Vikend

Verona – Centar romantike i umetnosti

Verona je najpoznatija kao poprište čuvene Šekspirove tragedije Romeo i Julija, ali pored toga, kao i drugi gradovi na severu Italije, itekako ima šta da punudi kada su u pitanju kultura, arhitektura i gastronomija

U pitanju je grad koji turistima ima šta da ponudi. Nalazi se u severnom delu Italije, i drug je grad po veličini u pokrajini Veneto, posle Venecije. Šire područje Verone bilo je naseljeno još u doba praistorije. Oko 300-e godine pre nove ere ovo područje je potpalo pod vlast Rimljana, a veoma brzo javilo se naselje pod danas dobro poznatim imenom. Iako antička Verona nije imala veliki značaj među starorimskim gradovima, iz tog doba je ostalo nekoliko danas veoma značajnih objekata poput arene i par gradskih kapija. Srednji vek je zbog strateškog položaja grada doneo burna vremena i nekoliko vekova vladavine varvarskih plemena.

Smenjivali su se Goti, Vizigoti, Lombardi, da bi potom grad pao pod uticaj bavarskih vladara. Zahvaljujući tome Verona postaje jedna od severno-italijanskih gradova – državica. U to vreme ona se ubrzano razvijala, a njen uticaj se širio severnom Italijom. Ispostavilo se da je taj procvat Veronu skupo koštao, jer sukobi oko vladanja gradom početkom 15-og veka dovode do pada grada pod vlast Mletačke republike, što je trajalo sve do 18. veka. Devetnaesti vek i pridruživanje novoosnovanoj Kraljevini Italiji je bio veoma buran, što je dovelo do propadanja grada i smanjenja broja stanovnika.

Srećom, tokom dvadesetog veka Verona je izbegla razaranja u Svetskim ratovima, tako da su sačuvani spomenici kulture i vekovima stare građevine. Poseban uzlet grad dobija u novijoj istoriji, tokom sedamdesetih godina, zahvaljujući decentralizaciji i razvoju turizma. Danas za Veronu može da se kaže da se svrstava u nekoliko najznačajnijih turističkih destinacija Italije i nezaobilazna je stanica za putnike koji se opredele za sever ove zemlje.

Kroz grad protiče reka Adiđe. Nekada je ona zbog svoje plovnosti bila značajan faktor u razvoju Verone, dok je danas brojnim turistima interesantna prvenstveno zbog prelepih mostova koji krase panoramu ovog istorijskog grada.

Vekovna tradicija je vidljiva na svakom koraku, pogotovo u starom delu. Da ne postoji Koloseum u Rimu, zaštitni znak Verone bi bez mnogo dvoumljenja bila Arena. Ovaj amfitetar je jedan od najbolje očuvanih, a poznat je i po tome što se i danas koristi za izvođenja opera, dok je najširoj publici takođe poznat, jer su u njemu nastupali svetski poznati izvođači poput Tine Tarner i Pavarotija. Podignut je početkom nove ere i to na mestu koje se u tom trenutku nalazilo van gradskih zidina, a mogao je da primi i do 30.000 gledalaca. U dvanaestom veku je značajno oštećen u zemljotresu, ali osnovna struktura je sačuvana i do današnjeg dana. Ulaz u Arenu je moguć i kada nema nikakvog programa, a cena obilaska je tri evra.

Od građevina iz rimskog perioda vidljive su još samo gradske kapije, koje su se odlično uklopile sa novijom arhitekturom, a posebno je interesantno što se i danas ispod njih protiče saobraćaj.

Upravo zbog Arene i gradskih kapija, jedno od najznačajnijih raskršća u Veroni je trg Piaca Bra, koja turistima služi kao svojevrstan orijentir. Sa ovog trga se granaju ulice ka najznačajnijim gradskim znamenitostima, a on služi kao idealno mesto za predah od celodnevnog pešačenja, jer se na njemu nalazi veliki broj kafića i restorana.

Jedna od najznačajnijih destinacija je svakako i Julijina kuća. Verona je, naime, poznata kao mesto odvijanja čuvene Šekspirove drame Romeo i Julija. Brojni istoričari su pokušali da pronađu tragove koji bi potvrdili stvarno postojanje porodica Montegi i Kapuleti, koje su možda bile inspiracija engleskom piscu za čuvenu tragediju, ali bez uspeha. To ipak nije sprecilo inventivne Italijane da jednu od kuća u centru grada proglase Julijinim domom. Na kući je naravno i balkon gde ne navodno Julija dočekivala Romea. U dvorištu se nalazi i bronzana Julijina statua. Slikanje pored statue je slobodno, ali se ulaz u kuću naplaćuje 12 evra, a izlazak na balkon dodatnih 10 evra. Taj novac je možda ipak pametnije potrošiti za ručak u nekom od restorana.

Poput Bolonje i Veronu su nekada krasili tornjevi koje su podizale imućne porodice, ali nisu svi sačuvani. Svakako najznačajniji je Lamberti toranj. Ovo zdanje je podignuto je u dvanaestom veku. Početkom petnaestog veka ga je oštetio udar groma, pa prilikom rekonstrukcije nadograđen, što može i danas da se prepozna po dodatnom zvoniku koji je bele boje, dok je ostatak konstrukcije od klasičnih cigala. Danas je ovo zdanje visoko 84 metra, a ulaznica za uspon do vrha, u čiju cenu je uračunat i obilazak muzeja, košta šest evra.

Sa vrha tornja se pruža predivan pogled na Veronu, kao i obližnji trg Piaca Erbe, koji je takođe jedno od omiljenih mesta gde se ukupljaju turisti, a koje je jedan od najznačajnijih centara još od rimskih vremena. Na štandovima je moguće kupiti najrazličitije suvenie i garderobu inspirisanu gradom Romea i Julije, ali se i osvežiti voćnim koktelima i šejkovima posle napornih pešačenja po suncu. Takođe, tu je i veliki izbor kafića i restorana, sa prelepo uređenim baštama. Obeležje trga je Fonatna Dei Madonna Verona. Podignuta je u 14. veku, ali skulptura Madone, koja simbolizuje lepotu Verone, mnogo je starija i datira još iz rimskog vremena.

Pročitajte još:

Firenca – Grad ljubavi, dobre hrane i umetnosti

Tara – Mis Srbije u konkurenciji planina

Kosmaj – Vazdušna banja nadomak Beograda

Smederovo – Prestonica na lepom plavom Dunavu

Sremski Karlovci – Mali grad iz bajke