Tema

Koji je pravilan pritisak vode u kućnom sistemu centralnog grejanja

Koliki je isravan pritisak vode sistemu centralnog grejanja u slučaju da je u  pitanju zatvoreni, ili otvoreni sistem centralnog grejanja? Koji su simptomi da pritisak u sistemu centralnog grejanja nije adekvatan? Kako regulisati pritisak u sistemu centralnog grejanja?

Za efikasno i sigurno funkcionisanje sistema centralnog grejanja, pravilno podešen pritisak je ključan. Pritisak osigurava dobru cirkulaciju vode kroz radijatore i grejne cevi, čime se postiže ravnomerno grejanje prostora i izbegavaju kvarovi. Pritisak varira u zavisnosti od tipa sistema centralnog grejanja – otvorenog ili zatvorenog.

Sistem centralnog grejanja otvorenog tipa

Otvoreni sistemi centralnog grejanja su stariji, tradicionalni tipovi koji funkcionišu tako što je voda u sistemu izložena atmosferi, najčešće preko ekspanzione posude postavljene na najvišoj tački sistema. Obično je to krov ili potkrovlje kuće. Ovi sistemi su manje podložni promenama pritiska i ne zahtevanju visoke pritiske za rad.

Pritisak u otvorenom sistemu grejanja obično se meri visinom vode u ekspanzionoj posudi, a ne pomoću manometra. Ovi sistemi obično rade na niskom pritisku od oko 0,1 bar po metru visine vode. Na primer, ako je ekspanziona posuda postavljena na visini od 3 metra u odnosu na najnižu tačku sistema, pritisak će biti oko 0,3 bara.

Otvoreni sistemi su prilagođeni za manje objekte i imaju jednostavnu strukturu, što olakšava održavanje. Međutim, imaju i svoje mane – mogu korodirati jer voda ima direktan kontakt s vazduhom, a postoji i rizik od isparavanja vode i potrebe za češćim dolivanjem.

Sistem centralnog grejanja zatvorenog tipa

Zatvoreni sistemi grejanja su popularniji u modernim objektima jer su efikasniji i omogućavaju bolju kontrolu nad temperaturom i pritiskom. U zatvorenom sistemu voda cirkuliše u zatvorenoj petlji bez kontakta sa atmosferom. Zatvoreni sistem poseduje ekspanzionu posudu sa membranom koja održava stabilan pritisak u sistemu.

PROČITAJTE JOŠ:

Pravilno odzračivanje radijatora

Šta kada radijator ne greje – Mini vodič

Pritisak u zatvorenom sistemu obično se kreće između 1,0 i 1,5 bara u stanju mirovanja (kada voda nije zagrejana). Tokom rada, kada se voda zagreje i proširi, pritisak može porasti, ali ne bi trebalo da prelazi 2,5 bara. Sistem bi trebalo projektovati tako da manometar pokazuje optimalni pritisak u rasponu od 1,0 do 2,0 bara, zavisno od visine objekta i konfiguracije sistema.

Pritisak generalno treba uskladiti sa samim sistemom, odnosno ne sme da bude viši od nominalnog pritiska na kojem je deklarisano da radi sam kotao. U skladu s tim se bira i adekvatna ekspanziona posuda.

Pritisak vode u zatvorenom sistemu reguliše ekspanziona posuda

Ukoliko primetite da pritisak pada ispod 1,0 bara, verovatno je potrebno dopuniti sistem vodom. Do gubitaka vremenom dolazi, iako je u pitanju sistem zatvrenog tipa, obično usled odzračivanja radijatora, kada se po pravilu gubi I nešto vode iz sistema.

Prekomeran pritisak može dovesti do curenja na spojevima i oštećenja ekspanzione posude, pa je važno redovno proveravati pritisak i po potrebi ga prilagoditi.

Znaci nepravilnog pritiska i kako reagovati

Bez obzira na tip sistema, nepravilnosti u pritisku mogu izazvati ozbiljne probleme. Nizak pritisak može dovesti do neadekvatnog grejanja i pojave vazdušnih čepova u radijatorima. Previsok pritisak povećava rizik od curenja i može oštetiti delove sistema, kao što su radijatori, ventili i ekspanziona posuda. Posebno problem može da nastane ukoliko je sistem opremljen plastičnim cevima.

Kako prilagoditi pritisak

Kada je pritisak prenizak, dopunite sistem vodom putem ventila za dopunjavanje. Ventil se najčešće nalazi u dnu samog kotla. Ako je pritisak previsok, može se smanjiti ispuštanjem vode preko ventila na radijatorima.

Kako dopuniti vodu u kućnom sistemu centralnog grejanja

Pravilno održavanje pritiska ključno je za efikasno grejanje, dugovečnost sistema, a preporučuje se redovna kontrola sistema barem dva puta godišnje – pre početka i nakon završetka grejne sezone.

Naravno tokom redovnog obilaska i kontrole rada kotla uvek treba baciti pogled na manometar, kako kada sistem nije aktivan, tako i kada radi punom parom.

Foto: Freepik