Ovo su najbolja prirodna đubriva za sobne biljke
Ako ste od onih koji teže primeni prirodni, a ne hemijskih preparata kada su kozmetika ili lečenje u pitanju, sigurno će vam i kada je gajenje saksijskog bilja u pitanju, prirodi preparati biti zanimljiviji. Evo nekoliko prirodnih đubriva koja koja su svima nama svakodnevno dostupna
Sobne biljke unose život i svežinu u naše domove, ali njihovo zdravlje zavisi od pravilne nege i hranljivih materija koje dobijaju. To posebno važi za saksijsko sobno bilje sa ograničenom količinom hranljivih sastojaka. Umesto hemijskih đubriva, prirodni sastojci iz vaše kuhinje ili bašte mogu biti savršen izbor za negu biljaka.
PROČITAJTE JOŠ:
Kratak vodič – Kako napraviti kompost u svojoj bašti
Kako negovati sobne biljke tokom zimskih meseci
Kako zalivati cveće tokom letnjih meseci
To posebno može da bude interesantna opcija ukoliko odlučite da gajite začinsko bilje, jer na taj način možete da budete sigurni da će vaša menta ili bosliljak biti stoprocetno organskog porekla, bez hemiskih elemenata. Otkrijte kako da ubrzate rast, poboljšate zdravlje biljaka i učinite ih bujnijim koristeći ove ekološke i lako dostupne metode!
Kora od banane – Energetska bomba za vaše biljke
Kora od banane je bogata kalijumom i fosforom, ključnim elementima za cvetanje i zdrav koren. Iseckajte koru na sitne komade i zakopajte je u zemlju saksije. Još bolje, izmešajte deliće kore od banane sa zemljom još prilikom sadnje biljke. Alternativno, napravite tečno đubrivo tako što ćete koru potopiti u vodi na 24 sata, a zatim zalijte biljke tom vodom.
Talog od kafe – Dragocena hrana za zelenilo
Kafa nije samo za vas – i biljke je obožavaju! Bogata je azotom, koji podstiče rast listova. Osušite talog i pospite ga po zemlji u tankom sloju. Pazite da ga ne stavite previše, jer veća količina može zakiseliti zemlju. Kao i kada je kora od banane u pitanju, kafu možete da izmešate sa zemljom tokom sadnje biljke.
Ljuske od jaja – Kalcijum za čvrst koren
Sobne biljke trebaju kalcijum za zdrav razvoj korena i otpornost na bolesti. Usitnite ljuske u prah i pospite po površini zemlje ili ih potopite u vodu na nekoliko dana, a zatim zalivajte biljke.
Voda od kuvanog povrća – Vitaminizirana tečnost
Voda u kojoj ste kuvali povrće sadrži dragocene minerale. Kada se kuva povrće poput cvekle ili krompira, voda se ne koristi za dalju pripremu hrane. Ostavite je da se ohladi i koristite je za zalivanje. Naravno, ako plairate da koristite vodu od kuvanja povrća za zalivanje cveća, izbegavajte dodavanje soli tokom kuvanja.
Pepeo od drveta – Prirodni “booster” za zemlju
Ako imate kamin ili roštilj, ili se grejete na drva, pepeo od drveta je fantastičan izvor kalijuma i fosfora. Dodajte malu količinu pepela u zemlju, ali pazite da ne preterate jer može povećati pH vrednost. Nemojte da koristite pepeo od ćumura za roštilj, jer nije adevatnog sastava za đubrenje zemlje.
Pirinčana voda – Tajni eliksir iz kuhinje
Voda u kojoj kuvate pirinač sadrži skrob koji pomaže razvoju korisnih mikroorganizama u zemlji. Nemojte bacati vodu nakon kuvanja pirinča, ohladite je, razblažite sa još dve količine obične vode i koristite je za zalivanje biljaka.
Foto: Freepik