Tema

Pametne kuće – nepotreban luksuz ili budućnost stanovanja

Šta su to pametne kuće? Kako funkcioniše pametna kuća? Da li pored povećanog komfora pametna kuća zaista može i da doprinese smanjenju troškova stanovanja?

Većina danas ne bi mogla polovinu privatnih i poslovnih obaveza da obavlja bez pametnog telefona, a pre desetak godina nismo ni znali šta je to. Poslednjih godina se često spominje i termin „pametna kuća“. Naravno, u građevinarstvu se promene sporije odvijaju nego u svetu elektronike i telekomunikacija, tako da još nije potpuno jasno šta stu to pametne kuće i kakve su njihove prednosti.

PROČITAJTE JOŠ:

Podno grejanje – prednosti i mane

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Grejanje na klima uređaj – za i protiv

U najkraćem, pametna kuća je kuća koja može da vas obavesti da u frižideru nema više mleka, ili da mu ističe rok trajanja, a koja može i da uključi tokom leta klimatizaciju pola sata pre nego što stignete kući sa posla, ili možda da vam na mobilni telefon pošalje sliku osobe koja vam trenutno kuca na vrata i pita vas da li da tu osobu pustite u kuću, a da se vi u tom trenutku nalazite u inostranstvu. Isto tako sa posla možete mobilnim uređajem da proverite da li ste isključili ringlu i to učinite ako je potrebno. Pomalo podseća na scenario nekog SF blokbastera, ali pre dvadesetak godina bi vam verovatno jednako fantastično izgledala danas uobičajena scena kako neko putem video poziva na Viberu priča sa osobom koju vidi na ekranu mobilnog telefona

Inteligentne ili pametne kuće sadrže ugrađen centralni upravljački sistem koji, osim za komfor, služi i za optimiziranje potrošnje energije u kući. Na primer, sistem može regulisati temperaturu prema vašim podešavanjima, kontrolisati osvetljenje, uključiti i isključiti električne potrošače, može uključiti vaš mašinu u trenutku kada počne jeftina struja. Na spisku su i neke veoma važne stvari, poput zaštite od provale ili automatskog uključivanja protivpožarnog sistema. Tu su i neki elementi koji mogu da utiču na komoditet i kvalitet života, a pomenimo samo provetravanje automatskim otvaranjem prozora kada senzori registruju lošiji kvalitet vazduha.

Automatizacija kompletne rasvete u pametnoj kući može da se iskoristi da se pojedina svetla samostalno pale i gase, kako tokom godišnjeg odmora ne bi bilo očigledno da u kući nema nikoga. Postoji mogućnost potpune automatizacije i roletni, što takođe može da se pridoda zaštiti tokom godišnjeg odmora, tako da se roletne povremeno podižu i spuštaju, pa se stvara privid da u kući neko boravi. Kada su roletne opremljene motorom za automatsko podizanje i spuštanje, moguće je kompletnom sistemu dodati i spoljašnje senzore kiše i vetra, tako da se roletne same spuste u slučaju oluje. Ako ste kod kuće ovo je možda nepotreban luksuz, ali ako ste na poslu, itekako može da bude korisno. Naravno, daljinska kontrola uređaja kao što je veš mašina ili frižider, podrazumeva da pored potrebne opreme i instalacija u samoj kući i ovi uređaji moraju da budu „pametnog“ tipa, kako bi podržali ovu tehnologiju.

PROČITAJTE JOŠ:

Sve o grejanju na pelet

Kako rade prolitički kotlovi na drva

Toplotne pumpe za grejanje – prednosti i mane

Pored komfora stanovanja pametne kuće su korisne i sa aspekta ekonomičnosti, jer pametne kuće su energetski veoma efikasne. Naime, jasno je da automatsko gašenje klime kada se otvori prozor, ili samostalno paljenje veš mašine kada startuje jeftina tarifa električne energije, doprinosi ukupnom smanjenju troškova, potrošnje električne energije, ali samim tim i ukupnom zagađenju. Naravno, pitanje je da li će se ikada uložena investicija u pametnu umesto obične kuće isplatiti kroz uštede u potrošnju energije. Neka minimalna ulaganja i najosnovnije „pametne“ sisteme uznose oko 1.500 evra, ali visok nivo automatizacije podrazumeva neuporedivo veća ulaganja, koja se sigurno nikada neće vratiti kroz uštede, tako da u tom slučaju ipak investirate samo u komfor stanovanja.

Foto: Freepik