Smanjite nivo buke iz prostora iznad i do osam puta
Kvalitetno postavljena izolacija u podovima značajno smanjuje gubitke toplotne energije, ali redukuje i prenos buke. Zbog čega se upravo kamena vuna nameće kao najbolje rešenje kada je izolacija podova u pitanju?
Kvalitetna izolacija je danas znatno veći prioritet nego prethodnih godina. Kvalitetnom izolacijom se ostvaraju dva osnovna benefita – poboljšanje energetske efikasnosti objekta i smanjen nivo buke. Značaj energetske efikasnosti u godinama koje dolaze nema potrebe posebno naglašavati.
PROČITAJTE JOŠ:
Kamena vuna – Kad je zvučna izolacija na prvom mestu
Osnažite svoju zgradu ROCKWOOL izolacijom
Isto važi i kada je kvalitet zvučne izolacije u pitanju, jer se očekuje da će do 2050. godine polovina svetske populacije živeti u gradovima. U gusto naseljenim urbanim sredinama zaštita od buke je jedan od osnovnih preduslova za stvaranje doma koji može da pruži komforno i zdravo životno okruženje.
Zbog čega je kamena vuna najoptimalnija za izolaciju podova
Kada je potrebno izvršiti izolaciju podova, kao najoptimalnije rešenje, koje istovremeno može da obezbedi visok nivo zvučne i termičke izolacije, nameće se kamena vuna. Kamena vuna ima sve neophodne karakteristike koje su potrebne ne samo da stepen izolovanosti bude visok, već i da sama izolacija ima životni vek kao i sam objekat.
U kompaniji ROCKWOOL ističu da u ponudi imaju proizvode koji su prilagođeni najrazličitijim pozicijama ugradnje. ROCKWOOL ploče kamene vune se nude u različitim nivoima gustoće, čime je obezbeđena velika čvrstina. Zahvaljujući tome, tokom celog životnog veka izolacije ne dolazi do njenog uleganja, niti promene izolacionih svojstava.
Kamena vuna – idealna za novogradnju, ali i adaptacije
Kamena vuna je pogodna kako za novogradnju, tako i za naknadno poboljšanje zvučne i termičke izolovanosti postojećih objekata. Ploče kamene vune su elastične, čime se poboljšavaju izolaciona svojstva u slučaju postavljanja između drvenih podnih greda. To je značajno prilikom rekonstrukcije starijih objekata.
Upravo buka koja dopire iz prostora iznad ili ispod je jedan od najvećih nedostataka starijih stambenih zgrada. Ugradnjom izolacije od kamene vune nivo buke koji dopire kroz pod može da se redukuje i do osam puta. Pritom, treba naglasiti da se istovremno poboljšava i termička izolacija, a time smanjuju računi za grejanje, jer oko 30 odsto toplotne energije se gubi upravo kroz podove.
Nizom metoda table kamene vune mogu se ugraditi na drvene i betonske pregradne podove, poboljšavajući zvučnu apsorpciju i vatrootpornost između podova. Negorivost je još jedna osobina po kojoj je kamena vuna daleko ispred drugih izolacionih materjala. ROCKWOOL izolacija je negoriva do čak 1000 °C.
Kamena vuna je prilagođene svim tipovima podova:
Pod na tlu – podovi u prizemlju ili u podruma su u direktnom kontaktu s tlom, pa su osetljivi na gubitak toplote. Stoga zahtevaju kvalitetnu izolaciju kako bi im se poboljšale toplotne performanse.
Međuspratna konstrukcija – Izolacija međuspratne konstrukcije važna je u svakoj zgradi radi zaštite suseda od neželjene buke i rizika od požara. Obično se radi o drvenim konstrukcijama gdje se izolacija postavlja između nosećih greda ili, u slučaju čvrstog betonskog poda, učvršćuje na donju stranu.
Plivajući pod – Plivajući podovi se često koriste u viskom zgradama kako bi sprečili prodiranje neželjene buke kroz pod do stanara u stanovima ispod. Plivajući pod zahteva kvalitetnu izolaciju radi povećanja zvučnih performansi, ali uz zadržavanje nosivosti poda.
Ploče za izolaciju plivajućih podova odvajaju površinu po kojoj se hoda od nosivih podova. Time blokiraju višak zvuka koji putuje, a time smanjuju prenos buke. Izolacione ploče se mogu postaviti i ispod prostora u prizemlju, pomažući u smanjenju gubitka toplote.
Foto: Rockwool