Uradi sam

Kreda (chalk) boja – Zašto je idealna za majstore početnike

Planirate da farbate komad starog nameštaja? Evo zašto su kreda (chalk) boje idealne ukoliko nemate mnogo majstorskog iskustva, a želite rustičan efekat? Kako se nanose i kako se vrši njihovo “fiskiranje” kako bi duže trajale. Cena jeste možda nešto viša u proseku u poređenju sa uljanim ili nitro bojama, ali obično se farbaju manje površine

Reparacija starog nameštaja ugrubo može da se podeli u dve kategorije. Prva je da se tome posveti neko vičan, ne nužno profesionalac, ali da utroši mnogo vremena kako bi od nekog strog komada nameštaja, koji je trebao da završi pokraj kontejnera, napravi nešto potpuno drugačije, atraktivno, što će da predstavlja ukras svakog prostora.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako da drveni prozori budu uvek kao novi

Saveti za održavanje drvenog baštenskog nameštaja

Kako da stari parket zablista kao da je nov

Druga kategorija reparacije je ona koja bi najbolje mogla da se definiše kao – hajde da nešto uradimo sa ovim pa šta bude… Ako uspe super, ako ne, nema veze i tako je bilo za bacanje…

Čest rezultat i ovog drugog pristupa može da bude više nego zadovoljavajući. Ako ste od onih koji se u popravku starog nameštaja upuštaju bez velikih ambicija i želje da postignete profesionalne rezultate, idealno sredsto za rad je takozvana kreda (chalk) boja.

Ova vrsta boje je idelana za dobijanje rustičnog izgleda, veoma je zahvalna za upotrebu, prašta početničke greške, a rezultati mogu da budu izvandredni. U čemu je tajna?

Da se starom komadu nameštaja udahne nov život, nije potrebno veliko iskustvo

Jedna od prvih prednosti je što pre nanošenja ovih boja nije potrebna posebno zahtevna priprema povšine. Nema potrebe za šmirglanjem, uglavnm je dovoljno čišćenje i odstranjivanje masnoća, kako bi boja mogla da ostvari kontakt sa podlogom.

Tajna kreda boja je u tome što su gušće, pa su u stanju da prikriju sitnije nepravilnosti, poput manjih ogrebotina. Ove boje su, pored drveta, idealne i za pokrivanje drugih materijala, poput metala, keramike, plastike, stakla…

Još jedna od “beginner frendly” osobina kreda boja je ta što su na vodenoj bazi, tako da se eventualne brljotine i greške lakše popravljaju. Kada sa uljanom bojom, a posebno nitro premazom pogrešite ili kapne na pod, čišćenje je neuporedivo teže, a često gotovo i nemoguće. U prvih petnaestak minuta po nanošenju kreda boju je moguće isprati i vodom.

Kreda boje mogu da se nanose četkom, valjkom, a posebno su praktične boje pakovane u bocama za nanošenje u spreju. Ovo je ujedno način kojim se dobijaju najbolji rezultati.

PROČITAJTE JOŠ:

Priprema starih drvenih površina za farbanje

Farbanje keramičkih pločica – Saveti korak po korak

Poludisperzije, disperzije, ili akrilne boje – Šta odabrati?

Kreda boje, iako često u beloj, dostupe su različitim nijansama, ali uvek je površina u mat finišu, što im daje taj omiljeni rustičan izgled. Posle nanošenja kreda boje, kako bi bila obezbeđena postojanost nanosa, potrebno je nakandno premazivanje voskom ili lakom.

Vosak se koristi za komade nameštaja koji će biti u zatvorenom prostoru. Vosak se nanosi četkom, pa se potom višak uklanja krpom koja ne ostavlja dlačice. Ukoliko je u pitanu baštenski komad nameštaja ili kuhinjski elemeneti, umesto voska bolje rešenje je akrilni lak. Kombinacija laka i voska nije moguća.

Foto: Freepik, KROV.rs