Tema

Kako skinuti stare tepete – Saveti, korak po korak

Skidanje starih tapeta je još jedan od onih poslova koje je najlepše prepustiti drugome. Ali, ako želite to sami da obavite i uštedite novac, evo nekoliko saveta kako da tapete uklonite što brže i kvalitetnije

Uklanjanje starih tapeta je prljav posao, skoro kao i samo krečenje, pa stoga savetujemo da prvo dobro pripremite prostoriju. Uklonite slike sa zidova, pomerite nameštaj ka sredini sobe i postavite po podu najlonsku zaštitu. Mogu da posluže i stare novine, ali pošto se radi sa vodom, najlon je možda bolje rešenje. U farbarama su po povoljnim cenama dostupni najloni za zaštitu podova, koji već imaju postavljenu krep traku kojom se najlon fiksira za lajsne u dnu zidova. Pošto se ovaj posao obavlja kvašenjem zidova vodom, posebno budite pažljivi oko utičnica i prekidača!

Zidove je najlakše nakvasiti valjkom za krečenje potpljenim u toplu vodu

Pre skidanja tapete je potrebno natopiti. Vodu na zidove nanosite pumpicom sa raspršivačem, ili još efikasnije, četkom ili valjkom za krečenje. Pazite samo da manjom četkom natopite i uglove i ivice oko vrata, jer ako su tapete negde ostale suve, tu će se zadržati lepak na zidu. E sad, zavisno od tipa tapeta, lepka, toga koliko su stare, zavisi i koliko će taj posao ići lako. Najbolje je da na jednoj manjoj površini napravite eksperiment. Vrućom vodom nakvasite površinu, otprilike oko jednog kvadratnog metra. Sačekajte neko vreme da tapete upiju vodu i da ona počne da deluje na lepak, ali ne previše da zid počne da se suši. Pokušajte da odlepite tapete počevši od jednog ćoška. Ako se tapete i lepak u potpunosti uklanjaju, imate sreće.

Kada krenete da odlepljujete tapete dobro proverite da li se one skidaju u potpunosti. Postoje neke vrste tapeta koje su višeslojnog tipa, pa kada krenete da odlepljujete, skida se zapravo samo jedan sloj, dok drugi ostaje na zidu. Ako to primetite prekinite odlepljivanje i pokušajte sa neke druge strane da odlepite oba sloja odjednom, jer ako na zidu ostane samo donji sloj tapeta i lepak koji se nalazi ispod, to znači da će ta površina morati da se guli špahtlom, jer ne može da se odlepi u jednom delu, već se stalno cepka na male komade.

Kao što smo rekli, najidealniji slučaj je da se tapete skidaju u jednom potezu samo uz prethodno natapanje vrućom vodom. To je slučaj kod novijih tapeta. Ako primetite da se na zidu posle skidanja starih tapeta zadržavaju tragovi lepka, u vodu dodajte malo sredstva za pranje sudova, ili malo alkoholnog sirćeta. Ponovo time nakvasite tragove lepka, sačekajte nekoliko minuta, pa ga pažljivo sastružite molerskom špahtlom. Treba biti posebno pažljiv, kako špahtlom ne bi oštetili površinu zida. Sve zavisi kakav je kvalitet zidova i glet mase, a oštećenja se lako prave i zbog toga što je zbog vlage zid nešto osetljiviji.

Kada ste uklonili tapete i tragove lepka, zid dobro prebrišite vlažnom krpom, ovaj put nakvašenom samo čistom toplom vodom, kako bi se uklonili poslednji tragovi lepka, kao i sredstva koja ste koristili, odnosno sirće ili sredstvo za pranje sudova. Kada ste završili, ostavite prostoriju provetrenu kako bi se zidovi osušili. Koliko će vremena trebati, zavisi od spoljašnje temperature i vlažnosti vazduha. Ako ste posle uklanjanja tapeta planirali i krečenje, pokušajte da ni ne uklanjate već postavljene zaštitne folije, već da sve obavite o jednom trošku. Pre krečenja, kada se zidovi malo prosuše, napravite još jednu inspekciju.

Popravka manjih oštećenja je neuporedivo lakša od gletovanja kompletnog zida, što ipak zahteva iskustvo

Prekontrolišite da nema oštećenja od špahtle, ili nekih starijih neravnina, rupa od eksera, a ako ih pronađete, lako možete da ih popravite sa malo glet mase. Zamešajte glet masu prema uputstvu. Najčešća greška hobi molera bez dovoljno iskustva je to što naprave previše retku glet masu, pa ona po nanošenju ne može da održi formu, već se sliva i deformiše. Dakle, kada napravite dobru glet masu, istom onom špahtlom možete da popunite eventualna oštećenja na zidu. Kada se glet masa osuši, prešmirglajte ta mesta finijim brusnim papirom. Uz samo malo truda, i praćenjem ovih instrukcija, po završenom krečenju ćete biti iznenađeni kako je sve odlično ispalo, obično daleko bolje od očekivanja.

Pročitajte još:

Kako da sami postavite tapete kao profesionalac

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Pod od plute – mnogo prednosti i poneka mana

Kako da stari parket zablista kao da je nov

Bojenje fasade – saveti korak po korak

Krečenje – Lako može svako

Demit fasada – Sve što treba da znate

Najbolje metode da se oslobodite buđi na zidovima