Tema

Gasni kamini – Sve što ste želeli da znate

Kako funkcionišu gasni kamini. Na koji gas mogu da rade i da li su bezbedni. Koje vrste gasnih kamina postoje i koliko je složena njihova ugradnja. Šta su samostojeći gasni kamini i kako se vrši prepravka standardnog kamina da radi na gas

Kada se pomene grejanje, tema ima bezbroj. Jedna od opcija o kojoj se možda ne govori toliko često su gasni kamini. Ovaj način grejanja odlikuje visok komfor, posebno u poređenju sa sistemima grejanja na čvrsta goriva. Pored komoditeta gasni kamini su, poput standardnih kamina, i dekorativni element, koji umnogome doprinosi atmosferi u prostoriji. Domaća firma OvoConcept je zastupnik gasnih kamina proizvođača Italkero. U ponudi ovog italijanskog brenda se nalazi veliki broj tipova gasnih kamina, kako po pitanju dizajna, tako i kada je reč o funkcionalnosti i mogućnostima ugradnje. U razgovoru sa Anjom Pešić iz OvoConcept-a saznajemo sve pojedinosti koje mogu da vas interesuju ukoliko ste zainteresovani za ovaj vid grejanja.

Vi ste distributeri italijanskih gasnih kamina Italkero. Možete li nam reći nešto više o tom brendu?
Već dugi niz godina imamo izuzetnu saradnju sa ovom firmom, i ponosimo se činjenicom da smo njihovi ekskluzivni distributeri za naše tržište. Italkero je porodična firma, sa dugom tradicijom u proizvodnji gasnih uređaja, kao što su gasne peći, radijatori i IC grejači, za industrijske i rezidencijalne objekte. Od 2010. godine svoj portfolio su obogatili i širokom gamom kamina na gas, u od tada su jedni od lidera u Evropi na tom tržištu. Ono što ih je postavilo, i održalo u samom vrhu ovog osetljivog sektora je činjenica da su fukcionalnost, kvalitet i dizajn uvek bili u sjajnoj sinergiji. Možemo slobodno da kažemo da su njihovi proizvodi uvek na prvi pogled osvajali svojim dizajnom, a da su im vrhunski kvalitet i dugotrajnost proizvoda obezbedili preporuke budućim klijentima.

Gasni kamini Italkero pored grejne funkcije imaju i estetsku – model Milano

Garancija i servis na našem tržištu?

Svi Italkero kamini imaju dvogodišnju garanciju i mogućnost servisiranja sa naše strane. Tu smo da ispratimo svaki korak, od izbora idealnog kamina, preko isporuke i montaže, do servisa.

Koji energent koriste? Da li mogu da ga koriste samo stanari gasifikovanih područja ili radi i na gas u bocama?

Italkero kamini mogu da rade na prirodni gas, ili na plinske boce, ali moramo da naglasimo da je tada preporuka da kamin radi na čist propan, a ne na propan-butan smešu koja je češća kod nas. Naime, kada sagoreva propan-butan smeša, prvo sagoreva propan, a kada se dođe do butan faze (koja je „prljava“) kamin se jako brzo začađavi. Dakle nema funkcionalan problem, ali će se staklo, koje je inače prozirno, pretvoriti u braon dim-stako. Problem je lako rešiv, jer se to staklo skida radi održavanja, i svakako može da se očisti, ali to sigurno nije nešto što klijenti žele da rade svakih nekoliko dana. Zato je jako bitan dobavljač propana, koji će garantovati da je gas koji isporučuju čist. Mi se u tom smislu oslanjamo na Butangas, koji pritom vrši isporuku boca na adresu klijenata u Beogradu. Naravno da je idealna varijanta kada postoji priključak na prirodni gas, jer onda izbegavamo sve gorenavedene probleme, a pritom nema ni menjanja boca.

Italkero Venezia

Gasni kamini sagorevaju gas. Koliko su oni bezbedni za upotrebu?

Ovo je sjajno pitanje jer nam je iskustvo pokazalo da ljudi često imaju strah od gasa. Sigurno je da havarije koje su se događale mogu da uzrokuju nepoverenje, ali ono što je jako bitno napomenuti je da je u 95 i više posto slučajeva havarija povezanih sa gasom problem ljudski faktor, a ne mašine. Svi kamini imaju brojne senzore koji će blokirati rad uređaja ukoliko detektuju nepravilnost, a takođe se prilikom montaže mogu ugraditi i detektori za gas, koji pale alarm u slučaju povećane koncentracije gasa, koja može da ukaže na neko curenje. Odmah da dodamo da količine gasa koje senzor detektuje nisu dovoljne da se izazove eksplozija, te je na taj način sigurnost zaista dovedena na izuzetan nivo.

A koliko su zdravi? Šta biva sa produktima sagorevanja? Da li je za ugradnju gasnog kamina neophodan dimnjak ili…?

Kamini na gas ne proizvode mnogo više izduvnih gasova od običnog plinskog štednjaka, ali su ipak klasifikovani kao vrsta uređaja koja mora da ima odsis izduvnih gasova (dimnjak). U tom smislu nemaju apsolutno nikakav uticaj na zdravlje jer jedino što emituju u prostoriju u kojoj se nalaze je toplota. Što se dimnjaka tiče, on se pravi (ukoliko ne postoji, kao npr u stanovima) od koaksijalnih cevi. To su dve cevi, jedna u drugoj, od kojih jedna (veća, spoljašnja od dve) služi za dovod svežeg vazduha u kamin, dok druga (manja, unutrašnja) služi za odvod sagorelih gasova. Ove cevi su standardne prohromske, dolaze u sklopu poručenog kamina, i imaju tačno određene završetke predviđene za krov ili zid, zavisno od toga gde se dimnjak završava. Čisto kao primer toga koliko se ti gasovi osećaju, kod klijenata koji imaju stanove neki put jedina opcija bude da se dimnjak sprovede na terasu, i tada ga stavljamo blizu plafona. Do sada nismo imali slučaj da se neko žalio da mu bilo kakvi mirisi smetaju.

U ponudi Italkero gasnih kamina se nalaze i uređaji za grejanje na otvorenom

Koliko smo shvatili, postoji više opcija ugradnje. Recite nam nešto više od standardnim modelima za zatvorene prostore (portofino, firenze, roma….) Da li oni mogu da se ugrade u već gotov objekat, ili je potrebno ranije isplanirati njihovo postavljanje? Da li oni imaju neku instalaciju (gasnu, električnu) i kako se ona razvodi?

Svi kamini iz Italkerove ponude su standardni, jer su se proizvođači potrudili da ponude veliki izbor dimenzija i oblika kamina, tako da oni mogu da se uklope u svaki projekat zavisno od zahteva. Inače brojevi posle imena kamina obeležavaju okvirnu dužinu stakla, odnosno pokazuju u kojoj širini se vidi plamen. Portofino 50 je najmanji kamin, kvadratnog oblika, dok je Roma 50 uzak, ali visok, i pruža izuzetno atraktivan visok plamen. Firenze 70 je najpribližniji dimenzijama nekog klasičnog kamina, dok je Venezia, koji dolazi u čak tri veličine (90, 130 i 200) verovatno najtraženiji i najprodavaniji Italkero kamin generalno, ne samo kod nas. Činjenica da nije preterano visok, a da estetiku bazira na dužini plamena vremenom se pokazalo kao kombinacija koja je klijentima najprivlačnija.

Što se instalacije tiče, naravno da je idealna varijanta kada se sve isprojektuje pre gradnje odnosno renoviranja, i kada je moguće dovesti gasne instalacije tačno gde treba, jer onda ugradnja podrazumeva postavljanje kamina na predviđeno mesto, povezivanje i paljenje, nema nikakvih nepoznanica. Međutim, kada to nije slučaj, ili kada renoviranje ne radi arhitekta ili dizajner,samo je bitno sve isplanirati na vreme i sve se može uraditi. Bitno je pre svega predvideti na koji način će se “sakriti” cevi za odsis, ukoliko je neophodno da se provedu na veću razdaljinu. U slučaju da nemamo prirodni gas jako je bitno dobro isplanirati mesto za plinsku bocu, kako bi pristup radi zamene bio jednostavan, a kao opet ne bi narušavala estetiku celog prostora. Generalno za bocu je neophodno predvideti prostor od oko 40x40cm, sa oko 65cm visine. Postoji mnogo načina da se ove boce “sakriju” a da budu lako dostupne, i mi ih imamo u ponudi. Sama automatika kamina standardno radi na baterije, koje se menjaju relativno retko, jer za pokretanje ne treba puno energije. Međutim ukoliko klijenti žele da ne razmišljaju o tome može se uzeti dodatak koji kamin povezuje na struju, i tada je neophodno obezbediti utičnicu u blizini kamina.

Samostojeći gasni kamini Italkero se uklapaju u svaki prostor, poput novog nameštaja – model Venezia

Recite nam nešto i o samostojećim kaminima. Oni se ne ugrađuju, nego postavljaju na mesto po želji kao deo nameštaja? Kako se oni povezuju sa potrebnim instalacijama?

Prednost samostojećih kamina je u tome što ne zahtevaju nikakvu spoljašnju obradu, niti dekoraciju, zato su ih proizvođači nazvali “nameštajem”. One već imaju formirano kućište, od crnog i belog stakla (modeli Torino I Milano), ili metalno plastificirano u razne boje (Venezia). Instalacije, odnosno povezivanje su potpuno isti kao i kod ugradnih modela, s tim što je neophodno napomenuti da su modeli koji mogu samostalno da stoje na sredini sobe nedostupni za naše tržište. Razlog je protivpožarni zakon, koji nije odavno menjan, i po kom gasne instalacije ne mogu da prolaze kroz pod.

U Italkero ponudi se nalaze i gasna ložišta za ugradnju u već postojeće kamine

U ponudi su i klasična ložišta za one koji već imaju postojeći kamin. Recite nam nešto više o tome. Da li je ova opcija povoljnija? A kamini za otvoreni prostor? Recite nam nešto i o tome. Da li su namenjeni samo ugostiteljima, ili mogu da se koriste i u privatnim kućama?

Opcija ložišta Focus ili Quadro je odlična za one klijente koji imaju postojeći, klasičan kamin, ali žele da ga zamene jednostavnijom alternativom. U tom slučaju već imamo dimnjak, tako da nam instalacija podrazumeva povezivanje na gasni priključak ili plinsku bocu i to je sve. Time klijenti zadržavaju ugodnu atmosferu koju kamini donose, ali nemaju više problem sa održavanjem, čišćenjem itd. Ova opcija je naravno povoljnija u odnosu na druge gasne kamine, ali da bi se uopšte uzela kao opcija za unutrašnju upotrebu moramo imati postojeći dimnjak. Ova ložišta se mogu iskoristiti kao kamini za spoljnu upotrebu, i u tom smislu nemamo nikakve specijlane limite, čak se u tom slučaju može koristiti i propan-butan smeša (nemamo problem sa čađavljenjem). Ovi inserti se mogu postaviti u bilo kakvo kućište i predstavljaju odličan dekor za dvorišta ili terase. Alternativa ovim spoljašnjim uređajima mogu biti samostojeći uređaji Falo EVO ili Dolce Vita. Falo EVO je poznatiji kao piramida koja se viđa u mnogim kafićima, i u našoj zemlji. Ovaj kamin je originalan Italkerov dizajn, oni su ga izmislili kao proizvod, ali nažalost danas je često kopiran (i takođe često vrlo lošeg kvaliteta). Dolce Vita sa druge strane predstavlja apsolutnu novost, jer kombinuje visok plamen u staklenoj cevi sa LED osvetljenjem u osnovi, koja time postaje vrsta diskretne lampe, i efekat koji se time dobija je zaista očaravajuć. Svi ovi kamini za spoljnu upotrebu se mogu koristiti i na terasama stanova, jedino je visina terase bitna, dakle ne sme biti jako niska.

Ugradnjom gasnog ložišta klasični kamin na čvrsta goriva se transformiše u komforniji gasni kamin

Ukoliko se neko odluči na kupovinu gasnog kamina, na primer standardnog za zatvorene prostore, postoji li neki vid podrške za pravilnu ugradnju?

Svi Italkero uređaji su plug-and-play, tako da se vrlo jednostavno povezuju, dok se odsis (dimnjak) bukvalno sklapa stavljanjem cevi u cev, i tako do izlaza (za koji je neophodno napraviti rupu, najčešće u zidu). Naravno da je uvek bolje i lakše da to urade stručna lica, i naravno da mi nudimo kompletnu uslugu, ali ukoliko klijenti imaju svoje majstore tu smo za svaki vid podrške.

Više o gasnim kaminima Italkero možete da saznate OVDE

Kontaktirajte OvoConcept OVDE

Pročitajte još:

Podno grejanje – prednosti i mane

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Grejanje na klima uređaj – za i protiv

Sve o grejanju na pelet

Kako smanjiti račun za struju?

Grejanje sa struju uz pomoć TA peći

Šta su inverter klime i mogu li zimi efikasno da greju

Toplotne pumpe za grejanje – prednosti i mane