
Dodelom nagrade “Arhitektonski događaj godine” svečano zatvorena BINA 2025
Dvadeseto izdanje Beogradske internacionalne nedelje arhitekture – BINA 2025, u organizaciji Društva arhitekata Beograda i Kulturnog centra Beograda, svečano je zatvoreno u subotu 17. maja u Galeriji Artget KCB-a.
Prisutne je pozdravila Milena Kordić, v.d. predsednica Društva arhitekata Beograda, koja je u uvodnom obraćanju istakla: “Društvo arhitekata Beograda stalno institira na kvalitetu arhitekture, i da nije važno samo da se gradi i proizvodi, da se raste u ovom narastajućem svetu. Kvalitet je nešto što direktno utiče na kvalitet života individua, užih zajednica, i na kraju vodi ka zdravijem društvu za koje se svi borimo.
DAB zbog toga insistira na nekoliko kontinuiteta, aktivnosti koje nastavljaju znanja, ali se i stalno menjaju, transformišu u odnosu na novonastale situacije i savremene okolnosti. Jedan od tih kontinuiteta je i Beogradska internacionalna nedelja arhitekture, zatim konkursna praksa na koju smo ponosni, a to su svakako i nagrade – koje su važna institucija jer upućuju na izvrsnost nekog arhitektonskog dostignuća, ali su i važne zbog kontinuiteta učenja iz dobrih praksi”.
Dr Ana Niković, predsednica žirija za nagradu “Arhitektonski događaj godine”, pre same dodele priznanja je navela: “U vremenu obeleženom arhitektonskim ne-događajima, današnje nagrade i priznanja nas podsećaju na kapacitet arhitektonske struke da se organizuje izvan okvira svog uskostručnog, projektantskog i urbanističkog delovanja, da strateški razmišlja o širem međusektorskom i društvenom okviru, da štiti javni interes, graditeljsko nasleđe i pravo građana na održivo planiranje svog okruženja.”

Društvo arhitekata dodelilo je nagradu “Arhitektonski događaj godine” za 2024. godinu za skup “Javna rasprava o sudbini Beogradskog sajma i Generalštaba”, koji je održan 23. aprila prošle godine u Građevinskom fakultetu, u organizaciji Akademije inženjerskih nauka Srbije (AINS), Akademije arhitekture Srbije (AAS), Udruženja arhitekata Srbije (UAS) i SFERA FORUM-a.
U obrazloženju nagrade, koje je pročitala Ana Niković, između ostalog je navedeno: “Prvi put nakon decenija, akademska zajednica i stručna javnost Srbije na ovako organizovan način artikulisano i jasno staju u odbranu arhitekture kao javnog dobra.
Dokument ima nacionalni značaj, jer se odnosi na objekte zaštićene zakonom, ali i na pitanje sprovođenja urbanističkih procedura. Skup i deklaracija su primer demokratskog i strukovno odgovornog delovanja, sa snažnim porukama o etici profesije, ulozi stručnjaka i vrednosti nasleđa. U vremenu kada se arhitektura sve češće koristi kao sredstvo privatnog profita, ovaj događaj vraća arhitekturu njenoj javnoj, kulturnoj i društvenoj ulozi”.
Nagradu su primili predstavnici organizatora skupa: Borislav Stojkov (Akademija inženjerskih nauka Srbije), Bojan Kovačević (Akademija arhitekture Srbije), Ivan Rašković (Udruženje arhitekata Srbije) i Igor Mikitišin (SFERA FORUM), kao i Marija Maruna (Evropa Nostra)
Borislav Stojkov, arhitekta i redovni član Akademije inženjerskih nauka Srbije, zahvalio se Društvu arhitekata Beograda: “Ova nagrada se dobija za rad koji, po mojoj i oceni mojih kolega iz Akademije inženjerskih nauka Srbije, predstavlja jednu od najvećih akcija ovog tipa u Beogradu i Srbiji. Radi se o nečemu što obeležava buđenje arhitekture u Srbiji.
Posle dužeg perioda mirovanja kada su arhitekte bile u senci, sada najedanput dolazimo u poziciju da nas pozdravljaju i pišu o nama. Još nisam video kritike našeg rada”.
Bojan Kovačević, predsednik Akademije arhitekture Srbije istakao je da su “mnogi bili zapanjeni odzivom skupa prošle godine u aprilu i strukturom prisutnih”. On je dodao da se “Generalštab treba obnoviti za Beograd, Srbiju i arhitekturu“.

Društvo arhitekata Beograda dodelilo je i priznanje za Prvi nacionalni arhitektonski forum, održan 28.maja 2024. godine u Domu omladine Beograda, u organizaciji Sektora za stambenu i arhitektonsku politiku, komunalne delatnosti i energetsku efikasnost Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, i brojnih drugih institucija.
„NAF predstavlja prekretnicu u formiranju međusektorskog institucionalnog okvira za razvoj arhitektonske politike u Srbiji. Kao pionirski skup ove vrste, postavio je temelje za dugoročnu implementaciju Nacionalne arhitektonske strategije, dokumenta koji po prvi put sistemski prepoznaje arhitekturu kao javno dobro i esencijalni deo nacionalnog kulturnog identiteta“, stoji u obrazloženju žirija, koje je pročitala Ana Niković.
Božana Lukić iz Sektora za stambenu i arhitektonsku politiku, komunalne delatnosti i energetsku efikasnost Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture zahvalila se Društvu arhitekata Beograda i BINI na priznanju, istakavši da je “konkurencija bila dosta jaka” i da je prošle godine bilo jako puno arhitektonskih dešavanja u manjim i većim formatima. Božana Lukić je navela da je obrazloženje žirija jako dobro sastavljeno te da se nada će biti “i drugog i trećeg nacionalnog arhitektonskog foruma”.
O nagradama je odlučio žiri u sastavu dr Ana Niković, arhitekta (predsednik žirija), dr Jelena Bogosavljević, arhitekta, i dr Nebojša Antešević, arhitekta.
U ime Beogradske internacionalne nedelje arhitekture, prisutnima su se obratile osnivačice i članice organizacionog tima BINE – Jelena Ivanović Vojvodić, Danica Prodanović i Ružica Sarić.
“Osnažujemo vas da i dalje pratite naše aktivnosti, jer se BINA ne dešava samo tokom mesec dana u aprilu i maju, već i tokom čitave godine – kroz evropske projekte i niz drugih aktivnosti, i rad sa građanima. Srećni smo i zadovoljni što smo ove godine, na neki način, zaokružili početnu ideju Bojana Kovačevića i Tanje Konli u vezi sa Generalštabom, kada smo te 2005. osnovali inicijativu za proglašenje objekta za kulturno dobro. I dalje istrajavamo u borbi za opstanak našeg nasleđa”, rekla je Jelena Ivanović Vojvodić.
PROČITAJTE JOŠ:
BINA: Izložba “Od krize do zajednice. Atlas kolaborativnih taktika stanovanja”
Danica Prodanović se zahvalila prisutnima, pre svega autorima ovogodišnje postavke “Javnost arhitekture” Mileni Kordić i Andreju Dolinki. “Upravo ova postavka u velikoj meri referira i na ovu nagradu, i na ono za šta se cela naša struka bori i zalaže – da se arhitektura realizuje u okviru postojećih zakona, pravila, i u okviru javnosti”.
Ružica Sarić zahvalila se svima onima koji su tokom 20 godina pomagali u održavanju Beogradske internacionalne nedelje arhitekture, “od studenata, aktivnih učesnika, saradnika, sponzora, i prijatelja BINE, bez kojih ovaj događaj ne bi mogao da se sprovede u delo”.
Ovogodišnje, 20. izdanje Beogradske internacionalne nedelje arhitekture – BINA 2025 održano je od 15. aprila do 17. juna u organizaciji Društva arhitekata Beograda i Kulturnog centra Beograda.