Kako rešiti prokišnjavanje krovnih prozora
Prokišnjavanje u zoni oko krovnih prozora je najčešće posledica lošeg održavanja, a ne konkretnog kvara. Kako je problem u većini slučajeva moguće rešiti za samo petnaestak minuta
Kod vertikalnog zastakljivanja, odnosno klasičnih zidnih prozora, manji problem oko dihtovanja i ako postoji, često se ne ispoljava uopšte. S druge strane, kod krovnih prozora svaki i najmanji problem postaje veoma očigledan i često se manifestuje u vidu prokišnjavanja.
PROČITAJTE JOŠ:
Zaštita drvene stolarije – Lak ili lazurni premazi?
Otkud vlaga u potkrovlju i kako je se rešiti
Kako da drveni prozori budu uvek kao novi
Problem je mnogo veći od estetskog i praktičnog, jer voda kada jednom prodre ispod krovne kosine može da napravi veliku štetu, od kvašenja električnih instalacija, do natapanja i uništenja izolacije i propadanja gipsanih ploča, ukoliko su one upotrebljene kao završni sloj u potkrovlju. Srećom problem veoma često možete i potpuno sami da rešite.
Bezbednost je uvek na prvom mestu!
Kada su radovi na krovu i radovi na visinu generalno u pitanju, veoma je važno da se napomene da su mere bezbednosti apsolutno na prvom mestu. Ukoliko niste stoprocentno sigurni da možete potpuno bezbedno da obavite neki od takvih poslova, savetuje se da angažujete profesinalce.
Kada je curenje krovne konstrukcije u pitanju, problem je veoma složen i svakako ga je najbolje prepustiti profesionalcima. Naime, mesto gde se voda u kući pojavljuje gotovo nikada nije mesto gde voda ulazi pod krovnu kosinu. Ako se curenje javlja u zoni oko krovnog prozora, postoji dobra šansa da problem sami otklonite.
U koliko primetite da se kvašenje dešava samo kada kiša pada jače i kada padavine duže traju, najverovatnije će biti potrebno samo čišćenje, a ovo je razlog prokišnjavanja krovnih prozora u većini slučajeva. Za ovu intervenciju nije potreban ni izlazak na krov.
Ukoliko krovni prozor nije postavljen visoko u stanu, potrebno je da iznutra pogledate u kakvom su stanju kanali za odvod vode oko prozora. U pitanju su praktično spojevi gde krovni pokrivač (crep, tegola, lim…) dolazi do samog krovnog prozora. To su limeni kanali namenjeni prihvatu i odvođenju vode. Ako primetite da su puni prljavštine, na dobrom ste putu da sami otklonite problem.
Tokom vremena u ovim kanalima se nakupljaju nečistoće od lišća i prašine koju nanosi vetar, a kiša spira. Nečistoća će biti više ako se u blizini nalazi drveće, pa je u takvim slučajevima čišćenje neophodno jednom godišnje. Nemojte se iznenanatiti ako oko vašeg prozora pronađete naslage pravog humusa odličnog za sadnju cveća! Manuelno uklonute sve ove nečistoće, a na kraju možete vodom da sperete ostaka prljavštine, ili da to prepustite prvoj kiši.
Voda uvek pronalazi put, bolje je da ga sami odredimo
Problem je u tome što kada je kiša slabija, voda uspeva da pronađe put niz krovnu kosinu koji je i predvđen konstrukcijom. Ako je kiša snažnija, kanali koji su blokirani prljavštinom počinju da prelivaju, pa voda nalazi alternativne putanje, koje obično završavaju u stanu.
Prvu sledeću kišu iskoristite za proveru da li je uklanjanje nečistoće bilo dovoljno. Ukoliko se prokišnjavanje nastavi, očigledno postoji drugi problem. Ako se posle čišćenja prokišnjavanje javi brzo po početku kiše, to znači da voda ulazi negde blizu samog krovnog prozora.
PROČITAJTE JOŠ:
Zbog čega je PVC stolarija dobar izbor
Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja
Zastakljivanje terase – Koje rešenje je najbolje za vaš dom
Kada kiša prestane, a krov se osuši, savet je da opet prekontrolišete zonu oko krovnog prozora sa spoljašnje strane. Ukoliko je krov pokriven crepom, možete crepove koji se nalaze do samog prozora da podignete i proverite da li posoji neki polomljen ili napukao crep, kao i da proverite stanje limenih opšivki oko samog przora.
Ukoliko se voda u zoni oko krovnog prozora ne javlja brzo po početku kiše, a nečistoće su očišćenje, izvesno je da voda zalazi ispod krovnog pokrivača na nekom drugom mestu, a put u kuću pronalazi u zoni kod samog prozora. U tom slučaju preporuka je da se obratite profesionalcima.
Ako niste iskusni u ovakvim poslovima, a ako čitate ovaj tekst do sada, sigurno niste, nije pametno da sami izlazite na krov i pokušavate da rešite problem. Malo je verovatno da u tome uspete, a svakako je veća verovatnoća da ugrozite sopstvenu bezbednost. Svi radovi koje ovde navodimo se isključivo obavljaju iz kuće, a svaki izlazak na krov osobama bez iskustva se ne savetuje.
Foto: VELUX