Uradi sam

Kako se rešiti suvog vazduha u stanu tokom grejne sezone

Kako da znam de je vazduh u stanu suv? Kako regulisati vlažnost vazduha u stanu? Na koje načine suv vazduh može negativno da utiče na zdravlje? Koji su besplatni načini da se u stanu reguliše vlažnost vazduha? Da li mi je ovlaživač vazduha zaista potreban?

Sa početkom grejne sezone jedan od problema sa kojima se susrećemo je isušen vazduh u stanovima. Bilo da se grejete na klima uređaj, TA peći, radijatore, potpuno svejedno, sa početkom grejanja dolazi do isušivanja vazduha u stanu.

Zbog čega je suv vazduh u prostoriji štetan?

Ono što je poseban problem je to što mnogi toga nisu ni svesni, pa mnoge zdravstvene probleme pripisuju virusima, padu imuniteta, prehladama i slično. Naime, suv vazduh u prostoriji može veoma loše da da utiče, a prvi na meti su najmlađi i osobe sa respiratornim tegobama.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako odabrati idealan kućni prečišćivač vazduha

Kada i kako provetravati stan da se izbegne zagađen vazduh

Kako do svežeg vazduha u stanu i tokom grejne sezone

Suv vazduh isušuje disajne puteve, tako da oni teže “hvataju” čestice prašine koje tako dospevaju u pluća. Suv vazduh dovodi i do iritacija kože i očiju, a sve ove komplikacije se često pripisuju nekim drugim zdravstvenim problemima, a suv vazduh u stanu je veoma lako ustanoviti i jednako je lako regulsati njegovu vlažnost.

Kako da znam da je vazduh u sobi isuviše suv

Najlakši način da proverite da li je vazduh u vašem stanu suv je kupovina merača vlažnosti vazduha. Nije u pitanju nikakva investicija, a relativno pouzdani sobni uređaji koji mere temperaturu i vlažnost vazduha mogu da se nabave već po ceni od nekoliko stotina dinara. Takođe, pristupačni su i sobni časovnici koji ujedno mere i vlažnost vazduha.

Da bi za vazduh u prostoriji moglo da se kaže da je idealne vlažnosti, odnosno da je zdrav za sve, čak i one osetljivije ukućane, je između 30 i 60 procenata, idealno 45 procenata. Kada vlažnost padne na 20 procenata, vreme je za uzbunu.

Kako najefikasnije regulisati vlažnost vazduha u stanu

Postoji više načina da se vlažnost vazduha u sobi održava na optimalnom nivou. Najjednostavniji način je provetravanje. Uglavnom je dovoljno provetravati stan tri puta na dan pravljenjem promaje u trajanju od tri do pet minuta. To je vreme koje je dovoljno da se ustajali vazduh u prostorijama zameni svežim, a da se sama prostorija ne ohladi potpuno.

Ovlaživač vazduha u većini slučajeva neće biti potreban

Pritom, važno je naglasiti da je najekonomičnije iz ugla potrošnje energije za grejanje, vršiti kratkotrajna nagla provetravanja, nego da prozor tokom dužeg vremensog perioda stoje odškrinut ili otvoren “na kip”.

Šta kada provetravanje ne pomaže?

U većini slučajeva provetravanje će biti sasvim dovoljno da vlažnost vazduha održavate na optimalnom nivou. Kao još jednu od opcija mnogi savetuju gajenje sobnog bilja. Ipak, nije precizno utvrđeno koliko zapravo “zelenila” treba da se nađe u stanu da bi ono bilo u stanju do održava vlažnost na optimumu. Takođe, pitanje je koliko u većini stanova ima prostora za ovako kreativan i lep način da se reguliše vlažnost vazduha…

Daleko je jednostavnije vlažnost regulisati posudama sa tečnošću koje se postavljaju na radijatore, a koje mnogo efikasnije regulišu vlažnost vazduha. Ukoliko imate TA peć, na nju možete da postavite šerpicu sa vodom. Po želji u vodu možete da dodate i par kapi eteričnog ulja za prijatan miris u stanu. Ono što je vema važno je to da se voda u ovim posudama redovno menja, a posude peru, kako bi se sprečio razvoj bakterija.

I na kraju, ako nijedan od navedenih saveta ne pomogne, jedna od opcija je kupovina ovlaživača vazduha. Ipak, to je najčešće nepotreban trošak, jer bar jedan od prethodno navedenih saveta bi morao da bude delotvoran.

Foto: Freepik