Garaža

Priprema automobila za zimu – šta proveriti, a šta ne

Niske temperature, sneg i led pred vozače i automobile stavljaju potpuno nove izazove kojima se treba prilagoditi. Priprema ispravnog automobila za zimske uslove vožnje je veoma jednostavna. Zimski pneumatici, lanci za sneg, sve su to troškovi, koji se srećom ne kupuju svake godine

Kada se u internet pretrazi ukuca “kako pripremiti automobil za zimu”, već na prvoj strani Google pretrage se pojavi nekoliko pogodaka najčitanijih domaćih portala i u tim tekstovima se pronalaze uglavnom informacije koje manje iskusnog vozača mogu da zbune. Naime, u većini tekstova piše kako pred nastupajuće zimske mesece treba prekontrolisati trap, kočnice, promeniti antifriz, filter goriva na automobilima sa dizel motorima i slično… Sve to su nepotrebne radnje koje nemaju veze sa pripremom automobila za zimu, već se odnose na redovno obavezno održavanje i kontrole koji se, nevezano od doba godine, obavljaju na redovnim servisima ili na tenhičkom pregledu. Dakle, ako na vašem automobilu zamena filtera goriva po redovnom planu održavanja na red dolazi u martu sledeće godine, ne treba da ga menjate u novembru.

Ovde ćemo navesti sve kontrole koje treba izvršiti pre prvih snegova i minusa, pod pretpostavkom da je automobil redovno održavan. Svakako da su na prvom mestu ovog spiska zimski pneumatici. Po Zakonu su u Srbiji zimski pneumatici obavezni od 01. novemba, ukoliko na putevima ima snega, a pravilo je da dubina šare ne sme biti manja od četiri milimetra. Čim se živa u termometru spusti ispod sedam stepeni Celzijusa, zimski pneumatici su korisni čak i kada na kolovozu nema snega, pogotovo ako je mokar. Naime, na niskim temperaturama smeša letnjeg pneumatika postaje tvrda, tako da je pijanjanje znatno lošije. Zimski pneumatik na niskim temperaturama zadržava mekoću, i ostvaruje bolje pijanjanje. Napomenimo i to da zimski pneumatici ne bi trebali da se koriste tokom cele godine, iako zakon to ne zabranjuje, jer na visokim letnjim temperaturama zimski pneumatik postaje previše mek, brzo se troši, a zaustavni put je duži u takvim uslovima nego na letnjem pneumatiku.

Razlika u prijanjanju između bilo kog zimskog i najboljeg letnjeg pneumatika na kolovozu pokrivenom snegom je neuporediva

Pneumatici su u principu jedina velika investicija kada je priprema ispravnog automobila za zimu u pitanju. Pored toga, obavezno u posudu sipajte zimsku tečnost za pranje stakala. Kada je sipate aktivirate prskalice na trenutak, kako bi tečnost ušla u pumpicu, stigla i do brzgaljki kod stakala i sprečila njihovo zamrzavanje sa prvim jutarnjim mrazevima. Pre prvih minusa nije loše zaštititi gumene dihtunge na vratima. Na niskim temperaturama gume mogu da se zalepe, pa se tada vrata teže otvaraju, a može da dođe i do oštećenja. Gumene dihtunge možete da preprskate za to specijalnim sprejom koji možete da nabavite u bilo kojoj radnji sa auto kozmetikom. Još jeftinije rešenje je premazivanje gumenih dihtunga parčencetom vate i glicerinom, koji može da se kupi u svakoj apoteci.

Što se antifriza tiče, on se ne menja pred zimu već u vreme kada je to propisano za određeni automobil, ali ako hoćete da budete mirni, možete njegov kvalitet i tačku mržnjenja da proverite meračem, koji takođe može da se nabavi u bilo kojoj prodavnici sa automobilskim delovima i kozmetikom. To je trenutak i da proverite nivo antifriza. Ako je ispod minimuma, nemojte da dolivate drugi antifriz, osim ukoliko ne znate koji tip se već nalazi u motoru. Nivo možete da korigujete sa malo destilovane vode, ali posle toga pratite njegov nivo da opet ne opada i po potrebi posetite servis. Pored ovoga, proverite i kvalitet metlica brisača, a u prtljažnik stavite strugalicu za led i metlicu za čišćenje automobila od snega.

Lanci za sneg su po Zakonu obavezni samo na deonicama puta gde je saobraćajnim znakom njihova upotreba označena kao obavezna. Dakle, ako idete na put, u prtljažniku morate da imate lance za sneg u dimenziji koja odgovara točkovima na vašem automobilu, a tokom vožnje u gradu nisu obavezni.

Pročitajte još:

Mogu li zimske gume da se koriste i leti

Kako odvesti automobil na tehnički pregled po isteku registracije

Šta podrazumeva garancija novog automobila, a šta ne

Da li vožnja na metan (CNG) štedi kućni budžet?

Kako utvrditi pravu kilometražu polovnog automobila

Kako do čistog i zdravog vazduha u automobilu