Kako negovati sobne biljke tokom zimskih meseci
Tokom zimskih meseci sobnim biljkama je potrebna malo drugačija nega u poređenju sa letnjim danima, pogotovo ako su tokom letnjih meseci biljke bile napolju
Ko se hortikulturom bavi ozbiljnije, verovatno ovaj tekst neće ni čitati. Stoga ćemo izneti samo nekoliko univerzalnih pravila kako negovati sobne biljke tokom zimskih meseci, a ona važe za većinu sobih biljaka. Samo malo pažnje je potrebno pa da cveće u punoj snazi dočeka prve dane proleća. Svi stručnjaci se slažu u jednom – najviše sobnih biljaka tokom zimskih meseci vene od preteranog zalivanja. Zvuči kontradiktorno, ali je tako. Tokom zime većina biljaka se nalazi u fazi mirovanja, pa su i potrebe za vlagom smanjene. Od previše vlage mnoge biljke jednostavno klonu, što većina ljudi protumači kao potrebu za zalivanjem, pa se problem pogoršava. Tada najčešće dolazi do truljenja korena, pa biljka može da se baci. Najefikasniji način da se utvrdi da li biljka ima dovoljno vlage je da se svakih nekoliko dana u zemlju gurne kažiprst, otprilike do drugog zgloba. Ako je zemlja vlažna, zalivanje nije potrebno. Ako je i na toj dubini zemlja suva, zalivanje je neophodno.
Ponekad biljka može da klone i od previše suvog vazduha u prostoriji, što je takođe problem tokom zimskih meseci, jer sistemi grejanja isušuju vazduh. Ako primetite da se biljka “muči”, prvo proverite vlažost zemlje. Ako i zemlji ima vlage, moguće je da je vazduh u prostoriji isuviše suv. Takođe, prevelika količina vode u zemlji prouzrokuje žućenje lišća, dok suv vazduh rezultira smežuranim i smeđim listovima. Inače, što su listovi tanji, osetljiviji su na suv vazduh, dok biljke sa debljim “mesnatijim” listovima lakše podnose manjak vlage u vazduhu. Prskanje listova vodom iz raspršivača može da pomogne, ali mnogo je efektnije održavanje adekvatne vlažnosti vazduha u stanu. Dovoljan će biti i ovlaživač prikačen na radijator.
Biljke su osetljive i na naglu promenu temperature. Ako se tokom noći u kući ne greje, to može da im naškodi. Neće im naškoditi toliko niska noćna temperatura, koliko same temperaturne oscilacije. Stoga pokušajte da biljkama nađete adekvatno mesto u skladu s tim. Pisali smo o tome kako stanovi sa modernim PVC prozorima moraju redovno da se provetravaju. Vodite računa da se tada biljke ne nalaze na direktnom udaru hladnog vazduha.
Većini miljaka treba dovoljno svetlosti, pa se kao idealno mesto nameću prozorski simsovi. Vodite računa samo da se bilke ne nalaze na prozorima ispod kojih su radijatori. Hladan vazduh koji se spušta od stakla sa jedne strane u kombinaciji sa vrelinom iz radijatora sa druge strane, može da deluje pogubno na biljku.
Pročitajte još:
Zaštitite svoju baštu – prirodni pesticidi iz kućne radinosti
Prirodni načini da se rešite korova u bašti
Mali vodič za sadnju i gajenje začinskog bilja
Kako očistiti voće i povrće od pesticida