Šta su to hibridni sistemi grejanja
Koga iole interesuje tahnika do sada je shvatio da su hibridni automobili zapravo vozila koja kombinuju dve vrste pogona, obično benzinski i električni. Hibridni sistemi grejanja funkcionišu na sličan način – kombinuju dva energenta. Kako tačno funkcionišu hibridni sistemi grejanja, koje su njihove prednosti i da li je uz pomoć njih cena grejanja niža, saznajemo u razgovoru sa stručnjacima nemačke kompanije Viessmann.
Recite nam ukratko, šta su to hibridni sistemi grejanja?
Hibrid je fabrički proizveden uređaj za generisanje toplote za grejanje, koji se reguliše preko nadređenog kontrolera i isporučuje toplotu preko najmanje dva različita energenta, tj izvora. Takođe često imamo i slučaj da se ovako fabrički proizveden uređaj dodatno kombinuje sa termosolarnim ili fotonaponskim ćelijama, koje energiju sunca pretvaraju u toplotnu ili električnu energiju.
Jedan izvor grejanja je toplotna pumpa koja radi na struju, a šta sve može da bude drugi energent?
Drugi energent može biti prirodni gas, tečni naftni gas, lož ulje ili pelet, sve u zavisnosti od toga koji primarni energent domaćinstvo već koristi. Budući da je u Evropi grejanje na prirodni gas odavno prepoznato kao najekonomičnije i ekološki najprihvatljivije od svih grejanja koje koriste prirodne resurse, tako je i najčešći slučaj kombinacija toplotne pumpe vazduh-voda sa kondenzacionim gasnim aparatom.
Hibridni sistem nudi mogućnost izbora energenta. Da li to znači da se jedan energent odabira za celu grejnu sezonu, ili postoji mogućnost da se preko dana koristi kotao, a noću kada je jeftinija struja, toplotna pumpa?
Izbor energenta za grejanje znači da nadređeni kontroler praktično u svakom trenutku brine o tome da se koristi optimalni vid energije, tj energent. Regulacija stalno proračunava optimalnu tačku na osnovu cene struje, gasa, lož ulja ili peleta, razlike u spoljašnjoj temperaturi i željenoj temperaturi prostorije, kao i aktuelnog kapaciteta toplotne pumpe. Na osnovu toga ona bira šta je najbolje za korisnika.
Da li je prelaz sa jednog energenta na drugi automatizovan proces, ili se to vrši manuelno?
Prelaz sa jednog energenta na drugi je potpuno automatizovan, krajnji korisnik jedino bira jednu od nekoliko ponuđenih radnih varijanti hibridnog uređaja, na primer ekonomsku varijantu (ako želi da ima uvek minimalne pogonske troškove), ekološku varijantu (minimalno zagađenje okoline emisijom CO2), ili komfornu varijantu (najbrže dostizanje željenih parametara).
Da li sistem može da se programira unapred kako da u koje vreme korsti koji energent?
Osim što sam sistem može da bira trenutno najpodesniji energent po gore navedenim kriterijumima, podrazumeva se da i korisnik može da programira sistem kada će koristiti koji energent. Osim toga, korisnik može da podesi temperaturske programe za ceo svoj objekat, željenu temperaturu sanitarne vode i sve ostale parametre koji mu mogu biti zanimljivi. Takođe, korisnik može upravljati uređajem preko wireless mreže, sa bilo kog mesta, preko svog mobilnog telefona ili kompjutera.
Koliko prostora zauzima hibridni sistem grejanja i da li je pogodan za privatne stambene objekte?
Hibridni sistem grejanja je između ostalog upravo zamišljen i za privatne stambene objekte. Dimenzije njegove spoljašnje i unutrašnje jedinice su zaista minimalne. Za spoljašnju jedinicu se svakako može naći pogodno mesto na objektu, na njegovoj fasadi ili neposredno uz objekat. Unutrašnja jedinica koja sadrži i rezervoar za sanitarnu toplu vodu od 130 litara je veoma kompaktna, visina joj je 1,6 metara, a širina i dubina po 60cm, dakle kao frižider srednje veličine.
Koji opseg kvadrature može da se greje Viessmann hibridnim sistemima?
Viessmann hibridni sistemi pod nazivom Vitocaldens se za sada prozvode u nekoliko kapaciteta sa maksimalnom izlaznom snagom do 19kW. Ta snaga u zavisnosti od građevinske fizike i od namene objekta može biti dovoljna za grejanje na primer jednog stambenog objekta od 200 kvadratnih metara. Budući da je moguće povezati do osam ovakvih uređaja u kaskadu, mogu se pokriti i veće kvadrature. Naravno, osim grejanja, uređaj može da vrši i hlađenje objekta kao i da priprema toplu sanitarnu vodu za isti.
Da li Viessmann hibridni sistem može da se poveže na već postavljen sistem centralnog grejanja?
Viessmann hibridni sistem Vitocaldens se lako može povezati na svaki postojeći sistem centralnog grejanja. Pri tome se po potrebi može i već postojeći generator toplote integrisati u renovirani sistem grejanja.
Da li po kupovini Viessmann hibridnog sistema grejanja kupac dobija podršku u smislu montaže i obuke za upotrebu?
Kupac kupovinom bilo kog Viessmann rešenja, pa tako i hibridnog sistema, dobija podršku u smislu montaže i obuke za upotrebu. Nakon instalacije i puštanja sistema u rad, kupcu je na raspolaganju ovlašćeni Viessmann-ov serviser, koji će mu rado odgovoriti na sva eventualna dodatna pitanja vezana za rad sistema, njegovo podešavanje i slično, kao i za redovno servisiranje i održavanje uređaja.
Garantni rok i servis?
Garantni rok za hibridne sisteme je 2 godine, a preporučujemo servis jednom godišnje, pred svaku grejnu sezonu. Naravno, ukoliko se radi o uređaju koji ima i funkciju hlađenja objekta, poželjno je kontaktirati servisera i pred početak letnje sezone, kako bi se stručno lice uverilo, da će uređaj da hladi sa optimalnim performansama.
Pročitajte još:
Podno grejanje – prednosti i mane
Smanjite račun za grejanje uz ove trikove
Grejanje na klima uređaj – za i protiv
Toplotne pumpe za grejanje – prednosti i mane