Pištolj za krečenje – Koristan alat ili promašena investicija
Koje su prednosti krečenja pištoljem? Kada su četka i valjak možda ipak bolja opcija kada je potrebno okrečiti stan? Koje vrste pištolja za krečenje postoje i koje su okvirno cene ovih uređaja?
Jedna od češćih rasprava po internet forumima je da li umesto četaka i valjaka treba koristiti pištolj za krečenje. Da je odgovor konkretan i jasan, polemika verovatno ne bi ni bilo. Naime, sve zavisi od nekoliko faktora. Prednosti krečenja pištoljem su brojne i očigledne, ali postoje i neka ograničenja.
Koje su prednosti krečenja pištoljem
Pištolj za krečenje je odličan alat u rukama profesionalaca. Pištoljem se neuporedivo brže radi, manje je zamaranje tokom rada. Kada se koriste četka ili valjak, boja se nanosi komplikovanije, iz više nanosa, a ceo proces je sporiji. Pištolj omogućava da se velike površine okreče za kratko vreme.
PROČITAJTE JOŠ:
Poludisperzije, disperzije ili akrilne boje – šta odabrati?
Kako zid tamne boje prekrečiti u belo
Još jedna od značajnih prednosti pištolja za krečenje je kvalitet radova. Naime, u veštim rukama, pištolj će zidove okrečiti ujednačeno, bez ikakovih tragova kakve mogu da ostavljaju valjci ili četke. Kvalitetan pištolj i dobro raspršivanje obezbeđuju ravnomerno nanošenje boje, a posebno dobri rezltati se postižu kada je u pitanju prvo krečenje posle gledovaja, kada su zidovi savršeno glatki.
Treća prednost zbog koje se profesionalci mahom opredeljuju za krečenje pištoljem je ušteda boje. Ona se štedi na dva načina – prvo tako što je nanos boje tanji, a drugo, zahvaljujući činjenici da nema rasipanja u vidu čišćenja valjaka, četaka, kao i uklanjanja osušene i zgrudvane boje na samom priboru.
Koji su razlozi da se ipak opredelite za valjak i četku
Naravno, nije sve tako jednostavno. Prva otežavajuća okolnost je to da rad sa pištoljem nije tako jednostavan. Naime, da bi bili postignuti vrhunski rezltati koje smo pomenuli, potrebna je vešta ruka. Upravo zato je pištolj čest alat profesionalaca. Ako treba da okrečite samo dve sobe, velika je verovatnoća da ćete dobre rezultate početi da postižete tek pred kraj radova, kada se dobro “uštosate”.
Treba napomenuti i to da rad sa pištoljem zahteva i nešto detaljniju pripremu. Nije isto kada se ivica oko prozora farba četkom i kada se boja nanosi pištoljem. Da bi izvukli pravu liniju četkom biće dovoljna samolepljiva traka za krečenje širine dva centimetra. Kada se radi pištoljem, zaštita površina na kojima boja ne sme da završi, ipak mora da bude detaljnija.
Ne treba zaboraviti i održavanje alata. Ako se po završetku rada boja na četki ili valjku osuši nije tako strašno. Sa pištoljem, koji je znatno skuplji alat, ipak treba biti pažljiviji. Uvek je po završetku radova alat potrebno dobro oprati od boje, a posebno treba vodii računa da mlaznica za raspršivanje bude adekvatno očišćena.
Koje vrste pištolja za krečenje postoje i koje su cene
Dva osnovna tipa pištolja za krečnje su pneumatski ili električni pištolji. Ono što treba da se istakne na početku je to da je za rad pneumatskog pištolja potrebno imati i kompresor. Naime, kompresor obezbeđuje vazduh pod pritiskom koji potiskuje boju kroz mlaznicu.
S druge strane, kod električnih pištolja za krečenje sve je u samom pištolju, odnosno pištolj poseduje elektromotor koji potiskuje boju kroz mlaznicu.
Zato često vlada zabuna, jer najosnovniji električni pištolj hobi kvaliteta košta oko 50 evra, dok za iste pare može da se kupi pneumatski pištolj profesionalnog kvaliteta. Naravno, da bi pneumatski pištolj radio, potreban je i kompresor.
Foto: Freepik, Einhell