Tema

Kako odabrati idealan lepak za parket

Koje vrste lepkova za parket postoje? Koja je osnovna razlika između jednokomponentnih i dvokomponentnih lepkova za parket? Za kakve podne obloge se koriste elastični lepkovi? Koje su osnovne odlike poliuretanskih lepkova za parket?

Koji lepak odabrati prilikom postavljanja parketa? Pitanje o kojem se retko razmišlja, verovatno zato što većina retko kada i postavlja parket. Ali baš zato što se postavljanje parketa radi možda i jednom u životu, potrebno je napraviti dobar izbor. Svakako će vam majstor koji bude vršio postavljanje parketa dati najbolji savet, ali možda ipak nije loše znati nekoliko osnovnih pravila.

Ulje ili lak – Kako odabrati zaštitu za parket

Generalno, lepkovi za parket mogu da se podele u tri kategorije. Zavisno od sastava mogu da budu disperzivni, poliuretanski i elastični lepkovi za parket. Nezavisno od toga, lepkovi za parket mogu da se podele i na jednokomponentne i dvokomponentne lepkove za parket.

Disperzivni lepkovi za parket

Disperzivni lepkovi za parket su doskoro bili najpopularniji, pa se često nazivaju klasičnim lepkovima za parket. To su sintetički lepkovi koji su idealni za lepljenje klasičnih i lamel parketa, a odlično vezuju i za betonke i za drvene podloge. Poslednjih godina oni gube na popularnosti, prvenstveno zato što ne zadovoljavaju određene ekološke standarde.

Poliuretanski lepkovi za paret

Poliuretanski lepkovi za parket su napravljeni na bazi polimera. Slično disperzivnim lepkovima za parket i poliuretanski se nude u različitim vrstama, prilagođenim raznim tipovima i dimenzijama parketa. Oni mogu da budu jednokomponentni ili dvokomponentni. Poliuretanski lepkovi mogu da se korist za praktično sve vrste parketa, a posebno se preporučuju kod parkta od raznih egzotičnih vrsta drveta.

Elastični lepkovi za parket

Treća grupa, elastični lepkovi za parket, su napravljeni od sintetičkih komponenti, što im daje i osnovnu karakteristiku po kojoj su dobili ime – elastični su. Elastična veza obezbeđuje niz prednosti. Prva je ta da se preporučuju za lepljenje podnih obloga većih dimenzija. Kod podnih obloga gde su komponente veće dužine, naprezanja se mnogo više prenose duž poda. Elastičan lepak je u tom slučaju dobar da kompenzuje ova naprazanja.

Parket ili laminat – Rešite veliku dilemu

Takođe, elastični lepkovi za parket su u stanju da redukuju manje neravnine. Pored toga, elastični lepkovi za parket omogućavaju daleko manji prenos buke, upravo zahvaljujući elastičnoj vezi između podloge i drvene obloge.

Iako će se svi iskusni drvopolagači složiti sa tim da lepak nikada ne sme da se koristi za nivelisanje podloge, činjenica je da elastični lepkovi ipak mogu donekle da kompenzuju nepravinosti podloge. Ipak, savet stručnjaka je da se pre polaganja parketa izvrši dobra nivelacija podloge, kako bi parket nalegao besprekorno i kako tokom vremena ne bi došlo do njegovog isklimavanja. 

Jednokomponentni ili dvokomponentni lepkovi

Elastični lepkovi, kao i poliuretanski lepkovi za parket, mogu da budu jednokomponentni ili dvokomponentni. Osnovna prednost dvokomponentnih lepkova je ta što se pripremaju za upotrebu tako što se izmešaju dve komponente. Tada nastaje određena hemijska reakcija, pa se dvokomponentni lepkovi brže suše. To je svakako prednost u velikom broju slučajeva, jer vezivanje kraće traje, pa se mnogo ranije može pristupiti daljim obradma, kao što su hoblovanje i lakiranje, a sve to skraćuje radni proces.

Dvokomponentni lepkovi su stoga omiljeni kod profesionalaca koji imaju radnu rutinu, pa im omogućavaju da mnogo brže rade. S druge strane, brže vezivanje može da predstavlja i otežavajuću okolnost, jer polaganje parketa treba dobro isplanirati, kako bi sve teklo bez komplikacija.

Pročitajte još:

Da li je laminat dobro rešenje za vaš dom

Podno grejanje – prednosti i mane

Pod od plute – mnogo prednosti i poneka mana

Kako da stari parket zablista kao da je nov