Linoleum ili vinil – Slični, ali u osnovi potpuno različiti
Koje podne obloge su trajnije, vinil ili linoleum? Da li je viša cena linoleuma opravdana boljim kvalitetom? Koje su prednosti vinila u eksploataciji i da li povoljnija cena vinila znači da je u pitanju manje kvalitetno rešenje
U prodavnicama podnih obloga ako trgovca pitate za ponudu vinila, ne treba da se iznenadite ako vam pokaže izložene podne oblge od linoleuma i obratno. Razlog je veoma jasan – ova dva tipa podnih oboga je veoma sličan, sa gotovo istim karakteristikama i osobinama eksploatacije.
PROČITAJTE JOŠ:
Kako pravilno održavati pod od vinila
Održavanje i čišćenje poda od plute
Tepisoni (itisoni) – Sve što treba da znate
Ipak, u osnovi su to dva potpuno različita meterijala. Linoleum je potpuno prirodam materijal nastao mešanjem materijala kao što su lan, pluta, drvo, razne smole… S druge strane, vinil je potpuno veštački materijal na bazi polivinil hlorida (PVC), odnosno materijal koji je nastao od nus produkata prerade nafte, isto kao i plastika.
Prirodno poreklo linoleuma je danas velika prednost
Prirodno poreklo je ujedno i razlog zbog kojeg linoleum danas postaje popularan. Naime, pre nekoliko decenija vinil je preuzeo primat zahvaljujući kvalitetu i pristupačnijoj ceni. Ipak, danas su trendovi drugačiji, prirodni materijali su veoma traženi, a veliki broj kupaca želi u svom domu pod od prirodnih materijala.
Istina, mišljenja su danas podeljena o tome koliko je linoleum u prednosti u odnosu na vinil kada su u pitanju ekologija i uticaj na prirodnu sredinu, jer proizvodja linoleuma, iako je od prirodnih materijala, po nekim ocenama troši više energije, ali stvara I više otpada.
Ipak, to su teme koje je možda nemoguće analizirati do kraja, pa ćemo pažnju posvetiti tome koje su razlike između linoleuma i vinila u kvalitetu i osobinama tokom same eksploatacije.
Koje su praktične razlike između vinila i linoleuma
Kao što je već rečeno, vinil i linoleum su po fizičkim osobinama i izgledu materijali koje je teško razlikovati. I u eksploataciji ova dva materijala su prilično ujednačena i trajna. Proizvođači kao jednu od prednosti linoleuma ističu njegova antibakterijska i antialergijska svojstva. S druge strane, vinil bolje podnosi dugotrajno izlaganje vlazi i otporniji je na izlaganje UV zracima, odnosno suncu.
PROČITAJTE JOŠ:
Ovo je pet najčešćih zabluda o podovima od laminata
Epoksidni podovi – Sve što treba da znate
Prednost linoleuma je to što on u celom svom preseku ima homogenu strukturu, tako da u slučaju habanja ili stvarnja ogrebotina oštećenja će biti praktično nevidljiva. Vinil, s druge strane, ima dezen koji je samo površinski odštampan i prekriven zaštitinim slojem, pa ukoliko se ošteti, pojaviće se unutrašnja struktura, pa će i oštećenje biti vidljivije.
Ponuda dezena i održavanje
Istina, danas je kvalitet podnih obloga od vinila na vrlo visokom nivou, pa su oštećenja prilično retka, a za habanje su potrebne godine, ako ne i decenije eksploatacije. Jedna prednost toga što je dezen na oblogama od vinila odštampan je činjenica da je ponuda različitih dizajnerskih rešenja bolja nego kada je linoleum u pitanju. Ipak, treba istaći da oba materijala nude veliki broj dezena, od najrazličitijih šara, pa do imitacije drveta ili mermera.
Održavanje podova od vinila i linoleoma je jednostavno. Dovoljno je usisavanje, a kod više zaprljanjih podova moguće je brisanje vlažnom krpom, po potrebi sa dodatkom nekog blagog sredstva za čišćenje.
Foto: Tarkett