Tema

Cigla, Ytong blok ili gips karton ploče – Koji pregradni zid je pravo rešenje?

Kada je potrebno napraviti u nekom prostoru pregradni zid, uvek je pitanje šta je najbolje rešenje – klasična cigla, porobeton, odnosno Ytong blokovi, ili gips karton ploče. Univerzalan odgvor ne postoji, cena često nije presudna, a od nekoliko faktora zavisi šta je u vašem slučaju najbolje rešenje

PROČITAJTE JOŠ: Gipsani ili cementni malter – Koje rešenje odabrati

Od kog materijala je najbolje napraviti pregradni zid, zavisi od nekoliko faktora. Klasična cigla, Ytong blok i gips karton ploče su tri najčešća rešenja, a nijedno ne može da se izdvoji kao najbolje, jer svaki materijal ima neke svoje prednosti, a zavisno od mesta i namene pregradnog zida, i nedostatke.

Pregradni zid od cigala

Pomenimo prvo tradicionalni materijal – ciglu. Ovaj sistem gradnje je dobro poznat svima, sa svim svojim prednostima i manama. Zid od cigala će pružiti najveću čvrstinu, trajnost, kao i odličnu zvučnu izolaciju. Na njega će kasnije moći da se kače ne samo slike, već i masivne police. Takođe, zid od cigala je pogodan za mesta gde se očekuje vlaga, što ne može da se kaže za pregradni zid od gips karton ploča.

Ko kaže da zid od cigala uvek mora da se omalteriše?

Ipak, za razliku od pregradnog zida od gips karton ploča, spremite se na mnogo više nereda, građevinskih radove, a na kraju taj zid je potrebno i omalterisati. Montažni zid od gips karton ploča se jednostavno pregletuje, a i zid od Ytong blokova se malteriše daleko tanjim slojem maltera. Pomenimo i to da, ukoliko se pregrađuje postojeća soba, zid od cigala možda nije najbolje rešenje, jer zahteva veće pripreme. Prvi red cigala ne može da složi preko parketa na primer. Potrebno je sečenje parkta na tom mestu kako bi se došlo do betona. Isto važi i za zid od Ytong blokova. Gips karton je po tom pitanju najpraktičniji, jer konstrucija može da se postavlja praktično na svaku podlogu.

Takođe, prilikom pravljenja zida od cigala, zbog opterećenja koje će njegova masa da prouzrokije, sa iskusnim građevincima je prvo potrebno posavetovati se da li takav zid na tom mestu može da se napravi, a da se to ne odrazi negativno na statiku objekta.

Zid od porobeton blokova

Zid od Ytong blokova je odlično kompromisno rešenje. Prednosti porobetona u odnosu na pregradni zid od klasične cigle je na prvom mestu veća brzina gradnje. Zid debljine 10 centimetara može da se pravi pločama od 25, pa čak i 50 centimetara visine. Zahvaljujući tome gradnja je neuporedivo brža nego sa ciglama, a kasnije se poravnavanje, odnosno malterisanje takvog zida, vrši mnogo brže i sa manje utrošenog materijala.

Ytong blok garantuje veoma brzu gradnju

Ukoliko je potrebna bolja zvučna izolacija, zid može da se napravi i od ploča debljine 12,5 ili 15 centimetara, a takođe na tržištu su dostupni i specijalni Ytong blokovi koji obezbeđuju viši nivo zvučne izolovanosti. Kao i zid od cigala i zid os Ytong blokova je pogodan za prostore sa visokom koncentracijom vlage, a omogućava i kačenje polica, ali uz upotrebu specijalnih tiplova za porobeton.

Završna obrada pregradnog zida od Ytong bloka, odnosno malterisanje, pre bi moglo da se nazove nekom vrstom gletovanja u malo debljem sloju od tri do četiri milimetra, što je prednost u odnosu na zid od cigala, ali nije praktično kao kod gips karton ploča.

Zid od gips karton ploča

Pregrađivanje zidova gips karton pločama je danas možda i najpopularnije, a ima mnoge prednosti. Cena je jedan od osnovnih aduta pregradnog zida og gips karton ploča. Sam proces gradnje je ubedljivo najbrži i najefikasniji, sa najmanje nereda, pa je pogodan za intervencije u prostorima u kojima se boravi.

Pregradni zid od gips karton ploča se pravi od konstrukcije izrađene od čeličnih profila koja se pričvršćuje za zidove, pod i plafon, preko koje se pričvršćuju ploče izrađene od mešavine gipsa i recikliranog kartona. Zbog zvučne i termičke izolacije unutrašnjost zida se ispunjava mineralnim vunama.

Zid od gips karton ploča je idealan za ugradnju kliznih vrata

Ovakav sistem gradnje pruža brojne prednosti. Na primer, činjenica da je zid šupalj iznutra omogućava ugradnju kliznih vrata koja se pomeraju i nestaju u unutrašnjosti samog zida. Na taj način se štedi prostor, što je u pregrađenim stanovima obično značajan faktor. Montažni tip gradnje sa gips karton pločama znači da podloga, na primer parket, ne mora da se seče kako bi se postavio zid. To znači da taj zid jednog dana lakše i uz manje ulaganja, može i da se ukloni.

Nedostaci pregradnog zida od gips karton ploča ipak postoje. Ovakvi zidovi moraju da budu veoma stručno postavljeni da bi obezbedili adekvatnu zvučnu izolaciju. Takođe, zbog sastava gips karton ploča i obilja izolacionog materijala, nisu pogodni za prostore u kojima ima previše vlage. Postoje gips karton ploče otporne za vlagu, ali one se više koriste za oblaganje potkrovlja, kada je pregradni zid u pitanju, ako postoji vlaga, možda je ipak bolje opredeliti se za Ytong blok.

Pregradni zid od gips karton ploča neće nikada imati mehanička svojstva kao zid od cigala. Odavaće “šupalj” zvuk na udar, a nije pogodan ni za veća opterećenja, pa je ovo rešenje dobro ako ne planirate da kačite ništa mnogo teže od slika ili laganih minimalno opterećenih polica.