Aktuelno

Budućnost graditeljstva – Beton sa sposobnošću samozaceljenja pukotina

Iako ovo može zvučati kao koncept iz budućnosti, istraživači sa Univerziteta Drekel su ovu ideju pretvorili u stvarnost kreiranjem naprednog betona koji se samoizleči. Stvorili su novu tehnologiju betona pod nazivom “BioFiber” koja koristi moć određene vrste bakterija da poprave pukotine koje nastaju usled stalnih vremenskih uticaja

Promene temperature i izloženost vlazi ubrzavaju proces degradiranja betonskih konstrukcija, uzrokujući širenje pukotina i erodiranje betona. Potreba za redovnim održavanjem može biti i skupa i ekološki zahtevna, što doprinosi visokim troškovima i većem ugljeničnom otisku velikog broja kompanija. A velike kompanije uglavnom teže upravo suprotnom.

A kako “BioFiber” zapravo funkcioniše

Prema zvaničnom saopštenju, “BioFiber” beton odlikuju tri ključne sposobnosti: mehanizam za samopopravku, kontrolu nad širenjem fraktura i efikasan odgovor na oštećenja. Autori su napravili poređenja sa karakteristikama samoizlečenja ljudskog tkiva, napominjući da BioFiber oponaša ovaj koncept koristeći bakterije za generisanje “živog” betona koji reaguje na oštećenja.

PROČITAJTE JOŠ:

Da li je moguće proizvesti cement bez emisije ugljendioksida

Da li su ekološki građevinski blokovi od šećerne trske budućnost?

Moguće rešenje za plastični otpad – Blokovi od reciklirane plastike

Sastoji se od nekoliko komponenti – posebno jezgro vlakna okruženog hidrogelom, omotačem koji sadrži neaktivne bakterijske spore zvane endospore. Ove bakterijske spore mogu lako da izdrže ekstremne uslove. Tanka spoljna školjka na bazi polimera štiti ceo sloj hidrogela.

Dok BioFiber beton funkcioniše kao konvencionalni beton u svakodnevnoj upotrebi, njegova jedinstvena sposobnost postaje očigledna kada se pojave pukotine. Kada se u betonu formira pukotina i pukne BioFiber, voda prodire i uzrokuje bubrenje hidrogela, a bakterije proizvode kalcijum karbonat, koji zatvara pukotinu, objašnjava se u zvaničnom saopštenju Univerziteta Drekel.

BioFiber beton je sposoban da popravi pukotine za samo dan ili dva

Ova osobina značajno produžava vek trajanja betonskih konstrukcija i njihovu sposobnost da tolerišu različite vremenske uslove. Razvoj BioFiber betona predstavlja značajan napredak u održivim građevinskim materijalima. Prednosti su značajne — ovaj pronalazak bi mogao da smanji zahteve za održavanjem zgrade, a istovremeno i da smanji emisije ugljen-dioksida povezane sa proizvodnjom betona. O velikim infrastukturnim projektima, kao što su mostovi, tuneli i slično, ne treba posebno pričati

Kako industrije nastoje da uravnoteže trajnost i ekološku odgovornost, inovacije poput ovih otvaraju put otpornijoj i održivijoj budućnosti.