Da li su 3D štampani ozelenjeni zidovi budućnost graditeljstva
Istraživači sa Univerziteta u Virdžiniji usavršavaju metod 3D štampanja zidova zemljom impregniranom semenom, koja bi se mogla koristiti za stvaranje zidova i krovova koji obiluju zelenilom
Zidovi koje prave istraživači u početku izgledaju kao obične strukture od sirove zemlje. Već posle nekoliko dana postaju prekriveni zelenilom. Prema procenama stručnjaka sa Univerziteta u Virdžiniji, građevinski elementi kao što su zeleni zidovi i krovovi mogli bi da se grade ovom metodom, donoseći prednosti poput prirodne izolacije, prevencije poplava, ali i da doprinesu smanjenju emisije CO2, a biljni i životinjski svet bi imao imao koristi kroz efikasnije oprašivanje.
PROČITAJTE JOŠ: Prva stambena zgrada iz 3D štampača
Nova tehnologija ima potencijal da smanji potrebu za građevinskim materijalima čija proizvodnja podrazumeva intenzivnije emisije i zameni ih ekološkom alternativom, za koju istraživači kažu da se može reciklirati.
Istraživači u ovom trenutku rade sa lokalnim zemljištima i biljkama pomešanim sa vodom, a jedina energija koja je potrebna, troši se na rad sa materijalom i pokretanje pumpe tokom procesa štampanja. Ako štampani deo nije odgovarajućeg kvaliteta, može da se reciklira i ponovo upotrebi kao materijal u sledećoj seriji.
Zgrade napravljene ovom tehnikom imaju potencijal da budu ugljenično neutralne ili čak ugljenično negativne, jer bi njihov biljni pokrivač izvukao ugljen-dioksid iz atmosfere, u većoj meri negošo ga sam objekat proizvodi. Za seme sekoriste biljke koje možgu da preživi sa malo vode – pošto proces ekstruzije čini tlo kompaktnim i suvim.
Prvo su štampani manji komadi u obliku kupolastih košnica. Istraživači su potom počeli da štampaju veće objekte kao što su niski zidovi visine oko metar. Trenutno se razmatra montaža sistema 3D štampanja na pokretnog robota koji bi mogao da omogući proizvodnju viših, složenijih struktura sa više strana.
Istraživači takođe planiraju da eksperimentišu sa korišćenjem više slojeva materijala unutar zidne ploče, omogućavajući da se suvi unutrašnji zid izoluje od vlažnog spoljašnjeg zida. Vlaga je zapravo i prvi problem na koji se pomisli kod ovog tipa gradnje. Ipak, očigledno je sa istraživači sa Univerziteta u Virdžiniji problematici ozbiljno pristupaju. Iako ideja sada izgleda kao nešto što teško može da se sprovede u delo, to ne znači da nema veliki potencijal. Jer ko je pre sto godina mogao da pretpostavi da će danas većina imati svoj automobil i da će praktično svi putovati avionima…
Foto: Ehsan Baharlou, Tom Daly