Aktuelno

Koji sobni prečišćivači eliminišu i spoljašnje zagađenje

Koji tip sobnog prečišćivača vazduha odabrati kako bi se eliminisalo i spoljašnje zagađenje, koje prilikom provetravnja neminovno ulazi u stan. Na šta treba obratiti pažnju prilikom kupovine samog prečišćivača, jer povoljna cena samog uređaja često kasnije može da povlači dodatne izdatke

Kvalitet vazduha, više ne samo u Beogradu već širom Srbije, tokom svake grejne sezone poslednjih godna je goruća tema. Jedan od najčešćih saveta je da se ne napušta zatvoren prostor kada je zagađenje najveće, takođe i da se izbegava provetravanje u tim trenucima. Po pravilu, tokom grejne sezone kvalitet vazduha je najlošiji u večernjim časovima, tokom noći i u jutanjim časovima.

PROČITAJTE JOŠ: Kada i kako provetravati stan da se izbegne zagađen vazduh

U danima kada je zagađenje povećano, preporuka je vršiti provetravanje u periodu od 11 do 15 časova. Ipak, to nije dovoljno, a pitanje je i kakav je kvalitet vazduha i u tom vremenskom intervalu. Stoga se mnogi s pravom pitaju – kakva je korist od izbegavnja otovorenog prostora, kada je vazduh koji udišemo u stanovima, zapravo zagađeni vazduh koji je ušao spolja.

PROČITAJTE JOŠ:

Očistite i dezinfikujte klima uređaj u četiri koraka

Šta kada klima uređaj neće da greje

I tako se stoglo do toga da danas svaka kuća mora da ima bar jedan ili dva prečišćivača vazduha u stanu. Tokom zimskih meseci da bi nas spasili zagađenja, a tokom leta kako bi se poštedeli polena i sezonskih alergija. Zaista izgleda kao nešto što je plasirano od strane kompanija koje se bave proizvodnjom pričišćivača vazduha. Ipak, ono što savremenim prečišćivačima vazduha ne može da se ospori je to da su efikasni.  Potpuno drugo pitanje je da li su nam neophodni ili ne.

Danas se u ponudi prodavaca nalazi veliki broj prečišćivača vazduha najrazličitijih principa rada, koji na različite načine filtriraju vazduh. Pitanje je koji tip prečišćivača je najefikasniji kada je u pitanju eliminisanje zagađenja koji u naše stanove ulazi sa spoljašnjim vazduhom, odnosno takozvanih PM2.5 čestica.

Od svih tipova sobnih prečišćivača vazduha, kada je eliminacija PN2.5 čestica u pitanju, najefikasniji su uređji opremljeni HEPA (High Efficiency Particulate Air) filterom. HEPA filter iz vazduha eliminiše 99,97 odsto čestica, a filtrira čak i čestice manje od 0,3 mikrona. To znači da unutar HEPA filtera ostaju zarobljene i PM2.5 čestice.

Treba samo obratiti pažnju i opredeliti se za uređaje sa sertifikovanim HEPA filterima. To znači da filter koji kupujete treba da nosi “True HEPA” oznaku, a ne oznake poput: “HEPA Type” ili “”HEPA Like”.

Pored zagađenja iz spoljašnjeg vazduha i PM čestica, HEPA filteri efikasno uklanjaju i prašinu, spore, dim, kao i polen i druge alergene. Manje su efikasni kada je u pitanju eliminisanje mirisa iz vazduha. Takođe, pre kupovine uređaja se dobro informišite i cenama filtera. Često su sami uređaji povoljni, pogotovo uz neke ponuđene načine odloženog plaćanja, ali treba imati u vidu da sam filter unutar uređaja mora povremeno da se menja. Obavezno se informišite koliko često je potrebna zamena filtera i koliko sam filter košta, jer obično im je cena prilično visoka.

PROČITAJTE JOŠ: Kako odabrati idealan kućni prečišćivač vazduha