Uradi sam

Kako da ofarbate zid od cigle kao profesionalac

Kako je vrši priprema i čišćenje zida od opeke za nanošenje boje? Zbog čega je neophodno koristiti prajmer? Šta koristiti od alata – četku, valjak, ili i jedno i drugo?

Zid od cigle uvek je efektan dizajnerski detalj. Neizostavan je detalj svakog lepo uređenog kafea, a savršen je i partner industrijskog dizajna. Kada je u prirodnoj crvenkastoj boji opeke, sa belim fugnama, izgleda posebno atraktivno. Ipak, ponekad je jednako dobro rešenje i njegovo bojenje u neku svetliju nijansu. Bela ili bež boja zidu od cigala daju potpuno drugi karakter, dodatno “otvara” prostor, a u svetlijoj nijansi se mnogo bolje uklapa sa izloženim slikama i fotografijama.

Pročitajte još:

Krečenje – Lako može svako

Poludisperzije, disperzije, ili akrilne boje – Šta odabrati?

Krečenje zida od opeke je, ipak, nešto kompleksnije od bojenja običnog ogletovanog zida, a potrebno je držati se nekih osnovnih pravila. Poštovanje procedure je posebno značajno jer kasnije popravke, na primer u slučaju lošeg prijanjanja boje, se mnogo teže izvode nego na ogletovanom zidu.

Kako se zid od cigle priprema za bojenje?

Kao i kod svake vrste farbanja, dobra priprema je više od pola posla. Prvo je potrebo zid dobro očistiti. Ukoliko je u pitanju dobro očuvan zid, biće dovoljno usisavanje klasičnim kuhinjskim usisivačem, sa dodatkom kružne četke za prašinu. Posle toga je po potrebi moguće zid dobro obrisati vlažnom krpom, kako bi se pokupila i najfinija nečistoća.

Kada su u pitanju vanjski zidovi, koji su mnogo rustičniji, potrebno je više posla. Ukoliko na zidu ima ostataka maltera, potrebno ga je ukloniti. To može da se učini pažljivo manjim čekićem i dletom. Po uklanjanju većih komada maltera, zid može da se očisti čeličnom četkom. Na taj način će se ukloniti sitniji komadi zlepljenog maltera, a da se ne ošteti opeka. Četkanje čeličnom četkom može da se obavlja ručno ili mašinski, stavljanjem kružne čelične četke na glavu električne bušilice. Na kraju finalna priprema se vrši kao i kako je opisano za zidove koji su u dobrom stanju.

Ukoliko je u pitanju zid koji se nalazi napolju, umesto usisvača i vlažne krpe, kao veoma efikasno sredstvo za završno čišćenje može da posluži uređaj za pranje vodom pod pritiskom.
Ukoliko na zidu ima pukotina, možete na kraju da ih popunite akrilnim kitom u tubi, koji se nanosi pištoljem koji se koristi i za silikon.

Prajmer je neophodan za kvalitetno prijanjanje

Kada je zid pripremljen, potrebno je naneti prajmer, odnosno pologu za boju. Ovo je posebno važno kada je ovako neujednačena i nestabilna podloga u pitanju, kako bi kasnije finalna boja ostvarila dobar kontakt. Pre nanošenja prajmera potrebno je sačekati da se zid dobro osuši. Koji prajmer se koristi prvenstveno zavisi od toga koju boju planirate da koristite. Što opet zavisi od toga da li je u pitanju unutrašnji ili spoljašnji zid i koju nijansu želite da postigete. U svakom slučaju, prajmer birate prema boji koja se nanosi.

Pre nanošenja prajmera i boje, ukoliko je potrebno, zaštitite ostale površine. Oblepite ivice koje se ne boje krep trakom, a kako bi po završetku posla bilo što manje šišćenja, potrebno je zaštititi i pod od kapanja boje. Tajna profesionalaca je uvek u dobroj pripremi i preciznom radu. Zato njihov rad uvek izgleda bolje. Ako ne postavite krep traku, zid će biti obojen, ali će ivice biti neravne, boja će pomalo prelaziti na druge površine (plafon, stubovi, susedni zid…) pa će posao biti aljkavo odrađen.

Kombinovanje tehnika nanošenja boje štedi vreme

Posle nanošenja prajmera je takođe potebno sačekati da se zid dobro prosuši, a koliko će biti potrebno vremena, zavisi od provetrenosti, temperature, vlažnosti vazduha… Boja se na reljefni zid od cigle najbolje nanosi četkom, što važi i za prajmer. Ako je zid veće površine, možete da kombinujete dve tehnike, odnosno prvo da vršite grubo nanošenje valjkom, a da potom, dok je boja još sveža, četkom popravljate mesta gde valjak nije uspeo da dopre i nanese boju.

Za svaki novi nanos boje potrebno je da se prethodni dobro osuši, kako boja ne bi počela da se ljušti. Koliko nanosa će biti potrebno zavisi od kvaliteta same boje, kao i toga u koju nijansu zid farbate. Sami ćete procenti kada je postignut ujednačen rezultat. Kod zida od cigle, koji je grub i rustičan, to je možda nešto lakše nego kod perfektno izgletovanog zida. I ne zaboravite, ukoliko vam se čini da je zid flekav, odnosno da boja nije dobro pokrila crvenu ciglu i posle drugog premaza, možda je samo potrebno sačekati da se boja dobro osuši. Flekav zid će već sutradan, kada se boja dobro isuši, verovatno biti ujednačeno beo.