Tema

Samonivelišuća podloga – Rešenje za neravne podove

Kako se nanosi samoizlivajuća masa za izravnavanje podova? Da li su samonivelišuće podloge pogodne za stanove sa podnim grejanjem? Koje podne obloge mogu da se postavljaju na samonivelišući ravnajući sloj

Tržište nikada nije bilo bogatije najrazličitijim vrstama samoizlivajućih, odnosno samonivelišućih ravnajućih podloga. Nekada je nivelacija podova podrazumevala izlivanje betonske košuljice, što je iziskivalo mnogo umeća da se dobije savršeno ravna i dobro nivelisana površina. Danas je dostupno mnogo proizvoda koji nivelaciju i izravnavanje podova znatno olakšvaju.

Podrazumeva se da svaki proizvođač jasno definiše za svaki svoj proizvod, zavisno od njegovog sastava i cene, za koje primene je najadekvatniji i u kojim debljinama može da se nanosi. Ipak, za sve samonivelišuće mase za izlivanje važe neki zajednički postupci koje treba ispoštovati kako bi kvalitet prijanjanja bio adekvatan.

Kada se primenjuju samoizlivajuće podloge

Samonivelišuće podloge su idealne za poravnavaje podova u prostorijama u kojima je uklonjena stara podna obloga. Na primer, po uklanjanju parketa betonski pod ostaje neravan, mestimično sa ostacima tvrdokornog lepka za parket koji je veoma teško ukloniti. Isto važi i kada se, na primer, uklone stare keramičke pločice. Površina koja ostaje je neravna, pa je na nju nemoguće postaviti neku drugu podnu oblogu poput itisona, linoleuma, laminata…

Priprema površine za izlivanje samonivelišuće podloge

Veoma praktično rešenje u tom slučaju su samonivelišuće podloge koje se izlivaju. Kao što je rečeno, postoji više vrsta zavisno od sastava i cene, ali osnovne procedure za nanošenje su iste. Prvo je potrebno pripremiti površinu na koju će samoizlivajuća masa da se nanosi. Potrebno je da podloga bude čvrsta, bez većih pukotina i delova koji se klimaju, poput napuklih komada stare košuljice.  

Podloga za nanošenje mora da bude dobro pripremljena

Takođe, ukoliko se na podu nalaze ostaci lepka za parket, to neće predstavljati problem, ali je potrebno da se ukloni sve što fizički može da se ukloni, a da ostanu samo čvrsto fiksirane neravnine. Potom je neophodno površinu usisati, kako bi se uklonio višak prašine, čime se obezbeđuje kvalitetnije vezivanje nivelišuće mase za podlogu.

Prajmer je neophodan za dobro vezivanje podloge

Sledeći korak je nanošenje prajmera, koji je neophodan kako bi kontakt nivelišuće mase i podloge bio makismalan. Vrstu prajmera birate prema vrsti nivelišuće mase koju ste odabrali, a idealno je da su od istog proizvođača.

Nivelišuća masa se obično prodaje u prahu u džakovima od 25 kilograma. Pre nanošenja ju je portrebno zamešati sa vodom. Univerzalno pravilo o razmeri vode i praškaste mase ne postoji – potrebno je pratiti uputstva proizvođača označena na pakovanju. Kako bi masa bila homogena i bez grudvica, najbolje je koristiti mikser. On se postavlja na glavu električne bušilice, a sam mikser možete da kupite u svakoj farbari.

Kako se priprema samonivelišuća masa

Pratite uputstvo – većina masa kada se zamuti treba da odstoji neko vreme, pa da se potom još jednom zameša. To je neophodno da se završe određene hemijske reakcije kako bi masa bila spremna za izlivanje. Sigurno ćete biti iznenađeni smesom koju ste dobili. Ona neće biti poput retkog testa ili gelt mase, već će biti poput jogurta, ako ne i ređa. Takva treba da bude, jer samo kada je u tečnom stanju smesa ima mogućnost razlivanja, samonivelacije i formiranja savršeno ravne podloge.

Mašinskim mešanjem se obezbeđuje homogena smesa bez grudvica

Napravite plan nanošenja mase. Krenite od uglova ka sredini prostorije i lagano se krećite ka izlazu iz prostorije. Procedura je da se iz kante izlije nekoliko litara mase, pa se ona potom poravnava nazubljenom gletaricom. Može da se koristi i igličasti valjak, takozvani “jež valjak”, koji je odličan za izbacivanje mehurića vazduha iz tečne mase. Na taj način se sprečava pojava plikova na površini izlivene mase, što se po njenom stvrdnjavanju pretvara u oštre neravnine.

Kolika debljina može da se nanese

U kom sloju smesa može da se nanosi najviše zavisi od njenog tipa i kvliteta, ali debljina može da varira od dvadesetak, pa do do par milimetara, što je dovoljno da pokrije većinu nepravilnosti i grešaka u nivelaciji podova. Odabir mase koju ćete da koristite uskladite sa podnom oblogom koju planirate da postavljate preko, a u obzir uzmite da li je u toj sobi ugrađeno podno grejanje.

Igličasti valjak je odlično oruđe u borbi protiv mehurića vazduha

Za tanje slojeve mogu da se koriste i pristupačniji proizvodi, ali ukoliko se nanosi deblji sloj, bolji izbor su kvalitetnije mase. Naravno, tada drastično raste i cena, jer to znači nanošenje skuplje mase u debljem sloju.
Ukoliko je površina neravna i prekrivena većim pukotinama, savetuje se izravnavanje u dva sloja. Prvi sloj se nanosi sa izravnavajućom masom veće granulacije, kako bi se pokrile veće nepravilnosti. Tek potom se nanosi završni tanji sloj napravljen od mase za izravnavanje finije granulacije.

Pročitajte još:

Bojenje betona – Sivo ne mora da bude sivo

Teraco pod – Sve što ste želeli da znate

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Štampani odnosno dekorativni beton – Prednosti i mane

Granitne pločice – Sve prednosti i mane