Tema

PVC roletne – Da li je povoljna cena jedini adut

Cena PVC roletni sa ugradnjom se kreće od 25 do 40 evra po kvadratnom metru, dok su aluminijumske roletne skoro dvostruko skuplje. Da li je cena jedina prednost PVC roletni i da li njihova ugradnja predstavlja grešku?

Sa prvim letnjim danima uvek se nameće pitanje kako zaštititi stan od vrućina. Naravno, tu su kvalitetna izolacija zidova i klimatizacija nezamenljivi, ali često se zanemaruje i jedan veoma značajan detalj – spoljašnje roletne. One mogu da budu od velikog značaja kada je kontrola temprature u stanu tokom leta u pitanju. Naime, upotrebom roletni može veoma efikasno da se kontroliše prodor toplote u stan kroz prozore.

Pročitajte još:

Zbog čega je PVC stolarija dobar izbor

Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja

Zastakljivanje terase – Koje rešenje je najbolje za vaš dom

Zavese i venecijaneri u tome ne mogu da pomognu. Oni samo mogu da zamrače prostoriju, ali nalaze se sa unutrašnje strane stakla tako da sa svetlošću u stan ulazi i toplota. Roletne se nalaze sa spoljašnje strane prozora, tako da one na sebe primaju svu toplotu koju donose sunčevi zraci i zadržavaju je napolju. Ne treba smetnuti s uma – upravo zahvaljujući tome, ugradnjom roletni se značajno produžava i životni vek samih prozora.

Danas se moderne spoljašnje prozorske roletne izrađuju od PVC-a ili aluminijuma. Prvi zbor mnogih svakako je PVC, upravo zbog osetno povoljnije cene. Naime, ugradnja PVC roletni se po kvadratnom metru kreće od 25 do 40 evra, dok je za aluminijum okvirno potrebno izvojiti od 40 do 60 evra. Ušteda nije zanemarljiva, pogotovo kada je roletne potrebno postaviti na više prozora. Pitanje je samo da li je povoljna cena jedina prednost PVC-a i da li se ugradnja roletni od ovog materijala isplati.

U najkraćem, moglo bi da se kaže da su aluminijumske roletne u svakom slučaju kvalitetnije rešenje, ali da ni PVC ne predstavlja pogrešan izbor. PVC roletne nisu podložne koroziji, a obezbeđuju dobru termičku i zvučnu izolaciju. Aluminijumske roletne su ispunjene poliuretanskom penom, tako da aluminujmske roletne, iako od metala, pružaju nešto bolju zvučnu i termičku izolaciju od PVC roletni. Ipak, pitanju su nijanse koje u praksi ne moge da se primete.

Jedan od nedostataka PVC-a je to što, iako otporan na koroziju, ima nešto lošija mehanička svojtva. Lamelice roletni su pljosnate, šuplje i prilično duge, pa može doći do njihovog savijana. To se uglavnom dešava tokom velikih vrućina, kada zbog visoke temperature PVC postane mekši. Ipak, do toga po pravilu dolazi samo prilikom nestručnog rukovanja, na primer, u pokušajima da se pomeri zaglavljena roletna.

Pročitajte još:

Tende – Sve što treba da znate

Segmentna garažna vrata – prednosti i mane

Zbog tih razloga iskusni majstori savetuju da se PVC roletne ne stavljaju na velike prozore, ili da se postave iz više segmenata. Takođe, ono što ćete od iskusnih servisera uvek čuti, od materijala je mnogo važnije kako će same roletne biti napravljene i ugrađene. Ako je kutija u koju se roletna namotava dobro postavljena, ako je mahanizam sa gurtnom i namotajem kvalitetno postavljen, sve zajedno će dugi niz godina funkcionisati kako treba, nezavisno da li je od aluminijuma ili PVC-a.

Zaključak je jasan – ukoliko ste ugradili najkvalitetnije aluminijumske prozore i novac ne predstavlja prepreku, aluminijumske roletne su bolji izbor. Ali, ukoliko nemate nikakve roletne na prozorima, a imate novca samo za PVC, nećete napraviti pogrešan izbor. Naravno, potrebno je samo pronaći dobrog majstora koji će uzeti dobre mere, napraviti kvalitetne mehanizme i same roletne adekvatno ugraditi, pa će i PVC roletne da traju dugi niz godina.