Lifestyle

Tri amsterdamska nebodera iz bajke menjaju svakodvenicu

Zgrada od 75.000 kvadratnih metara, koja je nedavno proglašena za „najbolji novi neboder na svetu” od strane Emporis Avards, ističe se u amsterdamskom kvartu Zuidas sa svoje tri kule od 67, 81 i 100 metara i spektakularnim konzolnim stanovima

PROČITAJTE JOŠ: Zelena vertkalna oaza u centru stare kineske prestonice

Holandski studio MVRDV predstavio je pravo urbanističko remek-delo – Valley (dolina). U pitanju su tri nebodera koji se izdvajaju na više načina. Kombinuju kancelarije, prodavnice, ugostiteljstvo, kulturne objekte i stanove u jednoj zgradi. Obimno ozelenjavanje, koje je dizajnirao pejzažni arhitekta Piet Oudolf, sadrži oko 13.500 mladih biljaka, grmova i drveća. Kako ove biljke budu sazrevale u narednim godinama, one će objektima dati sve zeleniji izgled.

Ovaj projekat je pokušaj da se vrati zelena i ljudska dimenzija u negostoljubivo kancelarijsko okruženje Amsterdamskog Zuidasa. To je zgrada sa više lica; na spoljnim ivicama zgrade je školjka od glatkog ogledalskog stakla, koja se uklapa u kontekst poslovnog okruga. Unutar ove školjke, zgrada ima potpuno drugačiji, privlačniji prirodni izgled, kao da se stakleni blok srušio i otkrio stene pune prirodnog kamena i zelenila.

Raspored zgrade je prilagođen suživotu stanovnika, radnika i posetilaca. Podzemni deo sačinjava parking natri nivoa, kancelarije zauzimaju donjih sedam spratova, a stanovi se nalaze na osmom spratu i više. Veliki deo zgrade je otvoren za javnost: od javno dostupne pešačke cik-cak, do Grota, atrijuma koji formira natkrivenu ulicu na prvom.

Stručnjaci studija MVRDV kreirali su seriju digitalnih alata za usavršavanje zgrade – od alata koji je osigurao da svaki stan ima adekvatno osvetljenje i pogled, do programa koji je omogućio naizgled nasumični uzorak od preko 40.000 kamenih pločica različitih veličina koje krase zgradu. fasade. Svaki od 198 stanova ima jedinstven tlocrt.

Pejzažni arhitekta Piet Oudolf razvio je matricu za odabir pravih biljaka za svaku lokaciju u zgradi, uzimajući u obzir faktore kao što su vetar, sunčeva svetlost, temperatura i održavanje. Drveće se, na primer, uglavnom nalazi na donjim spratovima, dok najviši nivoi uglavnom podržavaju male biljke. Biodiverzitet ovog pejzaža dodatno podržavaju kutije za ptice i slepe miševe, kao i razni hoteli za pčele i insekte.

Dolina kombinuje uvide u oblasti održivosti, tehnologije i zdravlja, a energetske performanse zgrade su 30% bolje nego što to zahtevaju lokalni propisi. Najnovije pametne tehnologije su integrisane u kancelarijskim prostorima, uključujući IP bazirane sisteme za automatizaciju zgrada i različite senzore povezane za praćenje stvarne upotrebe.

Foto: Ossip van Duivenbode