Tema

Gletovaje zidova – Uradi sam projekat, ili posao za profesionalce?

Da li je gletovanje posao sa kojim možete sami da se izborite, ili je to posao za profesionalce, najviše zavisi od vašeg majstorskog umeća. Cena gletovanja po kvadratu nije mala, pa se ponekad ovakav uradi sam projekat isplati. Evo nekoliko praktičnih saveta kako da samostalno ogletujete zidove

Kada je gletovanje u pitanju postoji nekoliko jasnih pravila koja moraju da se poštuju, ali mnogo više prakse kako bi sve to na kraju ispalo kako treba. Kao kada bi vam neko rekao – vožnja bisikla je laka, ako kreneš da padaš na desnu stranu, okreni upravljač udesno, i obratno. To zaista jeste vrlo jasno pravilo, ali svi znaju da je potrebno mnogo vežbe pa da sve profunkcioniše. Isto važi i za gletovanje. Postoji nekoliko pravila koja moraju da se ispoštuju, ali da bi se postigli vrhunski rezultati, potrebna je praksa. Savet je – pokušajte samostalno da ogletujet neki manje značajan zid. Na primer neki koji će biti zaklonjen ormarom. Ako vam ovaj zanat ide od ruke, super. Ali, ako vidite da to neće ići, možda je bolje pozvati profesionalce. Ipak se gletovanje radi možda i jednom u dvadeset godina, pa se ušteda neće isplatiti ako posao nije dobro obavljen.

Sam proces u teoriji nije komplikovan. Ako je u pitanju stari stan koji se renovira, prvo je potrebno skinuti stari sloj gleta. On je verovatno star, prekrečen desetak puta, pa ćete se iznenaditi kako se stara glet masa lako guli špahtlom. Nikako nemojte da novi sloj gleta nanostite preko starog, jer nećete postići trajne rezultate. Posle uklanjanja starog sloja glet mase je potrebno prekontrolisati zidove i popuniti sva veća oštećenja. Tek tada valjkom treba naneti podlogu, takozvani prajmer. On se prema uputstvu razređuje vodom i nanosi valjkom i četkama. Sa gletovanjem se počinje tek kada se prajmer dobro osuši. Koliko će to dugo da traje najviše zavisi od temperature i provetrenosti prostorije.

Kako se priprema masa za gletovanje

Od pripreme glet mase umnogome zavisi kvalitet radova. Glet masa se spravlja njenim dodavanjem u vodu uz konstantno mešanje mikserom. Mikser možete da nabavite u svakoj farbari, a on se pričvršćije na glavu električne bušilice. Na taj način se postiše kvalitetna i homogena smesa, što je ručnim mešanjem veoma teško postići. Potrebno je da glet masa bude poput krema, bez grudvica.
Glet masa se nanosi u “dve ruke”, za prvi sloj je potrebno da smesa bude nešto gušća. Veća gustina je neophodna kako bi se bolje pokrivale veće neravnine. Upravo to su oni detalji gde iskustvo dolazi do izražaja, jer je teško proceniti koliki procenat vlage treba da bude u smeši, odnosno kolika treba da bude njena gustina. Recimo da smesa po nanošenju na površinu gletarice ne sme sa nje da pada, curi, čak i kada se okrene naopačke. Kada se glet masa zamesi, potrebno je da odstoji 15-ak minuta, potom se još jednom izmeša i spremna je za nanošenje.

Glet masa se na zidove nanosi kosim pokretima odozdo prema gore. Potezi odozgo na dole se koriste samo prilikom nanošenja glet mase u samom vrhu zida, od ivice plafona. Uglovi se obrađuju širokom špahtlom. Samo nanošenje je takođe proces koji zahteva učenje. Ako gletaricu držite pod oštrijim uglom u odnosu na zid, ispod nje će se formirati deblji sloj gleta. Kako se položaj gletarice približava ka uglu od 90 stepeni, tako ona skida više glet mase, a sloj na zidu je tanji.
Tanji slojevi se praktikuju kada je podloga kvalitetna i nije potrebno njeno značajnije poravnavanje. Ponavljamo još jednom – sve ovo je teorija, a u praksi je mnogo teže sve to izvesti, a da se dobiju kvalitetni rezultati.

Kako se nanosi drugi sloj gleta

Drugi sloj gleta se nanosi tek kada se prvi dobro osuši. Pre toga napravite inspekciju. Ukoliko primetite neravnine u vidu linija od ivice gletarice, potrebne su korekcije. Za ove manje popravke može da bude praktična špahtla ili brusni papir granulacije P180. Neravnine na zidu se najbolje uočavaju bacanjem svetlosti pod oštrim uglom sa strane, za šta može da posluži malo jača stona lampa. Posle toga je potrebno još jednom naneti podlogu, odnosno prajmer. Kada se i on osuši, može da se nanosi drugi sloj glet mase.
Po pravilu, drugi sloj glet mase treba da bude nešto ređi od prvog, jer se na taj način postiže bolji kvalitet završne površine. Prilikom nanošenja drugog sloja važe iste tehnike kao i za prvi, s tim što je ovaj posao nešto lakši jer je smesa mekša i lakše se nanosi. S druge strane, završna ruka je komplikovija, jer je to finalni sloj pa je i odgovornost veća.

Ručno šmirglanje zidova se vrši kružnim pokretima

Na kraju ostaje šmirglanje. Ono se vrši finim brusnim pairom (P180 ili P220). Ako radite sami, pretpostavka je da brušenje vršite ručno, a ne mašinski. Brušenje se vrši kružnim pokretima, nikako gore-dole, ili levo-desno. Ti kružni pokreti teba da budu većeg prečnika, kako bi površina na kraju bila idealno ravna, nikako usitnjenim kružnim pokretima, na primer kao kada krpom brišete neku fleku ili perete prozore. Uz malo truda i praćenja jednostavnih procedura, vaša avantura sa gletovanjem može i da uspe, a ako ne, uvek su tu oglasi prepuni molerskih usluga…

Pročitajte još:

Krečenje – Lako može svako

Poludisperzije, disperzije ili akrilne boje – Šta odabrati

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Najbolje metode da se oslobodite buđi na zidovima

Kako popraviti pukotine i oštećenja na zidu

Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove

Gipsani ili cementni malter – Koje rešenje odabrati

Kako zid tamne boje prekrečitu u belo