Tema

Idealna radna površina – Mermer, granit ili kvarc

Kako odabrati idealnu radnu površinu? Koje su prednosti granita u odnosu na mermer? Da li kvarcne radne površine predstavljaju idealan kompromis svih kvaliteta? Kako cena utiče na konačan izbor ugradnje idelane kamene radne površine

Radne površine u kuhinji mogu da se prave u najrazličitijih materijala, a veliki broj ljudi na tom mestu najviše voli da vidi prirodan kamen. Kamene radne površine imaju specifičnu estetiku, koja sama po sebi naglašava kvalitet i postojanost. Od materijala iz ove grupe, danas se najviše koriste mermer, granit i kvarc. Sva tri materijala odlikuju različite osobine, od izgleda, preko kvaliteta, a ponekad je i cena faktor koji odlučuje konačan izbor.

Mermer – najlepši ali ne i najbolji

Mermer je vrsta krečnjaka sedimentnog porekla, odnosno on je nastao sleganjem tla. Zbog toga mermer poseduje karakterističnu sedimentnu strukturu, koja se ogleda u linijama i “žilicama” koje ovim kamenim površinama daju karakterističan izgled. I ono što takođe nije zanemarljivo – svaka ploča izrezana iz bloka mermera je unikatna po svom dezenu, odnosno ne postoje dve identične mermerne table na svetu. Ipak, mermer nije najidealniji izbor za kuhinjske radne površine. Naime, ovaj kamen nije čvrst kao na primer granit, tako da lakše mogu da se jave ogrebotine.

Takođe, mermer je kao i većina prirodnih materijala porozan, tako da upija tečnosti. Zbog toga na njemu lako mogu da se zadrže fleke. To je posebno izraženo u kuhinji, a najčešće fleke su od vina i kafe. Upravo zbog ovih osobina mermer nije najidelaniji izbor za kuhinjske radne površine, bar ne one koje su izložene konstantnoj upotrebi. Mermer je mnogo bolji izbor za, na primer, sims kod prozora, stepeništa… Ipak, mnogima je mermer najdraži upravo zbog lepog izgleda.

Granit – skup, ali siguran izbor

Kada je oblaganje kuhinjskih radnjih površina u pitanju, granit je mnogo bolji izbor. Ovaj kamen je potpuno drugačijeg porekla od mermera, a nastao je hlađenjem magme. Zbog toga on ima potpuno drugačiji dezen od mermera, a granit je najlakše prepoznati po zrnastoj strukturi.

Granit ima mnogo bolja mehanička svojstva od mermera. Neuporedivo je čvršći i otporniji na mehanička oštećenja, a veoma je otporan i na visoke temperature, što je u kuhinji dodatna prednost. Velika čvrstina granita je u neku ruku i njegova mana, jer se teže obrađuje. Seče se isključivo dijamantskim alatima, tako da se to na kraju odražava na cenu, koja je prilično visoka.

Održavanje mermernih i granitnih površina

Ipak, i granit, baš kao i mermer, je porozan materijal, odnosno upija tečnosti, tako da je moguće zadržavanje fleka na njemu. Zbog toga ga je potrebno zaštiti. To se čini veoma lako takozvanim “zaptivačima”, a u pitanju su sredstva koja se prodaju u bocama sa raspršivačem. Ovo sredstvo se povremeno utrlja na radnu površinu od mermera ili granita. Na taj način se zatvaraju pore na površini kamena, tako da on ne može da upija tečnosti, pa postaje otproniji na promenu boje. Koliko često je potrebno održavati kamenu površinu zavisi od samog kamena, mesta gde se on nalazi, odnosno koliko intenzivno i kako se koristi. Granit je po pravilu manje zahtevan za negu, a zavisno od situacije do situacije, održavanje kamenih površna, kako bi uvek izgleale kao nove, se vrši svakih nekoliko meseci, do svakih nekoliko godina.

Kvarc – kompromis vrlina i nedostataka

Veliku popularnost danas imaju i radne površine od kvarca. Ove radne površine nisu u potpunosti prirodan materijal, što im je donekle i prednost. Naime, kvarcne ploče nastaju mlevenjem kamena koji se meša sa oko sedam odsto vezivnih materijala i pigmenata. Vezivni materijali su tu da sjedine kamenu sirovinu u vema jak i otporan materijal, dok je uloga pigmenta da da željenu boju. Zahvaljujući ovome, kvarcne radne površine imaju mnogo širi spektar boja i tekstura. Ali, nemaju prirodan i unikatan izgled kao mermer ili granit, gde je svaka tabla poput otiska prsta – jedina na svetu. Kvarcne radne površine su, ipak, industrijski proizvod. To što nije potpuno prirodnog porekla je i jedini subjektivni nedostatak radnih površina od kvarca. Po mehaničkim svojstvima kvarc je blizak granitu, odnosno veoma je otporan ogrebotine i oštećenja.

Ono što je posebno značajno kada je upotreba u kuhinji u pitanju, je to da kvarcne površine, za razliku od mermera i granita, ne upijaju tečnosti, tako da su potpuno imune na fleke. Ipak, zbog postojanja vezivnih materija i pigmenata, kvarc nije tako otporan na visoke temperature kao granit. Činjenica da se proizvodi, a ne pronalazi u prirodi, mogla bi da nagovsti da je kvarc jeftiniji od granita, ali nije baš tako. Kvarcne radne površine su jeftinije samo kada je u pitanju najkvalitetniji granit nekog posebnog dezena ili kada su potrebne table većih dimenzija.

Konačan zaključak je jasan. Mermer je možda najatraktivniji, ali nije pogodan za radne površine koje su izložene hemikalijama ili intenzivnom mehaničkom habanju. Kvarc i granit su znatno izdržljiviji i trajniji, pa su znatno bolji izbor i garantuju decenije upotrebe bez promena u izgledu i kvalitetu, gde kvarc ne zahteva čak ni održavanje.

Pročitajte još:

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Da li je laminat dobro rešenje za vaš dom

Pod od plute – mnogo prednosti i poneka mana

Štampani odnosno dekorativni beton – Prednosti i mane

Teraco pod – Sve što ste želeli da znate