Uradi sam

Kako rashladiti stan u potkrovlju bez klima uređaja

Izolacija potrkrovlja je ključni faktor od kojeg zavisi da li će u stanu tokom leta biti nesnosna vrućina, ili će boravak biti prijatniji. Što više izolacije, to će potkrovlje duže odolevati vrelini sunca. Ipak, neki pomoćni trikovi mogu da se primene kako bi se uključivanje klima uređaja što više odložilo

Sa prvim vrelim danima počinju i prvi problemi sa kojima su veoma dobro upoznati svi koji žive u potkrovljima. Ma koliko ovakvi stanovi bili atraktvni, inspirativni i puni duha, tokom leta do izražaja dolazi njihova jedina velika mana – loša izolovanost od delovanja sunca. Tokom najvrelijih letnjih dana rashladiti potkrovlje bez klima uređaja je nemoguće, ali sa prvim toplim danima, i kada letnje vreline nisu izražene, uključivanje klima uređaja je uz neke trikove moguće odložiti. Nije samo u pitanju ušteda električne energije, već je u stanu mnogo prijatnije bez kruženja ledenog vazduha iz klima uređaja.

Da li treba da napominjemo da će potkrovlje mnogo duže odolevati toploti ako je bolje izolovano. Naravno, ugradnja izolacije podrazumeva velike radove koji su skupi i komplikovani. Kada je u pitanju već uređeno potkrovlje, jedna od opcija je postavljanje dodatne izolacije sa spoljašnje strane. Ovaj postupak je praktičan jer se na taj način ne vrše nikakvi radovi u stanu. Ipak, ovaj put ćemo pažnju posvetiti nekim jeftinijim priručnim metodama kojima je bez velikih ili bez ikakvih ulaganja moguće odložiti uključivanje klima uređaja.

Jedan od prvih saveta je eliminisanje tepiha. Mnogo će biti prijatnije ukoliko ste u kontaktu sa parketom, laminatom ili pločicama. Možda je to idealna prilika da tepihe iznesete i dobro istresete, ili da ih odnesete na čišćenje, jer će posle toga na suncu moći dobro da se osuše. Takođe, vreli sunčevi zraci će eliminisati milijarde grinja i drugih živih bića koja su nevidljiva našem oku, ali su itekako štetni po zdravlje.

Prekrijte fotelje, trosede i garniture pamučnim platnom. Pamuk će biti najprijatniji u kontaktu sa kožom, pogotovo tokom letnjih meseci kada smo svi oskudno odeveni. Birajte bela ili bež platna, koja će odbijati svetlo, pa će se zahvaljujući tome minimalno zagrevati.

Savremeni krovni prozori mogu da se opreme spoljašnjim roletnama

Spuštajte roletne na prozorima tokom dana, pogotovo ukoliko su izloženi direktnoj sunčevoj svetlosti. Pritom, vodite računa, velika je razlika između roletni i venecijanera, jer roletne se nalazi sa spoljašnje strane. Potrebno je da se barijera koja zaustavlja sunčeve zrake nalazi sa spoljašnje strane, jer se ona zagreva. Venecijaner se nalazi sa unutrašnje strane, tako da će sva toplota završiti u stanu, iako su sunčevi zraci naizgled zaustavljeni. Moderni krovni prozori danas se nude sa različitom dodatnom opremom, koja podrazumeva i venecijanere i roletne, kao i druge vidove zaštite od sunca. Raspitajte se kako i po kojim cenama bi mogli krovni prozor da oremite nekom zaštitom od sunca.

Pored roletni postoje i drugi načini zaštite od sunca

Pravite promaju tokom noći. Sa prvim vrelim danima noći su još uvek prilično sveže. Pustite da hladan vazduh tokom cele noći cirkuliše kroz stan. Na taj način će se zidovi i nameštaj rashladiti, pa će sutradan mnogo duže tokom dana u stanu biti prijatno, bez potrebe da se uključuje klima uređaj.

Smanjite upotrebu električnih uređaja koliko je u vašoj moći. Uključen računar koji se ne koristi, čak i televizor, sve su to emiteri toplote. Klasične sijalice zamenite sa LED rasvetom. Pored desetak puta manje potrošnje električne energije, biće desetak puta manje proizvedene toplote. Ako je uključeno nekoliko sijalica od 100 vati, to nije zanemarljiva količina toplote.

Pročitajte još:

Da li se isplati adaptacija starog potkrovlja

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv

Demit fasada – Sve što treba da znate

Multipor izolacija – Sve što treba da znate

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv

Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja

Posle koliko vremena se isplati ugradnja izolacije