Tema

Da li su solarni paneli efikasni tokom zimskih meseci?

Da li solarni paneli proizvode dovoljno eketričene enrgije i zimi? Kako sneg može nepovoljno da utiče na efikasnost i trajnost solarih panela? Zbog čega je potrebno sezonsko podešavanje položaja solarnih panela?

Solarni paneli su poslednjih godina, posebno od kako su odobrene subvencije za njihovu ugradnu, postali veoma popularan način da se dogoročno redukuju računi za električnu energiju. Ipak, jedna od najvećih nedoumica je koliko su oni zapravo efikasni tokom zimskih meseci, kada su računi za električnu energiju po pravilu i najviši.

POČITAJTE JOŠ:

Kako do subvencija za ugradnju solarnih panela

Šta su solarni paneli, a šta solarni kolektori

Kako se pravilno čiste solarni paneli

Istina, tokom letnjih meseci će solarni paneli proizvoditi više električne energije nego tokom zime, ali ne zbog razlike u temperaturi. Naime, solarni paneli, kao što njihovo ime i kaže, električnu energiju proizvode od svetlosne energije sunca, a ne toplote. Dakle, tokom zimskih meseci solarni panel neće proizvodti manje električne energije zato što je hladno, već iz prostog razloga, jer u proseku ima manje sunčanih dana.

Štaviše, uz isti broj sunčanih dana, solarni panel će više energije da proizvodi tokom proleća kada je temperatura vazduha oko 25 stepeni, nego tokom leta kada se živa u skali popne iznad 35-og podeoka. Naime, kao i većina uređaja i solarni paneli imaju idealnu radnu temperaturu kada su najefikasniji, a to nisu najviše letnje temperature. Treba napomenuti – visoke temperature neće oštetiti solarni panel, samo će mu smanjiti efikasnost.

PROČITAJTE JOŠ:

Ovo su najčešće zablude o solarnim panelima

Koje su vrste i koliko košta ugradnja solarnih panela

Ipak, glavno pitanje je šta može da se učini tokom zimskih meseci kako bi se povećala efikasnost solarnih panela. Jedna od osnovnih radnji je podešavanje položaja solarnih panela. Ako vam to već nije napomenuto i objašnjeno prilikom ugradnje, rasitate se kod sevrisera ili firme koja je postavljala solarne panele, kako se podešava njihov ugao. Naime, tokom zime sunce se nalazi osetno niže na horizontu, pa stoga pada na površinu solarnih panela pod nepovoljnijim uglom.

Solarne panele tokom zimskih meseci treba podesiti tako da stoje uspravnije, kako bi bili okrenuti prema suncu koje nisko na horizontu, i svetlosne zrake prikupljali pod povoljnijim uglom, odnosno celom svojom površinom. Tokom leta, kada je sunce visoko u zenitu, paneli treba da imaju vodoravniji položaj, opet kako bi bolje prikupljali energiju sunčevog zračenja.

Zimski položaj koji je vertikalniji je povoljniji za efikasnost sakupljanja sunčeve energije, ali je dobar i zato što zahvaljujući tome sneg može lakše da sklizne sa površine solarnih panela. Da, tokom zimskih meseci mnogo veći neprijatelj od niske temperature može da bude nakupljeni sneg na solarnim panelima koji blokira sunčeve zrake.

Pored boljeg prikupljanja snčeve svetlosti, uklanjanje snežnih nanosa je od važnosti i kako bi se paneli zaštitili od opterećenja. To važi za veće snežne nanose koji mogu da opterete solarni panel kao i nosače kojima su oni fiksirani, pa postoji opasnost od oštećenja iIi prokišnjavanja ukoliko je u pitanju solarni panel na krovu.

Ukoliko se sneg nije otopio ili skliznuo sa solarnog panela, možete i sami da ga uklonite, naravno ukoliko prcenite da je to moguće učiniti na bezbedan način, jer često se solarni paneli nalaze visoko na krovu. Za uklanjanje snega sa površine solarnog panela može da posluži meka sintetika četka pod uglom, sa dugom drškom.

Površina solarnih panela je dovoljno robustna, ali ipak prilikom čišćenja snega treba biti pažljiv da ne dođe dooštećenja. Izbegavajte prilikom čišćenja upotrebu predmeta koji bi mogli da oštete površinu panela, kao što su stare metle od pruća koje su često povezane čeličnom žicom i slično.

Foto: Pixabay