Kako odabrati idealan klima uređaj za vaš dom
Kako odrediti potrebnu snagu klima uređaja? Šta je to klima “dvanaestica”, a šta “devetka”? Šta znači oznaka BTU? Koji energetski razredi postoje i da li je to značajno? Da li se isplati kupovina inverter klime?
Čitajući tekstove na internet portalima gde se savetuje izbor adekvatnog klima uređaja, često se pominju različiti tipovi kima uređaja, poput prozorskih klima, mobilnih uređaja ili split sistema. Upavo split sistemi sa odvojenom unutrašnjom i spoljašnjom jedinicom su danas najpopularniji, tako da ćemo se u ovom tekstu baviti izborom idealnog split klima uređaja.
PROČITAJTE JOŠ:
Najčešći kvarovi klima uređaja i kako ih otkloniti
Šta kada klima uređaj neće da greje
Očistite i dezinfikujte klima uređaj u četiri koraka
Osnovno je odrediti kapacitet klima uređaja. Kolikom snagom će klima uređaj morati da raspolaže zavisi od kvadrature prostora, ali i brojnih drugih faktora kao što su kvalitet izolacije, broj i veličina prozora, orijentacija stana (sever, jug, potkrovlje…). Pored toga, od uticaja su i faktori poput namene prostora, broja ljudi koji borave…
Kolika snaga klima uređaja je potrebna?
Ipak, postoji gruba procena sa kojom ne može mnogo da se pogreši, jer klima uređaj može da se prilagođava samom prostoru. Tako je za garsonjere i prstore do 40 kvadrata dovoljna popularna “devetka”, za stanove do 60 kvadrata će biti dovoljna “dvanaestica”, dok je za veće prostore potrebna “osamnaestica”.
U razgovoru sa prodavcima i serviserima odomaćeni su pomenuti termini – “devetka”, “dvanaestica”… Šta oni znače? “Dvanaestica” je zapravo klima koja raspolaže sa 12.000 BTU odnosno 3,5 kilovata (1kW = 3412.14 BTU/h – British termal Unit). Što znači da je “devetka” zapravo klima od 2,6 kW, dvanaestica raspolaže sa 3,5 kW, dok je “osamnaestica” klima od 5,3 kW.
Naravno treba uzeti u obzir da jedan klima uređaj ne može da hladi sve prostorije u stanu jednako. Tako za jedan trosoban stan neće najbolje rešenje biti jedna velika klima, jer hladan vazduh se neće ravnomerno raspoređivati u svim sobama, pa je bolja opcija podeliti hlađenje na dva izvora, odnosno dve manje klime.
Koji energetski razred odabrati?
Do sada navedeno je dovoljno da se odabere snaga klima uređaja, a šta je sa energetskim razredom? Klima uređaji višeg energetskog razdera su naravno skluplji, ali prilikom kupovine treba uzeti u obzir da je klima uređaj veliki potrošač, pa je poželjno kupiti što efikasniji uređaj.
Energetski razredi kojima uređaja se označavaju od A+++ do G, gde je A+++ najefikasniji, dok modeli sa oznakom G pripadaju najnižem energetskom razredu. Naravno, treba težiti nabavci što efikasnijeg uređaja, jer pretpostavka je da će on da se koristi duži niz godina.
Da li se isplate inverter uređaji?
Iverter klima uređaji poseduju kompresore koji imaju prilagodljiv radni režim. Za razliku od standarnde klime kod koje komresor ima dva režima – uključen ili isključen, kod inverter uređaja komresor radi dozirano. Tako na početku radi punim kapacitetom, da bi kasnije postepeno smanjivao intenzitet rada, posebno u režimu održavanja već postignute temperature u prostorji.
PROČITAJTE JOŠ:
Šta su inverter klime i mogu li zimi efikasno da greju
Smanjite račun za grejanje uz ove trikove
Grejanje na klima uređaj – za i protiv
Na taj način inverter uređaji ostvaruju značajne uštede, a potrošnja je manja i do 40 procenata u odnosu na klasične klima uređaje.
Takođe, treba napomenuti i to da su inverter uređaji daleko efikasniji kada je grejanje tokom zimskih meseci u pitanju, a efikasno zagrevaju prostor i kada se spoljašnja temepertura spusti do 20-og podeoka ispod nule. Naravno, treba nspomenuti da su inverter klima uređaji osetno skuplji.