3D štampana ekološka lampa od narandžine kore
Sam naslov ovog teksta zvuči ili kao šala, ili kao naučna fantastika, a zapravo nije ni jedno ni drugo, već realnost u kojoj živimo. Milanski brend Krill Design je dizajnirao lampu nazvanu Ohmie, koja se proizvodi postupkom 3D štampe, a pritom se kao materijal koristi narandžina kora. Sve to zvuči kao neka vrsta pomodarstva. U principu dobrim delom to i jeste pomodarstvo, ali ima svemu u malo zdrave logike.
Naime, proizvođač se sirovinom za proizvodnju, odnosno korom narandže, snabdeva sa Sicilije, koja proizvodi čak tri odsto ukupne svetske produkcije naranđži. Materijala, dakle, ima dovoljno, a sam proces 3D štampanja je ekološki, jer se obavlja uz minumum utrošene energije i uz minimum škarta tokom proizvodnje.
Masa od koje se vrši 3D štampa se dobija od samlevene kore narandže pomešane sa organskom smesom nastalom fermentacijom biljnog skroba. Činjenica da su u pitanju organski materijali znači da je ova lampa u potpunosti biorazgradiva. Logično je da se zaključi kako ovakva lampa time što je biorazgradiva neće spasiti planetu, ali daje dobar primer, jer kada bi se veći deo plastičnih proizvoda zemenio biomasom, globalno zagađenje plastikom bi sigurno bio daleko manji problem.
Sama lapma je opremljena ekonomičnom LED sijalicom, prekidačem sa dimer opcijom za regulisanje intenziteta osvetljenja. Sigurno u Ikei možete da pronađete sličnu lampu koja je mnogo povoljnija, ali ni 72 evra koliko Krill Desig traži za svoju ekološku lampu nije suma od koje se vrti u glavi.