Tema

Koji kućni alarmni sistem odabrati – žičani ili bežični

Koji alarmni sistem je bolje rešenje za ugradnju kada je cena u pitanju? Da li je niža cena jedini adut žičanih alarmnih sistema? Kada je bežični alarmni sistem bolje rešenje za ugradnju?

Za obezbeđivanje stanova, posebno na višim spratovima, obično su sasvim dovoljna kvalitetna sigurnosna vrata, ali kada su u pitanju kuće, za adekvatnu zaštitu ipak su potrebni složeniji alarmni sistemi. Danas su na tržištu dostupna najrazličitija rešenja.

PROČITAJTE JOŠ: Sigurnosna vrata – Sve što treba da znate

Mnoge firme nude ugradnju najrazličitijih tipova sigurnosnih sistema različitog kvaliteta i stepena zaštite, a prvo pitanje sa kojim se mnogi susreću i koje se načešće postavlja je – da li odabrati žičani ili bežični sigurnosni sistem.

Svi alarmni sistemi funkcionišu na sličnom osnovnom principu – sastoje se od centrale, odnosno računara koji predstavlja “mozak” sistema i većeg broja senzora postavljenih po objektu koji centralnoj jedinici šalju informacije. To mogu da budu senzori pokreta, senzori lomljenja stakla, senzori koji detektuju otvaranje ili zatvaranje vrata, kao i protivpožarni senzori koji detektuku koncentraciju ugljendioksida. Svi ovi senzori sa centralnom jedinicom komunikaciju mogu da održavaju putem žičane ili bežične veze.

Prednosti i mane bežičnih alarmnih sistema

Bežični alarmni sistemi centralnoj jedinici šalju elektromagnetni signal, što ima prednosti, ali i mane. Najveća prednost bežičnih sistema je njihova lakša instlacija, jer nije potrebno razvođenje kablova po kući, kao ni bušenje zidova.

Ranijih godina je nedostatak bežičnih alarmnih sistema bio problem u ponekad lošoj komunikaciji između senzora i centralnog računara, što je dovodilo do povremenih lažnih aktivacija alarma. To može da bude veoma neugodno kad se desi na primer noću ako ste kod kuće.

Takođe lažna uzbina je možda manje neprijatna i stresna ako niste kod kuće, ali opet može da zakomplikuje dan. Ipak, danas su ovi problemi sa bežičnim sistemima, kada su kvalitetni proizvodi u pitanju, svedeni na minimum, a može se reći i eliminisani.

Bežični sistemi se stoga savetuju za ugradnju kada su u pitanju već gotovi objekti gde instalacije za ugradnju nisu već razvedene. Takođe, kod starijih zgrada ili objekata od istorijskog značaja, što manje nakndanih oštećenja je uvek prioritet, što daje prednost bežičnim sistemima.

A prednosti i nedostaci žičanih alarmnih sistema?

Kada su žičani sistemu u pitanju, sve komunikacije između senzora i centrale se obavljaju putem žičane veze, što obezbeđuje mnogo stabilniju i pouzdaniju vezu. Kod žičanih sistema stoga ne može tako lako da dođe do prekida u komunikaciji, a takođe nisu moguće ni smetnje usled delovanja elektromagnetnih talasa iz drugih izvora.

Još jedna prednost žičanih alarmnih sistema je povoljnija cena, jer žičane detektore je moguće nabaviti po znatno povoljnijoj ceni od bežičnih. Na većim objektima sa više senzora, ušteda nije zanemarljiva. Stoga su žičani alarmni sistemi preporuka za sve one koji objekat tek grade i koji prilikom razvođenja ostalih instalacija (struja, internet, telefon…) mogu da isplaniraju i razvod mreže alarmnog sistema. Time će dobiti pouzdaniji sistem po nižoj ceni.

Takođe, treba napomenuti da kod žičanih sistema nema potrebe za povremenom zamenom baterija. Naime, kako su senzori bežičnih sistema lišeni veze sa izvorom napajanja, oni se energijom snabdevaju iz baterija koje je potrebno menjati u vremenskom intervalu od jedne do tri godine.