Tema

Višeslojni ili klasični masivni parket – Koje je bolje rešenje?

Koje su prednosti masivnog parketa od punog drveta, a šta su najveći nedostaci? Koliko može da traje masivni parket od punog drveta? U kojim situacijama je višeslojni lamelni parket bolje rešenje? Zbog čega je cena ugradnje višeslojnog parketa povoljnija?

Kada su unutrašnje podne obloge za dnevne i spavaće sobe u pitanju, parket je najlogičniji izbor. Iako popularnost laminata i sve njegove prednosti ne mogu da se zanemare, ipak se parket nameće kao, može slobodno da se kaže, premium opcija u poređenju sa svim drugim podnim oblogama.

Prirodno drvo će, ako ništa drugo, onda bar iz subjektivnih razloga biti prva želja većine. Ako ste se već odlučili za parket, ostaje još jedna dilema – da li se opredeliti za klasičan masivni parket od punog drveta, ili novije rešenje u vidu višeslojnog parketa. I jedna i druga opcija imaju svoje prednosti i nedostatke.

Koje su prednosti masivnog parketa

Masivni parket se izrađuje od punog drveta bez ikakve obrade spajanja, dakle svaka dašćica predstavlja masivan komad prirodnog drveta. Najčešće se koriste kvalitetne i tvrde vrste drveta, poput hrasta, jasena ili bukve. Hrastovina je najskuplja i najkvalitetnija opcija, dok je bukva pristupačnija, manje vizuelno atraktivna, ali jednako kvalitetna.

Najveća prednost klasičnog parketa je njegova trajnost. Ako je postavljen pravilno, ovakav parket bez problema može da traje decenijama. Povremeno je moguće reparirati ga i osvežiti ponovnim hoblovanjem, odnosno mašinskim šmirglanjem, a potom lakiranjem.

Danas postoji veliki broj majstora koji se bave reparacijom starog parketa, tako da je moguća zamena rasklimanih segmenata, zamena daščica koje je napao žižak. U najkraćem, masivni parket može da bude podna obloga koja se postavlja jednom u životu.

Koji su nedostaci masivnog parketa

Ipak, da bi parket zaista i trajao tako dugo, od velike važnosti je da bude pravilno postavljen. To definitivno nije podna obloga koja može da se postavlja u sopstvenoj režiji. Naime, sve i da ste vični u njegovom postavljanju, na kraju je potreban ozbiljan profesionalni alat da bi se složeni parket mašinski ishoblovao.

Takođe, da bi parket zaista ostao na svom mestu decenijama, potrebna je kvalitetna podloga. Od suštinskog je značaja da podloga bude čvrsta i savršeno ravna, jer će u suprotnom vremenom doći do isklimavanja parketa, bez obzira na kvalitet lepka.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako vratiti sjaj lakiranom parketu bez profesionalne pomoći

Vrste lakova za parket i koje rešenje je najbolje za vaš dom

Takođe treba napomenuti da je masivni parket prirodan materijal, pa je potrebno da bude potpuno osušen pre montaže kako ne bi došlo do rasušivanja naknadno i do pojave razdvajanja lamela.

Ovo je i jedan od razloga što masivni parket nije pogodan za ugradnju u kombinaciji sa sistemima podnog grejanja. Česte promene temperature mogu da dovedu do rasušivanja i razdvajanja lamela parketa.

Pored toga, parket od punog drveta je masivan, debljine oko dva centimetra, pa deluje kao veoma dobar izolator, što može da uspori rad sistema podnog grejanja.

Koje su prednosti višeslojnog (lamelnog) parketa

Višeslojni parket je takođe stoprocentno izrađen od drveta. Dakle nije u pitanju kombinacija drveta i drugih materijala kao kada je laminat u pitanju. Razlika u odnosu na masivni parket je u tome što se višeslojni parket obično sastoji od tri sloja drveta.

Ova tri sloja su zalepljena jedan preko drugog s tim da su vlakna svakog sledećeg sloja postavljena unakrst pod uglom od 90 stepeni. Na taj način parket dobija na čvrstini u svim pravcima.

Pored toga, ovakav proces proizvodnje obezbeđuje da drvo bude obrađeno i osušeno, tako da ne postoji bojazan od naknadnog isušivanja i promene dimenzija. Stabilnosti po pitanju dimenzija doprinosi i to što su vlakna postavljena nakrsno, tako da se ovaj parket neuporedivo manje skuplja i širi sa promenom temperature i vlažnosti.

PROČITAJTE JOŠ:

Ovo su najčešće greške prilikom postavljanja parketa

Kako se postavlja laminat preko starog parketa – Mini vodič

Ovo je pet najčešćih zabluda o podovima od laminata

Sve to doprinosi da višeslojni parket može da se kombinuje sa sistemima podnog grejanja. Takođe, i debljina višeslojnog parketa je manja od masivnog parketa od punog drveta, tako da ne ometа rad podnog grejanja.

Unakrsno složene lamele se izrađuju od različitih vrsta drveta. Donja dva sloja se obično izrađuju od mekšeg drveta poput smreke ili bora, dok je gornji završni sloj od kvalitetnog, tvrdog drveta, poput hrastovine, što zadovoljava i estetske kriterijume.

Jedna od prednosti višeslojnog parketa je jednostavnije i brže postavljanje. Segmenti mogu da se lepe za podlogu, ali i da se povezuju “klik” sistemom, što ugradnju čini bržom, jednostavnijom i čistijom.

Takođe, višeslojni parket ima već obrađenu i zaštićenu gazeću površinu, tako da nema potrebe za hoblovanjem, lakiranjem, voskiranjem… Na vama je samo da u salonu odaberete boju i finiš koji vam se najviše dopadaju.

A koje su mane višeslojnog parketa?

Pod uslovom da je kvalitetno postavljen, parket od masivnog drveta je u prednosti u odnosu na višeslojni po svojoj trajnosti. Višeslojni parket nikada ne može da bude rešenje koje može da traje kao kvalitetan masivan parket od punog drveta.

Takođe, treba napomenuti da, zavisno od vrste višeslojnog parketa, nekada je moguća njegova naknadna obrada hoblovanjem, a nekada nije, sve u zavisnosti od debljine završnog sloja drveta.

Foto: Tarkett, Freepik