Tema

Kako smanjiti količinu prašine u stanu – Da, moguće je!

Koje su najefikasnije metode za smanjenje prašine u stanu? Zašto je prašinu bolje sprečiti nego lečiti? Kakve podne obloge i kakav nameštaj najviše doprinose povećanoj koncentraciji prašine? Koliko redovno usisavanje može da pomogne? Zašto je “pajalica” čist višak?

Prašina je neizbežan gost u svakom domu, ali dobra vest je da možete značajno smanjiti njenu količinu uz nekoliko jednostavnih trikova. Osim što doprinosi urednijem izgledu vašeg stana, kontrolisanje prašine može poboljšati kvalitet vazduha, što je posebno važno za osobe s alergijama. Evo kako da se uspešno izborite sa prašinom u svom domu.

Redovno usisavanje i brisanje podova

Jedan od najefikasnijih načina za smanjenje prašine je da se što češće “zasuču rukavi”.  Redovno usisavanje i čišćenje podova je najefikasniji način. Koristite usisivač sa HEPA filterom ili savodenim filterom, koji efikasno skupljaju sitne čestice prašine i sprečava njihovo vraćanje u vazduh.

Posle usisavanja obrišite podove vlažnom krpom kako biste uklonili ostatke koje usisivač možda nije pokupio. Generalno, redovno usisavanje je najefikasnija metoda da u stanu bude što manje prašine.

Smanjite broj “sakupljača prašine”

Odabirom nameštaja i podnih obloga može značajno da se utiče na količinu prašine u stanu. Dekorativni jastučići, plišane igračke, tepisi s dugim vlaknima, generalno svi tepisi i druge tkanine su pravi magneti za prašinu.

Razmislite o tome da ih zamenite opcijama koje su lakše za održavanje, poput jastuka s navlakama koje možete često prati ili manjih prostirki koje se lako usisavaju ili iznose napolje i detaljno otresaju od prašine.

Robot usisivač može da bude veoma koristan u borbi protiv prašine

U stanovima gde neko od ukućna ima ozbiljnijih problema sa alergijskim reakcijama na prašinu i grinje, tepisi su potpuno eliminisani i zamenjeni laminatom, parketom ili keramičkim pločicama. Sve to su podne obloge koje ne sakupljaju prašinu.

Redovno menjajte posteljinu

Posteljina je jedno od mesta gde se prašina najbrže “proizvodi” i širi po stanu. Menjajte je najmanje jednom nedeljno i perite je na visokim temperaturama kako biste uklonili grinje i prašinu. Ne zaboravite ni jastuke i dušeke – koristite zaštitne navlake koje se peru i redovno ih provetravajte.

Takođe, kako posteljina ne bi akumulirala prašinu, potrebno je redovno trešenje. Svako jutro rutina bi trebala da bude da se svaki komad posteljine pre slaganja dobro istrese, naravno kroz otvoren prozor, kako bi ta prašina koja se oslobodi završila napolju.

Održavajte filtere

Klima uređaji, prečišćivači vazduha i ventilacioni sistemi imaju filtere koji mogu postati izvor prašine ako ih ne održavate. Redovno čistite ili menjajte filtere prema uputstvima proizvođača.

PROČITAJTE JOŠ:

Koji usisivač odabrati – sa kesom ili posudom za prašinu?

Da li su robot usisivači zamena za klasične

Odabir podnih obloga za osobe sklone alergijama

Prečišćivači vazduha sa HEPA filterom su koristan, ali ne preterano efikasan dodatak u borbi protiv prašine. Ove uređaje ne treba koristiti kao primarna sredstva u borbi protiv prašine. Filteri su skupi, pa bi bilo idealno da se pojava prašine redukuje pre nego završi u samom filteru.

Prašina “voli” nered

Nered u domu znači više površina za sakupljanje prašine. Organizujte prostor tako da sve ima svoje mesto, a nepotrebne predmete skladištite ili uklonite. Police sa knjigama, na primer, mogu biti zatvorene staklom kako bi se smanjila akumulacija prašine.

“Brzinsko” usisavanje ili robot usisivač

Razbacane stvari i igračke po podu su akumulatori prašine. Podovi treba da budu potpuno slobodni, kako bi više puta nedeljno moglo da se obavi “brzinsko” usisavanje. To znači da se svakih par dana usisivačem ne usisa detaljno kompletan stan, već da se prođu “kritične” pozicije.

Kritične pozicije su sva ona mesta gde primećujete da se skupljaju najveće količine prašine, kao na primer ispod omiljene fotelje, ispod troseda. Tokom grejne sezone kontrolišite pod oko radijatora, jer radijator stvara cirkulisanje vazduha, pa se ispod njih sakuplja velika količina prašine.

Veliki saveznik u borbi protiv prašine može da bude robot usisivač koji će svakonevno prolaziti preko tih pozicija i značajno smanjiti količinu prašine, a vas osloboditi potrebe za čestim usisavanjima.

Temeljno čišćenje nameštaja

Nameštaj, posebno onaj tapacirani, može biti rezervoar za prašinu. Redovno ga usisavajte uz pomoć odgovarajućih nastavaka na usisivaćima. Ukoliko imate preko nameštaja prekrivače, tresite ih i perite češće.
Površine od drveta ili plastike prebrišite vlažnom krpom od mikrofibera, koja bolje privlači prašinu nego obična suva krpa. Popularnu “pajalicu” zaboravite. Ona ne briše i ne sakuplja prašinu, samo je razbacuje po stanu. Pajalica eventualno može da bude  praktična da se sakupi paučina u uglovima pod plafonom, mada jednako će u tu svrhu efikasan biti i usisivač.