Tema

Epoksidni podovi – Sve što treba da znate

Jedan od najčešćih razloga za postavljanje epoksidnih podova je relativno pistupačna cena kombinovana sa visokim kvalitetom. Ipak, cena nije jedini adut. Epoksidni podovi mogu da oponašaju prirodni kamen, teraco, čak I drvo? Koji su najzbačajniji kvaliteti epoksidnih podova, a šta su mane

Epoksidni podovi, odnosno podovi od epoksidne smole, nekada su bili rezervisani za fabričke hale, magacine i najrazličitije komercijalne objekte. Ipak kvalitet epoksidnih podnih obloga ih je preporučio i kada su prvatni, stambeni i poslovni objekti u pitanju. Pored niza kvaliteta, popularnosti epoksidnih podova je doprinela pristupačna cena, kao i razvoj tehnologije, odnosno mogućnost odabira neiscrpnog broja boja i dezena.

PROČITAJTE JOŠ:

Podno grejanje – prednosti i mane

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Tako danas epoksidni podovi mogu da verno oponašaju kamen, teraco, staru ciglu, čak i teksturu drveta. Mogu da budu glatki i sjajni, što olakšava njihovo održavanje, ali i sa različitim teksturama, kako bi bila smanjena opasnost od klizanja.

Koliko košta ugradnja epoksidnih podova?

Cena se za kućne potrebe kreće od 10 do 15 evra po metru kvadratnom, dok kod debljih podova za posebne namene, cena po kvadratnom metru ide iznad 20 evra. Naravno, cena će uvek mnogo da zavsi i od količine pripremnih radova, od kvaliteta upotrebljnih materijala, ali i od toga da li je u pitanju neka posebna boja ili dezen.

PROČITAJTE JOŠ:

LVT odnosno vinil podovi – Prednosti i mane

Teraco pod – Sve što ste želeli da znate

Napominjemo, ovaj tekst nije vodič za ugradnju epoksidnog poda po principu “uradi sam”. To je kompleksan posao koji treba prepustiti profesionalcima, a ovde ćemo pažnju posvetiti svim prednostima i nedostacima epoksidnih podnih obloga.

Epoksidni pod kao verna kopija teraca

Osnova epoksidnih podova je epoksidna smola sa dodacima, poput cementnog peska, raznih pojačivača i učvršćivača koji obezbeđuju bolje mehaničke karakteristike i slično. Naravno, epoksi smolama se dodaju i najrazličitiji pigmenti kojima se ostvaraju željene nijanse i dezeni. Zavisno od dodataka koji se dodaju smoli, može da se definiše i kakva će biti njena završna tekstura, odnosno da li ćemo dobiti površinu visokog sjaja, mat ili hrapavu površinu.

Kako se postavljaju epoksidni podovi?

Epoksidni pod može da se izliva na homogenoj suvoj i čvrstoj podlozi. To može biti beton, kamen, keramika… Ipak, pošto je potrebno da je podloga ravna, to je obično betonska pologa. Ako podloga nije dovoljno ravna ili na bilo koji drugi način nije pogodna za izlivanje epoksi smole, prethodno može da se postavi brzosušeći estrih.

Ali, pre postavljanja epoksi podne obloge potrebno je proveriti da je podloga suva, a potrebno je da je vlažnosti od tri do pet procenata. Naime, epoksi nije paropropustan, tako da po njegovoj ugradnju sva vlaga u podu bi ostala “zarobljena”.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako da stari parket zablista kao da je nov

Pod od plute – mnogo prednosti i poneka mana

Epoksi smola se na pod nanosi u nekoliko slojeva. Prvi sloj je veoma tanak. To je zapravo samo podloga kojom se premazuje podloga, a koja zatvara pore i pukotine u podu i pravi dobru osnovu za drugi sloj. U slučaju da se epoksidni pod potavlja u prostorima gde se očekuju veća opterećenja, kao što su industrijski ili magacinski prostori, obično se postavlja i treći sloj. Na taj način se dobija epoksidni pod veće debljine, a time i veće čvrstine i otpornosti na pritisak.

Kao što smo već rekli, postavljanje epoksidnih podova je posao za profesionalce. Potrebno je iskustvo da se proceni da li je podloga pogodna za izlivanje epoksidne smole, a često je podlogu potrebno pripremiti. Takođe, priprema same smole je kompleksna, pogotovo ukoliko postoje posebni zahevi po pitanju boje, dezena, teksture…

Koje su prednosti epoksidnih podova?

Epoksidni podovi, ako su kvalitetno potavljeni, mogu da traju decenijama. Otporni su na mehanička oštećenja, hemikalije, ulja, pa nije ni neobično da su u stambene prostore stigli iz komercijalne upotrebe. Svakako su najpopularniji za podove u hodnicima, garažama, prostorijama za rekreaciju.

Ipak, danas epoksi podovi mogu da imaju i veoma atraktivan izgled, koji verno oponaša kamen, teraco, ciglu, drvene površine, pa su pogoni i za kuhinje, trpezarije i dnevne sobe. Topliji su na dodir od keramičkih pločica, imaju atibakterijska svojstva i vodootporni su, što su sve karakteristike koje ih preporučuju za upotrebu u stambenim prostorima.

Ne ovo nije kamen, već epoksidni pod

Jedna od zabluda je da epoksidni podovi zbog svog sastava nisu pogodni za postavljanje uz podno grejanje. Čak naprotiv, odlično su rešenje uz podno grejanje, jer mnogo bolje propuštaju toplotu od laminata ili parketa, pa se prostoija brže zagreje.

A šta su nedostaci epoksidnih podova?

Ipak, postoje i neki nedostaci epoksidnih podova. Prekrivena vodom, a posebno uljima,  epoksidna podloga može da bude veoma klizava. Stoga se treba dobro raspitati kakav epoksidni pod da se postavi u garaži, gde mogu da se jave masne feke, ili ako se u garaži redovno pere automobil.

Jedan od nedostataka, koje smo već naveli, je da je za postavljanje epoksidnih podova potrebno iskustvo. Osnovne izvedbe su moguće i u sopstvenoj režiji, ali za najbolje rezultate je ipak potrebno znanje, pogoovo ukoliko je potrebno izvući određen dezen podova. Rad sa epoksidnom smolom ni izbliza nije isto što i postavljanje laminata.

Takođe, treba imati na umu da epoksidni podovi nisu najbolje rešenje za mesta sa mnogo vlage. Naime, epoksidni film se ponaša kao parna brana, odnosno “ne diše”, pa voda ispod ne može da ispari. Zbog toga epoksidni podovi nisu dobro rešenje za podrumske prostorije.