Aktuelno

Kako do subvencija za ugradnju solarnih panela

Koja je procedura da se dobiju subvencije za ugradnju solarnih panela? Koliko košta ugradnja solarnih panela za prosečno domaćinstvo? Za koje opštine i gradove su odobrene subvencije za ugradnju solarnih panela?

Ugradnja spolarnih panela, iako poslednjih godina neuporedivo pristupačnija nego ranije, i dalje je preskupa za većinu građana Srbije i za naš prosečan standard generalno. Ali, od prošle godine građani mogu da dobiju bespovratne subvencije, uz koje država plaća polovinu investicije potrebne za ugradnju solarnih panela.

PROČITAJTE JOŠ:

Šta su solarni paneli, a šta solarni kolektori?

Kako se pravilno čiste solarni paneli

Cena ugradnje solarnih panela zavisi od mnogo faktora. Zavisi od same lokacije, odnosno koliko je komplikovana ugradnja panela, gde se oni i kako postaljaju. Naravno cena zavisi i od kvaliteta opreme koja se ugrađuje. Prosečno domaćinstvo za kupvinu panela snage pet kilovata bi okvirno moralo da izdvoji 4.000 evra. Ukoliko je subvencija odobrena, polovinu tog iznosa plaća država.

Ministarstvo rudarstva i energetike je tokom tokom septembra 2021. godine, kao deo pristupnih pregovora sa EU, raspisalo javni poziv za opštine i gradove za dodelu subvencija, a sve u cilju unapređenja energeske efikasnost privatnih kuća. Javni poziv je završen, odabrano je 37 opština i gradova koje će dobiti subvencije, a spisak možete da pronađete na LINKU.

Procedura za apliciranje za bespovratna sredstava je sledeća – ukoliko živite u gradu ili na opštini kojima je država odobrila novac za subvencionisanje, treba da sačekate Javni poziv koji raspisuje opština na kojoj boravite. Subvencije za solarne panele se obezbeđuju po istom modelu kao i subvencije zamenu stolarije, ugradnju izolacione fasade i zamenu kotlova. Država plaća 50 odsto novca, dok ostatak finansiraju građani koji su se na ovu investiciju odlučili.

Naravno, to što ste se prijavili na Javni poziv koji raspisuje opština, ne znači da ćete sigurno i dobiti subvencije za ugradnju solarnih panela. Naime, opštine i gradovi rasisuju dva Javna poziva na koji se građani odazivaju, ali potom sledi bodovanje od kojeg zavisi izbor kandidata kojima će subvencija biti odobrena. Tek potom se pravi ugovor između građanina, opštnine i izvođača radova.

Šta kada građanin samostalno finansira solarne panele?

Jedno od čestih pitanja je – šta mi je od papirologije potrebno ako samostalno finasiram ugradnju solarnih panela? Prema novom Zakonu iz 2021 godine građani bez plaćana bilo kakvih administrativnih taksi, bez izrade tehničke dokumentacije i bez ijednog obavezujućeg papira mogu da postave solarne panele za proizvodnju električne energije za svoje potrebe, ali do 50 kilovata.