Tema

Formaldehid u proizvodima i nameštaju na bazi drveta i kako se zaštititi

Kako formaldehid u nameštaju i proizvodima na bazi drveta negativno utiče na zdravlje? Koji su važeći standardi po pitanju upotrebe formaldehida u Srbiji i u svetu? Kako prepoznati proizvode sa niskim nivoom formaldehida? Da li je moguće eliminisati formaldehid?

Formaldehid je hemijsko jedinjenje koje se često koristi u proizvodnji nameštaja, podnih obloga i drugih proizvoda na bazi drveta. Prisutan je u lepkovima, smolama i drugim materijalima koji se koriste za spajanje drvnih elemenata. Iako je prisustvo formaldehida u ovim proizvodima uobičajeno, njegove potencijalne štetne posledice po zdravlje često izazivaju zabrinutost.

Uticaj formaldehida na zdravlje

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) klasifikovala je formaldehid kao kancerogenu supstancu, a dugotrajna izloženost niskim koncentracijama može izazvati iritaciju disajnih puteva, očiju i kože. Kod osoba koje su osetljive na hemikalije, formaldehid može izazvati alergijske reakcije, glavobolju, pa čak i hronične respiratorne probleme.

PROČITAJTE JOŠ:

Da li su radne površine od veštačkog kamena opasne po zdravlje

Novi građevinski materijali nastali od drvenog otpada

Brojne studije potvrdile su povezanost izloženosti formaldehidu sa povećanim rizikom od respiratornih oboljenja i drugih zdravstvenih problema, što je dovelo do pojačane regulative u mnogim razvijenim zemljama.

Standardi za formaldehid u Srbiji i svetu

U Srbiji se pravila o upotrebi formaldehida u drvnim proizvodima oslanjaju na evropske standarde, ali njihova primena još uvek nije dovoljno stroga. Evropska unija ima jasne regulative koje ograničavaju emisiju formaldehida iz proizvoda, kao što je standard E1, koji propisuje maksimalno dozvoljene vrednosti emisije formaldehida.

U razvijenim zemljama, poput Nemačke i skandinavskih zemalja, primenjuju se još stroži standardi. Na primer, Nemačka primenjuje standarde koji podsticanjem proizvodnje bez formaldehida (Zero Formaldehyde Emission) postavljaju nove ekološke norme.

Kako prepoznati proizvode sa niskim nivoom formaldehida?

Prilikom kupovine nameštaja, potrošači mogu da se informišu o prisustvu formaldehida na sledeće načine:

Proverite deklaraciju – Proizvodi koji zadovoljavaju standard E1 često imaju oznake na ambalaži ili deklaraciji.

Birajte prirodne materijale – Masivno drvo i proizvodi izrađeni bez lepkova i smola sadrže minimalne količine formaldehida.

Da li je moguće eliminisati formaldehid?

Potpuna eliminacija formaldehida nije uvek moguća, ali je svakako moguće koristiti proizvode sa minimalnim emisijama. Mnogi proizvođači prelaze na upotrebu alternativa poput poliuretanskih lepkova i smola bez formaldehida, kako bi ispunili zahteve ekološki osvešćenih potrošača.

U Evropskoj uniji i Sjedinjenim Američkim Državama sve veći broj proizvođača prelazi na proizvode sa oznakom “low-emission” ili “formaldehyde-free”. Ova praksa je podstaknuta strožim zakonodavstvom i rastućom potražnjom potrošača za zdravijim proizvodima.

Kako se zaštititi?

Nova drvena galanterija često oslobađa najveće količine formaldehida u prvih nekoliko meseci, pa je kupovinu većih komda nameštaja najbolje kupovati u delu godine kada je moguće konstantno vršiti provetravanje prostra.

Naravno, osnovno je da prilikom kupovine birate proverene brendove i investirate u kvalitetan nameštaj, što svakako može smanjiti rizik od izloženosti štetnim isparenjima.

Foto: Freepik