Da li je veštačka trava opasna po zdravlje
Da li veštački travnjaci predstavljaju potencijalni rizik po zdravlje? Da li su zbog hemikalija koje ovakvi proizvodi sadrže najvećem riziiku izloženu upravo oni najmlađi? Kako da predupredite sve rizike na vreme?
Veštačka trava, poznata i kao sintetička trava, postala je popularna alternativa prirodnom travnjaku u dvorištima, na terasama i dečijim igralištima zbog svoje estetike i niskih zahteva za održavanjem.
Međutim, poslednjih godina javlja se zabrinutost zbog potencijalnih zdravstvenih rizika povezanih s njenom upotrebom, posebno kada je reč o vrstama koje koriste gumeni granulirani materijal (poznat kao “crumb rubber”) kao ispunu.
Zdravstveni rizici i istraživanja
Jedna od glavnih briga odnosi se na prisustvo potencijalno štetnih hemikalija u veštačkoj travi. Gumeni granulati, često napravljeni od recikliranih automobilskih guma, mogu sadržati policiklične aromatične ugljovodonike (PAH), teške metale poput olova i kadmijuma, kao i per- i polifluoroalkilne supstance (PFAS), poznate kao “večite hemikalije” zbog svoje postojanosti u životnoj sredini.
PROČITAJTE JOŠ:
Da li PVC stolarija može da bude štetna po zdravlje?
Da li su radne površine od veštačkog kamena opasne po zdravlje
Studije su pokazale da izloženost ovim hemikalijama može imati negativne efekte na zdravlje. Na primer, istraživanje iz 2022. godine simuliralo je rizik od raka kod dece zbog izloženosti PAH iz gumenih površina na igralištima i procenilo deset puta veći rizik u poređenju sa zemljanim površinama.
Takođe, PFAS su povezani sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, uključujući rak i bolesti jetre.
Zaključci relevantnih institucija
Iako su pojedina istraživanja ukazala na potencijalne rizike, mnoge zdravstvene institucije nisu pronašle dovoljno dokaza da bi se veštačka trava sa gumenim granulatom proglasila opasnom po zdravlje.
Na primer, Nacionalni institut za javno zdravlje i životnu sredinu u Holandiji (RIVM) analizirao je uzorke sa 100 veštačkih terena i zaključio da izloženost PAH i drugim hemikalijama ne predstavlja značajan zdravstveni rizik.

Slično tome, Ministarstvo zdravlja države Vašington sprovelo je istragu o slučajevima raka među fudbalerima i nije pronašlo značajnu povezanost između igranja na veštačkoj travi i povećanog rizika oboljevanja od raka.
Specifični uslovi i vrste proizvoda
Važno je napomenuti da potencijalni rizici mogu zavisiti od specifičnih uslova korišćenja i vrste veštačke trave. Na primer, veća izloženost hemikalijama može se javiti kod sportista koji često dolaze u kontakt sa površinom, kao što su golmani koji se bacaju na teren, ili kod dece koja se igraju na igralištima sa veštačkom travom.
Takođe, stariji tereni sa veštačkom travom mogu imati veći rizik zbog degradacije materijala i oslobađanja hemikalija tokom vremena. Novi proizvodi koji ne koriste gumeni granulati kao ispunu, već alternative poput plute ili peska, mogu predstavljati sigurniju opciju.
Preporuke za korisnike
Za vlasnike domaćinstava koji razmatraju postavljanje veštačke trave u dvorištima, na terasama ili dečijim igralištima, preporučuje se:
- Izbor veštačke trave koja ne koristi gumeni granulat kao ispunu.
- Redovno čišćenje i održavanje površine kako bi se smanjila akumulacija potencijalno štetnih materijala.
- Ograničavanje vremena koje deca provode na takvim površinama, posebno tokom toplih dana kada se može povećati isparavanje hemikalija.
- Razmatranje prirodnih alternativa, kao što su prirodna trava ili druge ekološki prihvatljive opcije.
Foto: Freepik