Lifestyle

U Saudijskoj Arabiji niče neboder visine 500m i dužine 170km

Vlada Saudijske Arabije je objavile prve digitalne prikaze najavljenog projekta The Line. U pitanju je linijski grad smešten u neboder visok 500 metara, širok 200 metara, a ukupne dužine čak 170 kilometara

Po realizaciji projekta NEOM i izgradnji grada The Line, koji je najavila Vlada Saudijske Arabije, više ništa neće biti isto. Na početku samo treba istaći – nije u pitanju daleka vizija budućnosti, već projekat koji je već u toku. Po rečima tvoraca ovog neobičnog grada, mnoga ustaljena pravila su promenjena kako bi se izbegli neki od problema sa kojima se konvencionalni gradovi susreću.

PROČITAJTE JOŠ: Kuća zaštićena od pogleda i viška svetlosti

Naime, linijska konstrukcija će drastično smanjiti uticaj na prirodnu srednu. The Line će moći da predstavlja boravak za devet miliona stanovnika, a zapravo će pokrivati površinu od 34 kvadratna kilometra. To je kod gradnje konvencionanih gradova potpuno nemoguće.

Ova zgrada, ako može tako da se nazove, će biti visoka 500 metara i široka 200 matara, a sastojaće se od dva bloka između kojih će se nalaziti prostor za boravak, koji će biti organizovan tako da poseduje parkove, prodavnice, škole, univerzitete… Sve ono što je modernoj metropoli potrebno. Ono što je, zahvaljujući ovakvoj konstrukciji, posebno drugačije, je to da će sve dnevne potrebe biti na oko pet minuta hoda.

Ovakva organizacija omogućila je da grad od devet miliona stanovnika postoji bez ijednog automobila. Ipak, ne treba smetnuti s uma da je u pitanju obekat dužine 170 kilometara. Putovanje sa jednog kraja na drugi će biti moguće železnicom smeštenom u donjim nivoima ove zgrade. Prema prvim projektima, putovanje sa jednog na drugi kraj trajaće svega 20 minuta, jer vozovi će na ovoj pravolinijskoj putanju dostizati brzinu iznad 500 kilometara na čas.

Sam objekat je kreiran tako da bude ugljenično potpuno neutralan. Klimatizacija, transport, sve aktivnosti potrebne za život, snabedvaju se energijom iz obnovljivih izvora, a projekat NEOM je samo još jedan od napora Saudijske Arabije da se oslobodi zavisnosti od fosilnih goriva i pripremi za vreme kada njihova ekonomija više neće moći da funkcioniše zahvaljujući trgovini crnim zlatom.

Sama fasada je u formi ogledala, čime su postignuta dva cilja. Jedan je manje narušavanje prirodnog pejzaža, a tu je možda još važniji momenat, a to je što manja potreba za klimatizacijom na vrelom podneblju severozapada Saudijske Arabije. Ova rešenja omogućila su nultu emisiju ugljendioksida za funkcionisanje samog grada.

Na kraju ipak nije moguće ne pomisliti da li je ovakva organizacija života zaista nešto što treba da pruži krajnje rešenje za suživot čoveka i prirode, ili je zapravo jedno orvelovsko viđenje naše budućnosti. Jer, nije teško pretpostaviti u kakvom gradu je lakše kontrolisati i pratiti kretaje ljudi – u klasičnoj metropoli ili ovde predstavljenom rešenju? Bez želje da umanjimo značaj ovog projeta, pitamo se kako bi se u ovakvom gradu organizovale neke spontane demonstracije? Kako bi se desio i da li bi se desio “neki peti oktobar”? Da li je ovaj grad moguće napustiti bez odobrenja?
Stanovnicima razvijnih zemalja takve stvari verovatno ne padaju na pamet, ali mi se možda se sa pravom pitamo – da li je ovo grad budućnosti i slobode, ili samo grad budućnosti?

Foto: NEOM