Tema

Šta podrazumeva RAL standard ugradnje prozora

Šta garantuje način montaže prozora po RAL standardima? Na koji način RAL procedure sprečavaju da dođe do pojave vlage ili buđi na zidovima? Na koji način RAL ugradnja produžava vek prozorima i poboljšava izolaciju? Koliko je ova procedura zapravo komplikovana

Kada je tema kvalitet stolarije, svi stručnjaci se slažu da je pored kvaliteta profila i okova jednako važno kako će od tog materijala prozor biti sastavljen, a da je dalje jednako važno i kako će biti ugrađen. Tada se često spominje takozvani RAL standard montaže prozora. Šta to zapravi znači i koliko je zaista važno? Svi stručnjaci će se složiti da je veoma važno, jer garantuje da će prozor dugi niz godina zadržati deklarisane performanse, a da će mogućnost pojave vlage ili buđi biti svedena na minimum. Posebno je značajno da se primene određeni standardi kada su kvalitetni prozori u pitanju, jer samo tako oni mogu da pruže svoj maksimum. Procedura RAL ugradnje je, zapravo, toliko jednostavna, da je dobro primeniti je kod ugradnje bilo kog prozora.

Ono što pomalo komplikuje stvar je to što ne postoje jasno i precizno definisana pravila šta podrazumeva ugradnju prozora po RAL standardu. U pitanju je zapravo niz smernica i uputstava u vodiču koje izdaje nemački Institut za tehniku Rosenheim, a koji je preveden na mnoge jezike. Zahvaljujući tome arhitekte i izvođači radova imaju direktne smernice kako da na najkvalitetniji način izvrše fiksiranje, termičku, zvučnu i hidro izolaciju prozora.

Pur pena bez zaštite nije otporna na vlagu

Prema RAL uputstvima ugradnja prozora primenom samo pur pene nije dovoljno kvalitetno rešenje, a to je sistem ugadnje koji je najjednostavniji i kojem pribegava veliki broj proizvođača prozora. Problem je u tome što je vazduh u stanovima tokom zimskih meseci veoma bogat vlagom, a vlaga uvek teži da se proširi. Nažalost, fugna ispunjena pur penom nije paronepropusna kao što mnogi smatraju. Vlaga iz stana prodire u strukturu pur pene i u kontaktu sa spoljašnjom hladnom zonom, kao i hladnim prozorskim profilom, para se kondenzuje. Tako nastaje više problema – pojava buđi, dalja degradacija kvaliteta izolacije, gubitak energije…

Paropropune i vodonepropusne trake štite izolujući sloj

Prema RAL standardima po ispunjenju prostora izmađu zidova i prozorskog profila pur penom i njenog sušenja, njen višak se odseca, odnosno poravnava sa površinom zidova. Potom se sa spoljašnje i unutrašnje strane aplicira specijalna samolepljiva folija. Sa unutrašnje strane se postavlja samolepljiva traka-folija koja je i paronepropusna i vodonepropusna. Na taj način se sprečava prodor bilo kakve vlage iz stana u sam izolacioni prosotor gde se nalazi pur pena.

Sa spoljašnje strane se aplicira traka koja je vodonepropusna, kako bi se napravila zaštita od atmosferskih uticaja, odnosno sprečio prodor kiše i otapajućeg snega, ali ta traka mora da bude paropropusna, kako bi omogućila izlazak eventualne vlage. Istraživanja Instituta Rosenheim su vrlo precizna i nedvosmislena, a interesantno je kako samo primenom dva sloja trake, istina kvalitetne profesionalne samolepljive trake, može da se napravi razlika, odnosno da prozor umesto nekoliko godina, svoju funkciju vrši besprekorno decenijama.

Ekspandirajuća traka – idealno rešenje za novogradnju

Kao što je rečeno, RAL standardi su zapravo čitav niz smernica kako se pravilno ugrađuje prozor, tako da postoji više načina da se ispuni RAL sertifikat. Pored primene pur pene i samolepljivih traka, moguća je i ugradnja uz pomoć takozvanih ekspandirajućih traka. U pitanju je specijalna traka koja se postavlja na spoljašnju ivicu prozorskog profila, odnosno ona umesto pur pene ostvaruje vezu između zidova i samog prozora, kao i potrebni nivo hermetičnosti.

Pošto je širenje trake, odnosno njena sposobnost da ispuni neravnine i odstupanja,  manja nego kod pur pene, ekspandirajuća traka se preporučuje za ugradnju prozora na novogradnji. Kod novogradnje su tolerancije i zazori između prozora i zidova manji, pa je zaptivanje ekspandrajuće trake sigurnije i kvalitetnije. Kada se manjaju stari prozori to nije slučaj, pa je okvir u koji treba da se postavi novi prozor obično potrebno popravljati i prilagođavati raznim građevinskim metodama. Sve to produžava proces ugradnje i komplikuje ga, pa se prilikom zamene starih prozora preporučuje pur pena i samolepljive trake, a ne ekspandirajuća traka.

RAL sistem ugradnje prozora, dakle, predstavlja čitav niz preporučenih procedura koje će obezbediti da performanse samog prozora dođu do punog izražaja, a da sam sistem njegove montaže potraje mnogo duže i spreči pojavu vlage i buđi.

Pročitajte još:

Drvo aluminijum stolarija – Zbog čega je najbolja

Zbog čega je PVC stolarija dobar izbor

Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja

Pripremite vrata i prozore za grejnu sezonu

Kvalitetni PVC prozori zahtevaju redovno provetravanje

Ko kaže da PVC prozor mora da bude bele boje?