Održavanje novog betona – Voda i vlaga za maksimalnu čvrstinu
Kako se pravilno održava beton po izlivanju? Zbog čega je redovno polivanje vodom i održavanje vlažnosti od velikog značaja? Šta se dešava ukoliko se beton po izlivanju ne poliva redovno vodom? Koliko dugo je nov beton potrebno negovati?
Beton je jedan od najvažnijih građevinskih materijala, poznat po svojoj čvrstoći i izdržljivosti. Međutim, kako bi beton postigao optimalne karakteristike, neophodno je pravilno ga održavati nakon izlivanja. Ovaj proces je poznat kao kuriranje betona i uključuje nekoliko koraka koji osiguravaju pravilno očvršćavanje i postizanje maksimalne čvrstoće.
Zašto je održavanje betona važno?
Kada se beton izlije, on započinje proces vezivanja, tokom kojeg cement reaguje sa vodom. Ova reakcija je ključna za formiranje čvrste strukture betona. Međutim, ukoliko beton ne zadrži odgovarajuću količinu vlage tokom ovog perioda, proces vezivanja može biti narušen, što dovodi do smanjene čvrstoće, pucanja i drugih oštećenja.
Osnova nege betona – redovno zalivanje vodom
Jedan od najjednostavnijih i najefikasnijih načina za održavanje betona je redovno polivanje vodom. Ovaj proces se obično započinje nekoliko sati nakon izlivanja betona, kada površina betona počne da očvršćava.
PROČITAJTE JOŠ:
Brušeni beton – Sve prednosti, mane i cena izvođenja radova
Štampani odnosno dekorativni beton – Prednosti i mane
Preporučuje se da se beton zaliva nekoliko puta dnevno tokom prvih sedam dana. U vrelim letnjim danima, zalivanje može biti potrebno i češće.
Pored zalivanja, važno je održavati konstantnu vlažnost površine betona. Ovo se može postići prekrivanjem betona vlažnim platnima ili polietilenskim folijama koje sprečavaju isparavanje vode.
Upotreba specijalnih sredstava za kuriranje
Na tržištu su dostupna specijalna sredstva za kuriranje betona koja se nanose na svežu površinu betona. Ova sredstva formiraju barijeru koja sprečava gubitak vode i pomaže u ravnomernom očvršćavanju. Ono su ipak rešenja koja se primenjuju u posebnim situacijama, dok je kod standardnih kućnih radova polivanje vodom najpraktičnije rešenje.
Suština nege betona je kako sačuvati vlagu
Da bi beton dostigao svoju punu čvrstinu tokom prvih sedam dana je od ključnog značaja očivati mu vlagu i zaštititi ga od visokih temperatura. U tu svrhu mogu da se primenjuju najrazličitija rešenja. Ponekad, ako je moguće, oplate u koje je izliven beton mogu da se ostave prvih sedam dana, čime je površin betona zaštićena od isparavanja.
Manje površine mogu da se od prekomernog isparavanja zaštite polivanjem i pokrivanjem najlonima koji će da spreče isparavanje i prekomeran gubitak vlage. Ovakve metode su praktične ukoliko nema ko da poliva beton tokom dana, jer pokrivanjam se vlaga duže zadržava. Manje površine je takođe moguće zaštiti tako što se na neki način spreči direktno izlaganje suncu.
Posebno treba biti oprezan sa betonskim konstrukcijama koje nemaju masivnost, a potebna im je visoka čvrstina, kao na primer subovi, stepeništa i slično. Treba strogo voditi računa da beton ne ostane suv, bez vlage, jer to može načajno da mu naruši čvrstinu.
Kod površina koje u masivne situacija je jednostavnija. Na primer kada su temelji u pitanju, oni se nalaze u zemlji, imaju veliku masu i sa samo jedne strane su izloženi direktnom isparavanju i gubitku vlage, pa je nega jednostavnija. Ukoliko je moguće ovakve betoonske konstrukcije mogu da se naliju većom količinom vode koja će u dužem vremenskom intervalu da održava vlažnost.
Koliko dugo se beton treba održavati po izlivanju?
Optimalno vreme za održavanje betona zavisi od nekoliko faktora, uključujući tip betona, klimatske uslove i debljinu betonskog sloja. Uopšteno, preporučuje se da se beton održava najmanje tri do sedam dana, ali u nekim slučajevima, kao što su niske temperature ili specijalni tipovi betona, ovaj period može biti produžen na 14 ili više dana.
Generalno, kada su svi građevinski radovi na stambenim objektima i privatnim kućma u pitanju, sedam dana održavanja adekvatne vlažnosti betona je dovoljno da on postigne maksimalnu čvrstinu.