Da li su radne površine od veštačkog kamena opasne po zdravlje
Australija je odnedavno zvanično postala prva zemlja na svetu koja je zabranila upotrebu veštačkog kamena, nakon porasta slučajeva takozvane silikoze među radnicima koji rukuju tim materijalom i obrađuju ga
Zabrana je usmerena na veštački kamen, materijal napravljenog mešanjem mlevenog kamena sa vezivnim smolama. Iako je poznat kao veoma izdržljiva i pristupačna alternativa prirodnom kamenu za kuhinjske površine, veštački kamen može biti opasan dok se seče, jer u vazduh ispušta finu silicijumsku prašinu.
PROČITAJTE JOŠ:
Da li su granitne sudopere zaista od granita i zašto nisu
Idealna radna površina – Mermer, granit ili kvarc
Granitne ili kompozitne sudopere – Sve prednosti i nedostaci
Australija je zabeležila sve veći broj slučajeva silikoze pluća kod radnika koji su rukovali proizvodom, zbog čega ga je ovaj popularni materijal u Australiji nazvan „azbestom 2020-ih“. Po rečima predstavnika australijskog ministarstva zdravlja veštački kamen je opasan proizvod za koji se zna da izaziva potencijalno smrtonosnu bolest.
Ova zabrana je usledila devet meseci nakon što je istraga tri australijske novinske kuće optužila dobavljača ovogmaterijala da ne čini dovoljno da upozori ljude na opasnosti rada sa materijalom, a građevinski sindikat zemlje pokrenuo je kampanju pozivajući na zabranu.
Naknadni izveštaj nacionalnog tela za politiku Safe Vork Australia otkrio je da su radnici koji rade na obradi veštačkog kamena često obolevali i da im je bolest dijagnostikovana u mnogo mlađoj dobi od radnika iz drugih industrija, pri čemu je većina bila mlađa od 35 godina.
Takođe je utvrđeno da se rizik od veštčkog kamena razlikuje od rizika od prirodnog kamena zbog fizičkog i hemijskog sastava materijala i da je to verovatno doprinelo bržim i ozbiljnijim bolestima. Izveštaj je zaključio da nijedan nivo silicijum dioksida nije bezbedan u obrađenom kamenu i da taj materijal treba u potpunosti zabraniti.
Silikoza je uzrokovana sitnim česticama silicijum dioksida koje se infiltriraju u sluznicu pluća i manifestuje se simptomima kao što su kratak dah, kašalj, slabost i umor. Stanje drastino menja kvalitet života i potencijalno je fatalno, a mnogi ranije zdravi mladi oboleli opisuju da nisu u stanju da rade.
Mnoge kompanije, uključujući Ikeu, već su se obavezale na postepeno ukidanje ovog materijala na australijskom tržištu. Zabrana će se odnositi na proizvodnju, snabdevanje, obradu i ugradnju veštačkog kamena, ali ne i na njegovo uklanjanje, popravku, odlaganje ili manje modifikacije.
U ovom trenutku ne postoje nikakva istraživanja koja bi ukazala na to da li je veštački kamen opasan po zdravlje onih koji koriste ovakve proizvode. Za sada je zvanično potvrđeno samo to da do zdravstvenih problema može da dože samo prilikom obrade ovog materijala, kada se formira fina prašina koja može da dospe u pluća.
Foto: Freepik