Kako do svežeg vazduha u stanu i tokom grejne sezone
Kako se pravilno provetrava stan tokom zimskih meseci? Zbog čega tokom grejne sezone u stanu ima više prašine i kako je se rešiti? Kako postići idealnu vlažnost vazduha u prostorijama
Sa prvim hladnim danima, odnosno sa prvim danima kada radijatori u stanovima postanu topli, javlja se problem nedostatka svežeg vazduha. Vazduh u stanu postaje previše suv, ustajao, što nikako nije dobro za disajne puteve, pogotovo kod osoba koje imaju zdravstvenih tegoba. Sa prvim hladnim danima stanovi se zatvaraju, a prozori koji su tokom leta i jeseni bili 24 sata otvoreni, sada su stalno zatvoreni Zato je potrebno na vreme reagovati, a ne tek kada neko svana uđe u kuću i primeti da je veoma zagušljivo.
Redovno intenzivno provetravanje
O važnosti redovnog provetravaja smo već pisali. Tokom zimskih meseci najlošije rešenje je otvaranje prozora “na kip”. Na taj način niti stan može adekvatno da se zagreje, pa se troši veća količina energije za grejanje, niti će biti kvalitetno provetren. Rešenje je povremeno kompletno provetravanje, po potrebi dva ili tri puta tokom dana. To se čini tako što se otvore prozori na suprotnim zidovima u svim prostorijama kako bi se omogućila brza intenzivna cirkulacija hladnog spoljašnjeg vazduha. Posle par minuta kompletan vazduh u stanu će biti zamenjen, ali za tako kratko vreme se neće ohladiti zidovi i nameštaj, pa će po zatvaranju prozora vrlo brzo da se povrati prethodna temperatura, uz minimalne gubitke na troškovima za grejanje.
Stručnjaci napominju da vodite računa i kada provetravate stan, odnosno da to ne činite kada je zagađenje najveće. Primera radi, ako živite u delu grada gde nema centralnog grejanja, već se kuće greju na privatna ložišta, provetravanje uradite izjutra pre nego što većina domaćinstava krene sa grejanjem punom parom. Kotlovi na čvrsta goriva kao što su drvo i ugalj, upravo u tim trenucima dok ne postignu punu radnu temperaturu, najviše zagađuju.
Vodite računa o vlažnosti vazduha
Suv vazduh nije prijatelj ni najzdravijih ukućana. Provetravanje će svakako pomoći, ali ponekad je potreban i neki dodatak. Jedna od opcija je stavljanje ovlaživača vazduha na radijatore. To su posude koje se pune vodom i okače na radijator, tako da voda koja isparava daje potrebnu vlažnost vazduhu u prostoriji. Po želji u vodu u isparivaču možete da kanete nekoliko kapi eteričnog ulja. Eterična ulja nisu skupa, a ulje čajevca ili eukaliptusa pomažu kod problema sa disajnim putevima, dok lavanda osvežava prostoriju. Jedno od rešenja su sobni ovlaživači vazduha. Ovi uređaji više nisu skupi i nedostupni, a veoma su efikasni.
Veštačke osveživače prostora sa hemikalijama u spreju jednostavno zaboravite kada je vaš dom u pitanju. Isto važi i za mirišljave sveće. One nisu rešenje kada je kvalitet vazduha u pitanju, naprotiv, one zagađuju vazduh. Ne kažemo da ne mogu da budu veoma korisne za povremene romantične večeri…
Čistoća je pola zdravlja
Ne treba smetnuti s uma – u stanovima se nalazi svo zagađenje i spoljašnje ali i unutrašnje. Šta učiniti da se unutrašnje zagađenje svede na najmanju moguću meru? Za početak, kada kuvate koristite kuhinjski aspirator koji će izvačiti masna isparenja. Redovno čistite kuću i usisavajte. Verovatno ste primetili da tokom zimskih meseci prašina u stanu češće mora da se briše. To je zbog toga što radijatori podižu stubove toplog vazduha koji onda onda vrtložno cirkuliše u stanu i konstantno podiže prašinu koja bi da toga nema ostala po ćoškovima i ispod radijatora. Rešenje je higijena, redovno usisavanje i očišćeni tepisi, ili njihovo potpuno odsustvo ako je izvodljivo. Ukoliko se grejete na klima uređa, proverite kada ste ga zadnji put očistili.
Pročitajte još:
Pripremite vrata i prozore za grejnu sezonu
Kvalitetni PVC prozori zahtevaju redovno provetravanje
Pravilno odzračivanje radijatora
Priprema klima uređaja za zimske mesece