Zbog čega je godišnji servis gasnog kotla neophodan
Zbog čega je redovan servis kotla na gas značajan kada je sigurnost svih ukućana u pitanju? Kako redovan godišnji servis gasnog kotla utiče na potrošnju gasa? Zbog čega nipošto u servisiranje gasnog kotla ne treba samostalno da se upuštate?
Kao i svaki složen uređaj, i gasni kotao zahteva redovno održavanje kako bi mogao da pruži fabrički deklarisane performanse i kako bi njegovo funkcionisanje bilo besprekorno dugi niz godina. Redovan servis gasnog kotla je veoma važan i iz bezbednosnih razloga.
Pisali smo na temu održavanja kotla na pelet, gde je održavanje ključno za pouzdan rad, ali kada je gas u pitanju, postoji i taj još jedan veoma važan faktor, a to je bezbednost svih ukućana.
PROČITAJTE JOŠ:
Da li je štednjak na gas opasan po zdravlje ukućana?
Koliko košta grejanje na gas u Srbiji?
Tokom rada gasni kotao je takođe izložen različitim uticajima. Nečistoća je svakako manja u poređenju sa kotlovima na čvrsta goriva, ali ipak dolazi do nakupljanja nečistoća u vidu prašine, ali i kamenca, što kasnije može da dovede i do povećane potrošnje gasa.
Prilikom godišnjeg servisa gasnog kotla, ovlašćeni serviser će izvršiti kontrolu i čišćenje gorionika i izmenjivača toplote. Zaprljan gorionik dovodi do nepravilnog sagorevanja, što uslovljava porast potrošnje gasa.
Takođe, čišćenje izmenjivača toplote je od ključnog značaja za smanjenje potrošnje gasa, jer zaprljan izmenjivač toplote smanjuje koeficijent prenosa toplote dobijene sagorevanjem gasa na vodu u sistemu centralnog grejanja.

U takvoj situaciji kotao mora da radi pod većim opterećenjem da bi postigao zadate parametre, a to dovodi do povećanja potrošnje.
Neke od nezaobilaznih radnji tokom godišnjeg servisa su i provera senzora, termostata, sigurnosnih ventila, električnih vodova, provera odvoda kondenzata kod kondenzacionih kotlova, provera efikasnosti, tj. izvođenje testova sagorevanja i ponovno podešavanje parametara po specifikaciji proizvođača.
Kao što smo već napomenuli, kada su gasni kotlovi u pitanju, od ključnog značaja je bezbednost. Prilikom servisa kontroliše se zaptivenost svih sistema, kontroliše se da nema curenja gasa, a po potrebi se vrši zamena dihtunga koji su dotrajali. Jedna od nezaobilaznih radnji je provera hermetičnosti gasnog i vodenog dela kotla.
Redovnom kontrolom se smanjuje rizik od trovanja ugljen-monoksidom. Ne zaboravite, ne nalaze se svi gasni kotlovi u dobro provetrenim podrumskim prostorijama. Ugljen-monoksid je otrovan gas bez boje i mirisa, tako da je ovaj deo kontrole od velikog značaja.
Na kraju, važno je napomenuti – ovaj tekst nipošto ne treba shvatiti kao neku vrstu “uradi sam” vodiča za održavanje gasnog kotla. Za razliku od kotlova na čvrsta goriva, kod gasnih kotlova servisiranje moraju da vrše iskusni i obučeni majstori, jer pored pouzdanog rada, jedan od bitnih faktora je i bezbednost svih ukućana.
Foto: Vaillant