Kako da sami transformišete kuhinju samolepljivim 3D folijama
Zbog čega je folija bolje rešenje od farbanja kuhinje? Kako se površine pripremaju za lepljenje folije? Koji alat će vam biti potreban? Kako da izbegnete pojavu mehurića, a kako da “spasete” već zalepljenu foliju ako pronađete “zarobljen” mehurić vazduha koji ne možete da istisnete?
Ako želite da uz minimalne troškove potpuno transformišete izgled vaše kuhinje, idealna opcija su samolepljive 3D folije. Druga opcija je farbanje kuhinjskih elemenata, ali 3D folije ipak imaju određene prednosti. Na primer, ukoliko niste zadovoljni rezultatom, foliju možete i da skinete, dok u slučaju farbanja povratak u prethodno stanje nije moguć.
PROČITAJTE JOŠ:
Najbolje podne obloge za kuhinju, a da nisu keramičke pločice
Popularni materijali za izradu sudopere, a da nije INOX
Takođe, kvalitetne samolepljive folije su dovoljno otporne da se njima prelepe čak i radne površine kuhinjskih elemenata, dok farbanjem ove delove kuhinje, koji su izloženi intenzivnom habanju, nije moguće obnoviti. Koliko god boja bila kvalitetna, u jednom trenutku će se pojaviti oštećenja. S druge strane, kvalitetna samolepljiva folija, ako se pažljivo postavi, može veoma dugo da traje.
I na kraju, ali ne i najmanje važno, odabir samolepljivih folija ima i estetsku prednost u poređenju sa farbanjem. Dostupan je nesaglediv broj dezena, pa je tako, pored jednobojnih opcija, moguće odabrati folije koje verno oponašaju prirodno drvo, dok radne površine mogu da se prelepe folijom koja oponaša prirodni kamen ili čak beton.
Priprema površine za lepljenje folije
Da bi se folija pravilno zalepila i dugotrajno ostala na mestu, važno je da površina bude čista i glatka. Prvo uklonite sve nečistoće i masnoću koristeći blagi deterdžent ili alkohol. Ako su površine neravne, preporučuje se blago šmirglanje kako bi se izbegli mehurići i nepravilnosti ispod folije.
Ukoliko postoje veća oštećenja, ispunite ih gitom za drvo, poravnajte špatulom, pa nakon što se osuši, prešmirglajte brusnim papirom – prvo grublje, pa potom finije granulacije kako bi se dobila potpuno ravna površina. Nakon čišćenja, sačekajte da se sve potpuno osuši pre nego što počnete sa lepljenjem.
![](http://krov.rs/wp-content/uploads/2025/02/kako-zlepiti-3d-samoleljive-folije-kuhinja-1.jpg)
Naravno, da biste mogli precizno da manipulišete folijom, što je od ključnog značaja kako bi ona bila precizno zalepljena i kako se ne bi javljali nabori ili vazdušni mehurići, vrata kuhinjskih elemenata pre pripreme za lepljenje skinite i postavite na radni sto.
Pravilno merenje i sečenje folije
Precizno merenje je ključno za uspešnu transformaciju kuhinje. Izmerite sve površine koje želite da obložite i dodajte nekoliko centimetara viška sa svih strana kako biste imali prostora za fino podešavanje i obavijanje folije preko ivice. Sečenje folije treba obaviti oštrim skalpelom ili makazama kako bi ivice bile uredne i precizne.
Tehnika lepljenja bez mehurića
Postepeno odlepljivanje zaštitnog sloja i istovremeno prijanjanje folije na površinu pomaže da se izbegnu mehurići vazduha. Najbolji način je da koristite gumenu ili plastičnu špahtlu kojom ćete lagano pritiskati foliju od sredine ka ivicama. Kao veoma praktična alatka može da posluži i stara kreditna kartica. Ne koristite metalnu špahtlu, ona ima oštre ivice, pa lako može da ošteti foliju.
Kada lepite foliju na ravnu površinu vrata, nikada ne odlepljujte zaštitni film sa cele folije. Odmerite i odsecite komad folije koji se lepi preko vrata, pa odlepite samo nekoliko centimetara sa jedne strane folije kako biste mogli da zalepite foliju na jednu od ivica. Potom polako odlepljujte zaštitni film i lepite foliju uz konstantno istiskivanje mehurića plastičnom špahtlom.
![](http://krov.rs/wp-content/uploads/2025/02/kako-zlepiti-3d-samoleljive-folije-kuhinja-3.jpg)
Ako se ipak pojave mehurići, a da su daleko od ivice i da ih je nemoguće “izgurati”, možete da se poslužite trikom. Izbockajte mehurić tankom iglom, pa pažljivo istisnite vazduh. Ipak, ovu metodu koristite samo u nuždi, pogotovo kod jednobojnih folija gde su nedostaci upadljiviji.
Izbegavajte lepljenje folije na površine nepravilnog oblika
Za uradi sam projekte važno je da su površine koje želite da oblepite što jednostavnije forme. Složene ili zaobljene ivice zahtevaju mnogo iskustva kako bi folija bila kvalitetno zalepljea i bez nabora. Tada se koriste tehnike zagrevanja i razvlačenja folije koje nisu nimalo jednostavne.
PROČITAJTE JOŠ:
Zidni paneli umesto keramike u kuhinji? Zašto da ne
Farbanje keramičkih pločica – Saveti korak po korak
Takođe, foliju nećete moći samostalno da zalepite na površinu izrađenu od medijapana koja ima šaru u duborezu. Folija se na ovakve površine postavlja u specijalnim vakuumskim presma pod visokim temperturama, čime se omogućava pravilno naleganje folije na složene površine.
Završne dorade i održavanje folije
Kada je folija potpuno zalepljena, višak materijala se može precizno odseći uz pomoć skalpela. Obratite pažnju na ivice kako biste ih dodatno pričvrstili fenom za kosu, jer to omogućava bolje prijanjanje i produžava trajnost folije. Održavanje je jednostavno – dovoljno je koristiti blagu sapunicu i mekanu krpu za čišćenje, izbegavajući jaka hemijska sredstva koja mogu oštetiti površinu.
Kako ukloniti staru foliju
Kako bi transformacija kuhinje bila što uspešnija, birajte kvalitetne folije otporne na vlagu i toplotu. Ukoliko se folija vremenom ošteti, lako se može zameniti novim slojem bez potrebe za komplikovanim uklanjanjem.
Ukoliko je staru foliju potrebno ukloniti, krenite sa jedne strane pažljivo da je odlepljujete uz zagrevanje fenom za kosu. Toplota će razmekšati lepak, olakšati odlepljivanje, ali i smanjiti mogućnost da lepak ostane na površini kuhinjskog elementa. Ukoliko lepak ostane, uklonite ga krpom natopljenom alkoholom.