Uradi sam

Kako popraviti oštećenja na emajliranoj kadi

Oštećenu emajliranu kadu veoma lako možete i sami da popravite. Rezultati će vas pozitivno iznenaditi, a cena popravke manjih oštećenja u sopstvenoj režiji sa kitom za reparaciju je neuporedivo niža nego kada je u pitanju zamena ili plastifikacija kade

Sigurno vam se desilo da vam neki teži predmet, poput masivne pepeljare ili nekog alata, padne i napravi oštećenje na kadi. Kod metalnih emajliranih kada to je poseban problem, jer kada pukne beli emajl, ostaje veoma upadljiva crna fleka. Menjanje kompletne kade zbog toga je prevelik posao, jer obično podrazumeva i lomljenje keramičkih pločica, što je ne samo veliki posao, već je i skupo. Jedna od opcija je dolazak profesionalaca koji vrše plastifikaciju, što takođe nije povoljno. Srećom, postoje priručna rešenja koja oštećenje mogu skoro da eliminišu. U svakoj boljoj farbari možete da kupite belu boju za popravku emajla, ili kompletne kitove za reparaciju. Ako je oštećenje manje površine i nije duboko, može dovoljna da bude samo emajl boja. Ona se na oštečenje nanosi slično kao i lak za nokte. Naravno, pre toga je potebno mesto prvo dobro očistiti i osušiti, kako bi nova boja ostvarila dobar kontakt. Ako je oštećenje staro, sigurno je zaprljano, a moguće je da se pojavila i korozija. Tada je potrebno mesto ošmirglati finim brusnim papirom, a ako je potrebno i premazati jednom do dva puta sredstvom protiv korozije. Posle toga vodom sperite sve nečistoće i mesto dobro osušite prvo suvom krpom, a potom možete da se poslužite i fenom za kosu.

Ukoliko je oštećenje duboko, pre nanošenja emajl boje je potrebno ispuniti ga gitom koji se dobija u kitu za reparaciju. Sledite uputstva koja ste dobili u samom kitu za reparaciju. U proncipu postupak je da se git nanese u jednom ili dva sloja u što ujednačenijem i preciznijem sloju, da bi se, pošto se osuši, ošmirglao prvo grubljim, a potom finim brusnim pairom. Pre svakog rada na kadi sa brusnim papirom, mesto koje treba da se šmirgla može da se oblepi kvalitetnijom samolepljivom trakom, kako se ne bi oštetila mesta koja ne treba da se popravljaju.

Prilikom nanošenja emajl boje budite veoma pažljivi. Ako nanesete previše boje, višak će da se sliva, pogotovo ako je oštećenje pod kosinom, jer je boja u tečnom stanju. Taj posao je možda najbolje da obavi neka ženska osoba, biće učinjeno sa više strpljenja i pedantnije. Boju nanesite na crnu površinu gde nedostaje beli emajl, odnosno na git ako ste ga naneli, a par milimetara pređite i na postojeći neoštećeni emajl, kako ne bi kasnije dolazilo do korozije. Ako vam se tako više dopada, možete oštećenje pre nanošenja boje ponovo da oblepite sa četiri samolepljive trake, kako bi napravili belu “zakrpu” u obliki savršenog kvadrata ili pravougaonika.

Boja nikada neće biti stoprocentno jednaka kao postojeća, posebno ako je kada stara i požutela, ali oštećenje će svakako biti neuporedivo manje upadljivo, a sprečiće se i pojava korozije.

Pročitajte još:

Kako da stari parket zablista kao da je nov

Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove

Uklanjanje ogrebotina sa drvenog nameeštaja

Četiri pravila za čišćenje tepiha