dobija crvenkastu patinu identičnu klasičnoj koroziji čelika, ali koja se tu i zaustavlja.

Korten člik danas nije jedan od popularnijih materijala, ali itekako ima primenu. Od njega se često grade najrazličitije konstrkcije poput mostova. Prednost mu je što nema potrebe da se zaštićuje protiv korozije, a nema ni kasnijeg održavanja tokom eksploatacije.

Ipak, treba napomenuti da korten čelik ne ponosi dobro soli bilo koje vrste, što mu umogome ograničva upotrebu. Stoga on nije dobro rešenje u primorskim i priobalnim područjima gde je visoka koncentracija soli. Takođe, mostovi od korten čelika se ne prave u podnebljima koja podrazmevaju zimsku upotrebu soli za odmrzavanje puteva.

Ipak, od konstruktivne upotrebe korten čelika daleko je interesantnija njegova estetka primena u građevinarstvu. Od ovog materijala mogu da se prave ograde, fasadni elementi, pa i kompletne noseće konstrukcije.

Pažljivom upotrebom ovog materijala u građevinarstvu, kao i u završnim građevinskim radovima, dobijaju se veoma trajne forme specifičnog industrijskog izgleda. Ipak, treba imati na umu neke nedostake i ograničenja korten čelika. Jedna od mana je da se za njegovo spajanje koriste specijlani, a ne standardni postupci zavarivanja.

Takođe, tokom početne faze korozije dok se zaštitini film još formira, sa površine ovog materijala se spira oksid gvožđa, što može da izazove bojenje drugih delova konstrukcije. Tako se ispod ograde od korten čelika na zidovima mogu javiti crveni tragovi. Vremenom se ovaj proces usporava i na kraju zaustavlja, ali treba tu pojavu imati u vidu.

Ukoliko se elementi od korten čelika postavljaju u enterijeru, ovo neće biti problem, ali ukoliko je reč o, na primer, vanjskim ogradama ili elementima fasade potrebo je ovaj problem preduprediti konstruktivno, na primer planiranim odvođenjem rastvorene oksidacije tako da ne dođe do pojave tragova na objektu.

PROČITAJTE JOŠ:

Šta je engobirani crep i koje su mu prodnosti i mane

Kamena ili staklena vuna – Ne, nisu iste

Danas korten čelik postaje sve popularniji među dizajnerima i arhitektama, upravo zbog prirodnog izgleda koji se menja sa vremenom i postepeno stiče patinu. Korten čelik se odlično uklapa sa eksterijerima i enterijerima koji su dizajnirani u retro, rustičnom ili industrijskom stilu. Takođe, može da bude odlična dopuna i da kreira savršen kontrast kod objekata koji su u modernom stilu.