Najčešći problemi u radu sušilice za veš i kako ih otkloniti
Šta kada sušilica za veš ne suši veš dovoljno? Šta kada sušilica za veš odbija da se uključi? Šta može da dovede do bučnog rada sušilice za veš ili njenog pregrevanja? Zbog čega ponekad osušen veš ima neprijatan miris? Kada je potrebno zvati majstora, a koje probleme možete da rešite sami
Sušilice za veš su u mnogim domovila neizostavni kućni aparati koji štede vreme i olakšavaju život, ali povremeno mogu da pokažu kvarove ili nepravilnosti u radu. Neki od problema mogu se lako rešiti samostalno, dok drugi zahtevaju angažovanjemajstora. U nastavku ćemo navesti koji su to najčešćiproblemi I nepravinosti u radu sušilice za veš, a da možete samostalno da ih otklonite.
Sušilica ne suši veš dovoljno dobro
Uzrok ovog problema može da bude začepljen filter za vlakna. Kada je filter pun, sušilica ne može da cirkuliše vazduh pravilno. Generalno, neredovno čišćenje filtera za vlakna je načešći uzrok nepravilnosti u radu.
Jedan od uzroka slabog sušenja može da bude preopterećenje uređaja. Previše ubačenog veša otežava proces sušenja. Rešenje je praćenje uputstva za upotrebu, kako mašna ne bi bila pertrpana vešom. Jedan od izroka može da bude I problem sa grejačm, a ovo već iziskuje angažovanje majstora.
Sušilica se ne uključuje
Prvi logičan korak je proveriti da nije neispravno napajanje. Prekontrolišite da tičnica ili kabl niu oštećeni. Nanjednostavnije je da proverite da li priključak za struju radi povezivanjem nekog drugog uređaja.
PROČITJTE JOŠ:
Kako se pravilno koristi i održava mašina za sušenje veša
Kako da veš mašina duže traje – mini vodič
Ovo su najčešće greške prilikom pranja veša
Jedna od mogućih opcija odbijanja mašine da radi, posebno ukoliko daje signale da ima napajanja, je da vrata nisu pravilno zatvorena. Bez sigurnog zatvaranja, uređaj se neće aktivirati. Prekontrolišite vratajer nekada sam veš može da onemogući njihoo zatvaranje.
Ukoliko nije ništa od navedenog, postoji opcija da je problem u elektronskoj jedinic same mašine, ili njenom inegrisanom osiguraču, što sve zahteva angažovanje profesionalnog servisera.
Buka tokom rada
Nejan od čestih problem u radu mašine za sušenje veša je povećan nivo buke. Ovaj problem je veći od samog narušavanja komoditeta, jer može da bude nagoveštaj ozbiljnijeg kvara. Ipak, prvo što treba proveriti je da nema nekog predmeta u bubnju kojiproizvodi buku. Dugmad, rajsferšlusi ili sitni predmeti mogu da stvaraju buku.
Nekada buka može da se javi ukoliko uređaj nije dobro nivelisan. Prekontrolišite da se kojim slučajem sušilica ne klati. Po potrebi odvijanjem ili zavijanjem gumenih stopica obezbedite da uređaj stavilno stoji na sva četiri oslonca. Najbolje je da tom prilikom na gornju oviršinu sušilice stavite libelu, kako bi obezbedili da mašina bude doro nivelisana.
Pregrevanje uređaja
Ukoliko se uređaj u radi zagreva više nego inače, razlog može da bude začepljen ventilacioni sistem, pa vazduh ne može slobodno da izlazi. Očistite ventilacione kanale i osigurajte nesmetan protok vazduha.
Drugi najčšći razlog podizanja temperature je kvar na termostatu, što je već posao za majstora.
Veš izlazi iz sušilice sa neprijatnim mirisom
Prvi uzrok može da bude prljav filter za vlakna ili bubanj. Akumulacija vlage i ostataka veša može izazvati neprijatne mirise. Operite filter i očistite unutrašnjost bubnja blagim deterdžentom. Takođe, povremena dezinfekcija bubnja može da predupredi razvoj neprijatnih mirisa.
PROČITAJTE JOŠ:
Kako efikasno očistiti mašinu za veš
Kada i kako zameniti grejač na veš mašini
Problem može da se javi i sa odvodom vlage – Kondenzacioni rezervoar nije prazan. Proverite i ispraznite kondenzacioni rezervoar, ako ga sušilica ima. Proceduru konkretno za vaš uređaj lako možete da pronađete na internetu.
A kako da dezinfikujem sušilicu?
Pomešajte šolju belog sirćeta sa šoljom vode ili koristite 70% alkohol. Umotajte krpu u pripremljeni rastvor i prebrišite unutrašnjost bubnja, uključujući rubove i otvore. Obratite pažnju na područja gde se nakupljaju ostaci vlakana.
Proverite gumene zaptivke. Nakupljena vlaga u zaptivkama vrata može dovesti do razvoja buđi. Prebrišite ih mešavinom sirćeta i vode ili alkoholom.
Saveti za dugotrajan rad sušilice
- Redovno čistite filter za vlakna i ventilacione kanale.
- Nemojte preopterećivati sušilicu.
- S vremena na vreme dezinfikujte bubanj.
- Pratite uputstvo proizvođača za pravilno korišćenje uređaja.